Divadlo Kultúra & umenie

Za každým smiechom sa skrýva plač – hra Davida Grossmana v Činohre SND

V pondelok 15. januára sa v Činohre SND predstaví hosťujúce divadlo Cameri Tel Aviv z Izreala s adaptáciou románu Vojde kôň do baru od izraelského autora Davida Grossmana. Tvorba tohto autora bola preložená do viac ako 30. jazykov a získali mnohé ocenenia. 

Príbeh jedného stand-up komika, Dovala G., ktorý má vystúpenie v malom izraelskom meste. Publikum si najprv užíva okúzľujúceho, nevypočítateľného i odpor vzbudzujúceho, no skúseného komika. Ten sa však postupne ocitá vo zvláštnom rozpoltení a nedokáže sa rozhodnúť, či dať prednosť publiku alebo sebe. Patetická šou plná vtipov a smiechu sa pred očami divákov a jeho bývalého priateľa z detstva mení. Ten sa snaží celý čas pochopiť, prečo bol pozvaný na túto šou. Komické vystúpenie v malom suterénnom bare sa pred jeho očami zmení v osobnú spoveď, ktorá odhaľuje roky ukrývané rany.

 

 

O divadle Cameri Tel Aviv

Divadlo bolo založené v roku 1944 a od toho času získalo mnoho prestížnych ocenení. Je považované za najväčšie a najplodnejšie divadlo v Izraeli a každoročne predstaví až dvanásť nových produkcií spolu s dvadsiatimi repertoárovými inscenáciami. Divadlo sa venuje všetkým typom textov od klasickej drámy až po súčasnú. Súčasťou ich repertoáru je aj muzikál. Pravidelne je pozývané na medzinárodné festivaly a súťaže po celom svete. V New Yorku získali cenu na festivale Súčasnej izraelskej drámy  a na festivale Plonter v Londýne. Dokopy vyhrali produkcie tohto divadla viac ako 120 divadelných cien.

David Grossman a tvorba ovplyvnená vojnovým konfliktom

David Grossman je izraelský autor. Jeho knihy boli preložené do viac ako 30 jazykov a získali mnohé ocenenia. V roku 2017 mu bola udelená medzinárodná cena Man Booker spolu s jeho častou spolupracovníčkou a prekladateľkou Jessicou Cohenovou za jeho román Vojde kôň do baru.

Grossman spočiatku podporoval izraelskú činnosť počas konfliktu Izrael-Hizballáh, ale 10. augusta 2006 spolu s ďalšími autormi ako Amos Oz a A. B. Yehoshua usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej dôrazne vyzývali vládu, aby súhlasila s prímerím. Izraelsko-palestínskym konfliktom sa zaoberal vo svojom románe Na koniec krajiny. Od publikovania tejto knihy napísal knihu pre deti, operu pre deti a niekoľko básní. Jeho kniha z roku 2014 Falling Out of Time sa zaoberá smútkom rodičov v dôsledku smrti detí. Jeho 20-ročný syn Uri, seržant štábu, bol zabitý protitankovou strelou krátko pred prímerím. Grossman sa vyjadril, že smrť jeho syna nezmenila jeho odpor voči izraelskej politike a správaniu k Palestínčanom. I keď sa snažil reflexii politickej situácie vyhýbať, je prítomná v jeho autorskej tvorbe.

 

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.