Architektúra Cestovanie Lifestyle Pamiatky Turistika

Zákutiami Transylvánie

Za Transylvánsky región, alebo Sedmohradskom môžeme v užšom slova zmysle chápať centrálnu časť rumunskej pevniny okolo zaoblenia pohoria Karpát. V širšom slova zmysle možno región doplniť o územia susediace s dnešným Maďarskom a Srbskom.

Transylvánia bola medzi rokmi 1848/49 nútená pripojiť sa k Uhorskému kráľovstvu. Až po výpomoci Mikulášom I. sa uhorskému cisárovi 9.augusta 1849 po bitke pri Temešvári podarilo získať toto historické územie pod správu Uhorska. Až Versaillskou zmluvou (1919), resp. Trianonským „vyrovnaním“ (1920) sa určili súčasné hranice medzi Maďarskom a Rumunskom, ktoré až na krátku výnimku počas druhej svetovej vojny (2. Viedenská arbitráž) ostali také, ako ich poznáme dnes.

Užitočné rady:

Pre turistov sa Rumunsko stáva čoraz viac navštevovanou destináciou. Stále sa však v nej budete cítiť dostatočne bezpečne (pokiaľ sa nemotáte v okrajových štvrtiach Bukurešti a pod.) a okrem najvyhľadávanejších atrakcií aj s patričným súkromím bez obrovských davov ľudí.

Výhodou Rumunska sú ceny, ktoré patria medzi nižšie v rámci Európy (väčšinou aj Slovenska), pamiatkami, ktoré sú umelecky výživné a máte čo pozerať. V neposlednom rade sú to vzdialenosti medzi „hlavnými“ atrakciami medzi Bukurešťou a Transylvániou. Pokiaľ letíte do Bukurešti, vlakom nie je žiadny problém dostať sa do miest, ktoré máte naplánované navštíviť. Zatiaľ čo sa nevybuduje v Brašove letisko, návštevníci budú musieť absolvovať turistiku autobusom, autom alebo vlakom po tomto vyhľadávanom regióne.

Najčastejšie zastávky:

Hrad Peleš – nachádza sa v Sinaii. Bol vybudovaný iba niečo málo pred 100 rokmi a slúžil ako letné sídlo Karola I. V súčasnosti prináša vari najhodnotnejšie zbierky výstavy a prehliadok všehodruhu. Interiér je veľmi zachovaný s farebnými závesmi a kobercami, ktoré ladia s dreveným nábytkom. Na stenách nájdete obrnenia a zbrane v brašnách z rôznych historických období. V budove nájdete aj prvé domáce kino v Rumunsku, kde sa premietali súkromné projekcie kráľovským rodinám. Hrad štylizáciou pripomína romantické slohy a rozhodne neplnil obranné funkcie. Je situovaný na kopcoch Sinaii, kde sa aj zasnežená pokrývka udržiava dlhší časový úsek než inde v centrálnom území.

Hrad Bran – Bran sa vo všeobecnosti chápe za najpopulárnejší hrad v Transylvánii. Do značnej miery je to zásluha mystifikácie Vlada Tepeša a románu Brama Stokera Draculu, hoci v žiadnej vedeckej publikácii nie sú dôkazy, žeby obávaný Vlad vládol práve na tomto mieste, dokonca je sporné, či ho navštívil počas svojho panovania. Mýtu to nebráni zveľaďovať túto legendu. Hrad je ale výstavný architektonický kus, ktorý sa vyčnieva na skalnom úpätí a jeho vnútorný dvor je taktiež fascinujúci. Najdrahšie vstupné (dospelí) stojí 6 eur. Vo vonkajšom areáli máte možnosť vidieť, ako marketingovo zbláznení sú domáci z tejto atrakcie. A to nemyslíme vôbec v zlom!

Pevnosť Rašnov – naďalej si vďaka pamiatkárov a záujmom turistov udržiava stredoveký charakter a miestni sa o takéto vzácne miesta patrične starajú. Týči sa nad mestečkom s ikonografickým nápisom (podobne ako Brasov). Vzdušnou čiarou od Branu je vzdialený sotva 11 kilometrov a z druhej strany pevnosť obklopuje, takpovediac hlavné mesto tohto regiónu – Brašov. Dostanete sa tam autobusovou linkou.

Brašov – je najväčším mesto Transylvánie a jeho nepísaným centrom, odkiaľ máte možnosť plánovať si cesty po regióne. Malebne lemované centrum mesta sa nachádza relatívne ďaleko od prístupových vlakových a autobusových mestských a prímestských staníc, avšak dostupnosť do mesta je výborná. Z Tampy môžete obdivovať mesto z výšky a rôznymi vyhliadkami môžete nazerať na mesto z odlišných perspektív. Potešia aj kulinárske špeciality. V meste využijete mimo iného aj taxislužbu Uber.

Námestie Piata Sfatului. Potulkami medzi historickými domami v centre mesta narazíte aj na najužšie zákutia, cez ktoré vo dvojici vedľa seba neprejdete.

Mestečko Sighișoara – No a dostávame sa do našej poslednej zastávky, ktorú sme navštívili a považujeme ju za asi najväčší zážitok vôbec. Sighișoara (Segešvár), malé mestečko, vzdialené asi 2 ¾ hod. vlakovým spojom od Brašova. Jej krásne farebné uličky historických domčekov na kopcovitom priestranstve (pretože ďalšie časti mesta sa nachádzajú mimo tohto jedinečného areálu), ktorým dominuje hradná veža s hodinami je skutočným unikátom. Stredovekú atmosféru utužuje (tentokrát skutočne a nie mytologicky) historickým faktom, že je rodiskom Vlada Tepeša (žltý dom na obrázku).

Útulné a čarokrásne centrum mesta. Nájdu si tu svoje milovníci fotografovania, pešej turistiky, gastronómie, histórie, ale aj zberatelia suvenírov.

Ďalšie zastávky:

Miest, ktoré môžete navštíviť v Transylvánii a rozplánovať si je mnoho. Určite za to stojí soľná baňa Salina Turda, mestá Sibiu či Kluž alebo Kľukatiaca sa cestná „dráha“ Transfagarasan Highway.

Fotky: Martin Hladký, 9múz

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.