Hudba Kultúra & umenie

World Music Festival Bratislava vyhlasuje výzvu pre hudobníkov

Koncom septembra 2019 sa v hlavnom meste odohrá štvrtý ročník podujatia World Music Festival Bratislava. Pre slovenské kapely je to šanca predstaviť svoje projekty v termíne od 27. do 29. septembra pred širokým publikom aj pozvanými zahraničnými odborníkmi.

Foto: Jaroslav Novák

Na festivale dostanú priestor kapely, ktoré sa žánrovo priraďujú k worldmusic, ethnojazzu, ľudovej hudbe, aj k ich fúziám. Okrem známych interpretov World Music Festival Bratislava predstaví aj menej známe slovenské skupiny, ktoré vyberie odborná porota z prihlásených projektov.

Foto: Jaroslav Novák

V minulosti túto možnosť využili, okrem iných, skupiny Ľubomír Gašpar Cimbal Project (neskorší víťaz „Rádiohláv“ za rok 2017 v kategórii World Music/Folk), Karpa Ton, ale napríklad aj Rusín Čendeš Orchestra či Ľudové Mladistvá, ktorí neskôr reprezentovali Slovensko na showcaseovom festivale Czech Music Crossroadsv Ostrave.

Ak chcete, aby sa tento rok medzi účinkujúcimi ocitla aj vaša skupina, môžete sa opäť prihlásiť. Výzva Open Call zaručí štyri miestenky na showcaseovú hudobnú prehliadku v rámci World Music Festivalu Bratislava. Registrácia je otvorená do 15. júna 2019.
Viac podrobností nájdete na webovej stránke WorldMusic Festivalu.

Foto: Jaroslav Novák

Cieľom výzvy je poskytnúť širší priestor na prezentáciu aktívnych tvorcov v oblasti worldmusic a získať podrobnejší prehľad o aktuálnom dianí na tejto scéne so špecifickým dôrazom na mladých a začínajúcich umelcov. Festival okrem šance verejne sa prezentovať pred promotérmi zo zahraničia, ponúka hudobníkom aj účasť na konferencii s možnosťou získať odbornú odozvu na svoju tvorbu, osobné kontakty a v neposlednom rade, vypočuť si príspevky od profesionálov z hudobnej branže.

Foto: Jaroslav Novák

Predchádzajúce ročníky WorldMusic Festivalu Bratislavasi získali dobré meno medzi festivalmi tohto typu v zahraničí. V celosvetovom hodnotení odborníkov rebríčka Transglobal World Music Chart získal titul „Najlepší Nový festival“, a „Najlepší Malý/Stredný Festival“. Zvýšený záujem o slovenskú hudbu v zahraničí posilnili aj výborné výsledky slovenských albumov v roku 2019, kedy sa v aprílovom rebríčku World Music Charts Europe umiestnili  tri slovenské albumy v TOP 20.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský samosprávny kraj, Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board, Hudobný fond, Mesto Bratislava a ďalší partneri.

Foto: Jaroslav Novák

Pozrite si video z minulého ročníka:

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz