Hudba

Znovuzrodenie Finka v Bratislave

Svetlá sa naháňajú po priestore klubu a v ich centre hrá na klavíry vysoký zarastený muž s čiernou čiapkou. Vrodená charizma sa vidí na prvý pohľad, nepotrebuje zabávať vtipmi, ani hovoriť aké je publikum pod ním úžasné. Ak to aj spomenie, iba to ledabolo prehodí pomedzi výmenu klavíra za gitaru, pripravujúc sa na ďalšiu skladbu. Je prirodzený a na nič sa nehrá. V Bratislave je už po piaty krát. Dalo by sa povedať, že si vybudoval slušnú fanúšikovskú základňu. Takmer určite je vypredané a v priestore MMC sa dá ledva pohnúť. Veľký počet ľudí zaujali pohodlné miesta na vyvýšenom priestore a vidia celý koncert ako na dlani. Ostatní sa vlnia pod pódiom, mnoho z nich spieva skladby spolu so spevákom a kapelou.

Fink prešiel z elektronickej hudby na pesničkárstvo, no v malých náznakoch sú jeho začiatku počuť aj dnes. Mohutná basová linka v pár momentoch rozvibruje poháre v rukách, je cítiť na celom tele. Dokonalý kontrast nastáva počas skladby Not Everything Was Better in the Past. Pomalá osobná spoveď, minimalistická gitara ukľudní atmosféru po divokejších skladbách ktoré podčiarkovali zdvojené bicie. Tento zaujímavý koncept pre pesničkára má na svedomí zrejme producent nového albumu Resurgam Flood.

Nový album by sa dal preložiť aj ako znovuzrodenie. Napísal ho na cintoríne v Berlíne, nahrával však v Londýne. Nahrávky príznačne britsky upršané a melancholické. Fink to vie. Vie navodiť atmosféru. Vie priblížiť pocity. Vyvolať emóciu. Je jasné, že v našich končinách nebude extrémne slávny nikdy, no na budúci rok by mu kľudne mohli dať šancu ukázať svoje umenie na festivale. Grape, či Pohoda by mohla Finka ešte viac ukázať v našich končinách. Klub je síce klub, ale za pokus to stojí.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz