Cestopisy Cestovanie Fotografie Turistika

Výstup na Poludnicu (1549 m.n.m.) v Nízkych Tatrách + Fotogaléria

Poludnica je národná prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Muránska planina. Nachádza sa v katastrálnom území obce Muráň v okrese Revúca v Banskobystrickom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1984 a naposledy novelizované v roku 1988 na rozlohe 330,4300 ha. Ochranné pásmo nebolo určené.

Poludnica je bralnatý zalesnený vrch vysoký 1548 metrov, nachádzajúci sa na konci rázsochy Krakovej hole. Ohraničujú ju Iľanovská dolina zo západu a Jánska dolina z východu. Má dva vrcholy, na severe Prednú Poludnicu a na juhu vyšší vrchol Zadnú Poludnicu. Je to turisticky zaujímavý vrch. Z Prednej Poludnice je výhľad na Liptovskú kotlinu s Liptovskou Marou a zo Zadnej Poludnice je krásny výhľad na vrchy Nízkych Tatier od Chopka až po Veľký Bok. Na Poludnicu je možné vystúpiť zo Závažnej Poruby, Liptovského Jána a Iľanova. Cez jej vrcholy vedie modrá značka na Krakovu hoľu.

poludnica_2www.nizketatry.sk

Náš výstup v krkolomnom počasí

Na Poludnicu sme sa vybrali pondelok 24.7.2016 v poobedňajšom čase. Počasie sa zdalo byť vrtkavé, každú chvíľu mohlo začať pršať a vlhkosť vzduchu každú hodinu stúpala. Keďže sa naša chata nachádzala zhruba v 100 metrovom prevýšení od dediny Závažná Poruba smerom na sever (žltá turistická trasa, približne 720 metrov nad morom), tento najvyšší štít v okolí u nás vzbudzoval istý rešpekt i povinnosť ho aspoň raz zdolať. Prevýšenie bolo relatívne strmé. Najmä prvý úsek na Rakytovicu (1065 m.n.m.), z ktorého je úžasný výhľad jak na vrchol, tak i na široké reliéfne okolie.

sedlo_1Sedlo u Rakytovici

Stadiaľ sme zabočili po prehľadne označenej trase na východ na ďalší strmý úsek smerom k notoricky známej jaskyni, z kade sme už nemohli očakávať nástrahy medveďov, leda tak šmykľavosť a nevyspytateľnosť terénu, ktorý sa členil na niekoľko náročných substancií. Počasie sa ako na truc zhoršovalo a nejeden krát sme nejednotne postupovali úvahami vzdať sa možnosti vyjsť až na vrchol a bezpečne sa ukryť v chate. Napokon sme prešli lesnou cestičkou, z ktorej sa postupne upúšťali  ihličnaté rastlinné bohatstvo a prichádzali i skalnatejšie úseky a zvyšujúcim sa prevýšením sme finišovali na samotnom vrchole, kde vari na minútku presne začalo hustejšie pršať.

poludnica_3

Po približne piatich minútach odpočinku sme vyrazili tou istou trasou naspäť a museli sme zápasiť s veľmi nevyspytateľným terénom, teda najmä pre nás – nepoctivo pripravených turistov. 2 hodinky zhruba výstup, hodinka zostup, fotodokumentácia + krátky čas na regeneráciu a boli sme naspäť. Vlhkosť a dusnosť dopĺňalo zamračené počasie s následným lejakom, ktorý zostup značne skomplikoval, ale inak sme samotným výstupom vyplnili časť programu, ktorým sme si chceli spestriť výlet.

Poludnica je čarovná i tým, že sa nachádza na severnej časti Nízkych Tatier a tvorí znamenitý prienik medzi ňou a západnými Tatrami a takisto Liptovskými kotlinami. Je veľmi jednoducho voľným okom rozpoznateľná priamo z Liptovského Mikuláša a udivuje masívnym vápencovým povrchom s husto zalesneným terénom. Jej obtiažnosť je stredne náročná, nič devastujúce pre skúsených matadorov. P.S.: fotky sú vyhotovené z 13mpx mobilného fotoaparátu, takže sme trošku upravili jas a kontrast svetla.

Foto: Martin Hladký, Marián Kačina

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Poludnica_(n%C3%A1rodn%C3%A1_pr%C3%ADrodn%C3%A1_rezerv%C3%A1cia)

http://www.nizketatry.sk/ciele/poludnica/poludnica.html

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.