Cestopisy Cestovanie Fotografie Turistika

Malý Rozsutec (1343 m. n. m.) + Fotogaléria

(26.03.2017) K Malému Rozsutcu a výstupu naň sme sa rozhodli po predošlej expedícii v Jánošíkových dierach a v časti Horných dier sa nám začal zjavovať dlhočízny les, ktorý vedie jej trasu. Členité reliéfové tiesňavy, kaňony a vodopády sa zmenili na prostejšie scenérie, v ktorých sa začali čoraz častejšie vyskytovať snehové nahromadené pokrývky a ihličnany, ktoré koncom marca ešte prekypovali určitými zásobami tuhej zimy. Je charakteristickým skalným cimburím a zložitými strmými stenami vápencov dominuje údoliu Bieleho potoka, ktoré prevyšuje o viac než 700 metrov.

Malý Rozsutec bol v tejto časti roka temer jediným sprístupneným štítom z priľahlých možných, ktoré obkolesovali priľahlé súbežné pohorie Krivánskej Malej Fatry a preto sme sa ho rozhodli pokoriť. Je to vzácny masív, ktorý obsahuje i vápencomilnú flóru. Fascinujúci pohľad naň a zároveň rozdielnosť oproti Veľkému Rozsutcu bol v tom, že jeho záverečný bralnatý výstup snehovú pokrývku nemal takmer vôbec zastúpenú, zatiaľ čo Veľký Rozsutec z diaľky vyžaroval sťa mohutný preklený cíp.

Po krátkej prestávke sme všetok neporiadok a jedlo zaistili do smetných tašiek a vybrali sa strmo k severozápadnej časti Medzirozsutca, skadiaľ už bolo detailne vidieť záverečné stúpanie Malého Rozsutca. Samotné prevýšenie v záverečnej fáze je niečo vyše stovky metrov a počas jeho zdolávania sme mohli vidieť v diaľke napríklad aj Nízke či Vysoké Tatry. Posledný zhruba 70 metrový úsek prevýšenie sa podobá horolezeckým kúskom, avšak bezpečné reťaze vám umožnia prejsť bez patričného úrazu a na konci vám príde určité zadosťučinenie. Na vrchole je turistická tabuľa, výhľad na okolitú Terchovú a niektoré priľahlé obce a druhej strany na zasnežené Veľký Rozsutec. Dali sme si zaslúžené pivko, spravili niekoľko fotografií, okúsili drsnú zimu a závan vetra, aby sme sa podujali k následnému zostupu.

Cestou nazad sme riskli strmejší zostup z bočnej časti, kde je prevýšenie z pohľadu výstupu ďaleko vyššie, avšak sme predišli prípadným tlupám turistov (kto by už len šiel touto menej atraktívnou trasou bez krás Jánošíkových dier a v značne náročnom teréne?). V predposlednej fáze sme ešte narazili na areál chatovej oblasti Terchová, ktorá ponúka širší sortiment ubytovania a napokon po niekoľkých hodinách prieč Janošíkovými dierami a výstupom a zostupom Malého Rozsutca sa dostávame ešte za bieleho dňa na parkovisko pri kolibu.

Foto: Martin Hladký

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.