Historické okienko Zaujímavosti

Zaujímavosti: Veľký smog 1952

Vlado Král
Autor: Vlado Král

V posledných rokoch si znečistenie vzduchu a smog spájame hlavne s Čínou a Pekingom, (aj vďaka olympiáde //2008//, ktorá na tento problém upriamila pozornosť sveta) kde niekoľkokrát za rok vyhlasujú kvôli nebezpečným čiastočkam vo vzduchu poplach. Jeden čínsky umelec, menom Wang Renzheng, z nich dokonca vyrobil tehlu (pozri video).

Vedeli ste ale, že ani nie tak dávno, sme mali podobné problémy aj tu v Európe?

Great Smog of ’52 (Veľký smog)

Veľký smog pomenúva kritické znečistenie ovzdušia, ktoré sa odohralo počas decembra 1952 v Londýne. Chladný vzduch v kombinácii s tlakovou výšou a bezvetrím spôsobil nahromadenie sa znečistenia pochádzajúcho hlavne z uhlia, ktoré sa vo veľkom spalovalo napríklad v elektrárňach. Nahromadené znečistenie sa manifestovalo v podobe tmavej hmly a tá sa postupne v kombinácii s dymom z komínov a výfukových plynov zmenila na hrubú vrstvu smogu. Takéto „počasie“ trvalo v hlavnom meste od 5. demcebra do 9. demcebra 1952. Po zmene počasia sa smog rýchlo vytratil.

V tej dobe v Londýne nepovažovali takúto udalosť za nič výnimočné (podobné problémy so smogom mali v meste už predtým), napriek tomu, že viditeľnosť bola cez deň tak jeden meter a smog prenikal aj do domov. V meste bola zastavená hromadná doprava, fungovalo iba metro. Sanitky taktiež nepremávali, takže ľudia sa v prípade problémov museli do nemocníc dopraviť sami. Závažnosť a efekty znečistenia ukázali lekárske správy až v nasledujúcich týždňoch.

Tie ukázali, že do 8. decembra kvôli smogu predčasne zomrelo 4000 ľudí a dýchacími ťažkosťami trpelo viac ako 100 000. Najnovšie výskumi dokonca prepokladajú, že celkový počet obetí mohol byť oveľa vyšší, až 12 000.

Dopad a Štokholmská deklarácia

Tieto šokujúce informácie viedli k prehodnoteniu pohľadu na znečistenie ovzdušia. Boli vydané regulačné predpisy obmedzujúce použitie znečisťujúcich palív v priemysle a pre vykurovanie domácností (napríklad City of London Act z roku 1954 Clean Air Act z roku 1956 a 1968).

Udalosti z Londýna boli tiež hybnou silou zmien k modernému prístupu k životnému prostrediu. Ten sa reflektoval v rade konferencií usporiadaných OSN. Výsledkom bol dokument Declaration Of The United Nations Conference On The Human Environment alebo Stockholm Declaration , prijatý na konrefencii v Štokholme v roku 1972.

Štokholmská deklarácia je prvý dokument medzinárodného významu, ktorý priznáva ľudstvu právo na zdravé životné prostredie. Deklarácia je zároveň základným dokumentom pre ďalší vývoj medzinárodného práva a ďalších aktivít v oblasti životného prostredia.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Smog

http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/december/9/newsid_4506000/4506390.stm

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.