Divadlo

Známe knižné dielo Georga Orwella dostalo na doskách Starého divadla novú tvár

Vo veľkej sále Starého divadla Karola Spišáka v Nitre sa včera uskutočnila premiéra inscenácie FARMA ZVIERAT (ANIMAL FARM). Známe knižné dielo Georga Orwella tak dostalo na doskách Starého divadla novú tvár.

Zvieracia farma, kde platí heslo „Všetky zvieratá sú si rovné!“, vznikla po revolúcií a vyhnaní človeka. Krátko po tom, ako sa zvieratá vyslobodili spod neľudského zaobchádzania človekom sa však pod vedením svíň toto heslo zmenilo „Všetky zvieratá sú si rovné, no niektoré sú si rovnejšie.“.

Zaujímavým prvkom bolo i poňatie roly rozprávača, kedy havran (Miroslav Bakura) s mačkou (Henrieta Kolláriková) oboznamujú diváka s dejom prostredníctvom natáčania vlogu s reportážnymi prvkami, počas ktorého zapájajú do predstavenia aj divákov v sále. Obe postavy sú zároveň i priamymi svedkami diania na farme.

Divadelné prevedenie knižnej klasiky režiséra Petra Chmela zaplnilo sálu takmer do posledného miesta a na záver si od publika vyslúžilo aj standing ovation.

Na recepcii po predstavení riaditeľ divadla Martin Kusenda poďakoval všetkým zúčastneným za vydarenú premiéru novej inscenácie a symbolicky i sňal pred tvorcami klobúk.

„Som dojatý, pretože som videl prácu hercov na celej tejto inscenácií. Pôvodne som v nej mal hrať aj ja úlohu Rypáčika, vzdal som sa jej pre riaditeľské povinnosti a tak trochu teraz závidím. Je to však dobré tak, ako to je. Som hrdý na umelecký súbor, ktorý je v tomto divadle.“ Dodal riaditeľ divadla Martin Kusenda bezprostredne po premiére.

Zdroj fotografií: facebook  Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

 

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.