Hudba Kultúra & umenie

World Music Festival 2019: Aziza Brahim

Jeden z najsilnejších afrických fenoménov tzv.  „púštne blues“, ktorého najznámejším predstaviteľom je skupina Tinarwen, má aj svoju výnimočnú ženskú predstaviteľku, Azizu Brahim.

Pochádza zo Západnej Sahary, občianskou vojnou sužovanej oblasti, pôvodne španielskej kolónie, ktorú obsadilo Maroko v roku 1975.  Narodila sa a vyrastala v utečeneckom tábore, kde mnohí členovia jej národa žijú dodnes v tvrdých podmienkach bez akejkoľvek nádeje na zlepšenie a zmenu ich postavenia.

Aziza Brahim, je predstaviteľkou odlišného púštneho blues, než ktoré reprezentujú tuarégske mužské skupiny. Jej hudba je podobne hypnotická, avšak rytmy pochádzajú zo Západnej Sahary, Mauretánie a Mali. Melódie sú pestrejšie a bohatšie, ovplyvnené arabskou kultúrou, ktorá sa šírila v severnej Afrike aj v etnicky zmiešanej skupine Sahrouis, ktorá sa datuje od 15. storočia. Práve z tohto národa Aziza pochádza. Jej posledná tvorba nesie aj prvky hudby krajín, v ktorých sa Aziza počas života ocitla, z Kuby, kde študovala aj zo Španielska, kde žije od roku 2000.  Texty jej piesní reflektujú kultúru a osud jej národa. Od poetických (La Palabra) až po nabádajúce k ľudskosti, vytrvalosti a nádeji (Julud).

Aziza Brahim koncertovala na najvýznamnejších svetových festivaloch, vrátane WOMEXU v roku (2016), WOMAD Cáceres (2012) aj v Queen Elizabeth Hall v Londýne (2009). V roku 2009 postúpila do finále súťaže Freedom to Create, zameranej na úlohu umenia v boji proti útlaku. V roku 2012 získala prvú cenu na filmovom festivale v meste Malaga za hudbu, ktorú skomponovala pre film Wilaya.

 Video:

Albumy:

EP Mi Canto (2008)

Mabruk (2012)

Soutak /“Your Voice“ (2013)

Aziza Brahim:

Homepage: http://aziza-brahim.blogspot.com/

Facebook: http://www.facebook.com/aziza.brahim….

Twitter: http://twitter.com/AzizaBrahim1

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz