Kultúra & umenie Výtvarné umenie

Výtvarné umenie: Da Vinciho oči

„Maliarstvo je poézia, ktorá je videná ale nepočutá a poézia je maliarstvo, ktoré je počuté, ale nevidené.“

(Leonardo da Vinci)

Na ukážkovom príklade tohto výnimočného renesančného vynálezcu a bádateľa možno vidieť, ako vyzerá dokonalý prototyp univerzálneho majstra. Je známy mimo iného aj pre svoju otvorenú schopnosť načúvať hlas intuície, ktorá ho viedla k mnohým všeobecne prospešným objavom (v oblasti anatómie, stavebníctva, architektúry alebo napríklad takej astronómii). Krátkym exkurzom, ktorým sa pokúsim niektoré jeho vízie načrtnúť, budú neuveriteľné schopnosti predvídania a vycibrenosti diel, ktoré vytvoril.

Leonardo_self

Ako každý iný, mimoriadny génius, aj on nevybočoval z tejto škatuľkovanej kolonky nijako zvláštne. Bol vegetariánom. Obžalovali ho a následne stiahli obvinenie z údajného homosexuálneho pomeru. Narodil sa ako nemanželské dieťa a jeho celé meno činilo dlhočízny názov „Leonardo di ser Piero da Vinci“. Je vskutku obdivuhodné, ako v časoch hlbokého uzavretia stredovekého usporiadania, vyčnela takáto figúrka schopná otočiť zrkadlo spoločnosti metafyzickými analógiami prostredníctvom svojich diel. Obrazy tak plné, doplnené farebne líšiacimi sa predmetmi a jemnými stiskami vyjadrujúcimi pohyb miniatúrnych čiastočiek ľudských končatín, ktoré vždy niečo naznačujú, ale nevedno to presne definovať. Tak ako nevedno charakterizovať ich jednoznačnú motiváciu, iba náznakovosť.

srdce1

Ďalším aspektom, ktorý mi bije do očí, sú presne nakreslené vonkajšie časti tráviacich orgánov za pomoci ručnej anatómie. Na svoju dobu a s technickými možnosťami, ide o zázrak, rovnajúci sa skutočným objavom. Ako to robil? Mal celý ten konceptuálny hlavolam načrtnutý vo svojej mysli, alebo priebežne v prítomnej milisekunde počas kresliacich pohyboch? Ako sa formovali všetky tie obrysové črty? A čo nám odkazujú vyzývavejšie fragmenty? Som toho názoru, že keby tu Leonardo aj fyzicky dnes bol, neodpovedal by vám. Je tak výraznou súčasťou angelológie dejín, že i dnešný úspešní spisovatelia (nebudeme menovite spomínať, veď každý vie) používajú nezodpovedané otázky mysticizmu a bludných domienok na veleúspešný projekt o nejakom kóde, ktorý mal da Vinciho inšpirovať. Aj to poukazuje na vplyv jeho značky i v súčasnom svete.

damashranostajom

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.