Hudba Kultúra & umenie

Vyšla štúdiová nahrávka muzikálu P+L s hudbou Deža Ursinyho a textami Jána Štrassera

V deň nedožitých 71. narodenín Deža Ursinyho vyšla vo vydavateľstve Provisorium na albume štúdiová nahrávka muzikálu P+L s jeho hudbou. Libreto pre nerealizovaný divadelný  muzikál Peter a Lucia podľa predlohy diela Romaina Rollanda vzniklo už v roku 1987. Napísala ho Alta Vášová a dala mu názov P+L. Na spoluprácu na piesňach muzikálu prizvala Jána Štrassera na napísanie textov a Deža Ursinyho na skomponovanie hudby.

reportaz v podani fotografa Antona Frica, www.fotoportal.sk

Táto trojica už predtým spoločne pracovala na úspešnom filmovom muzikále Neberte nám princeznú. Na rozdiel od tohto sa ale divadelný muzikál zrealizovať nepodarilo a tak po ňom ostalo iba libreto a demonahrávka s Ursinyho spevom a klavírnym doprovodom Jara Filipa. Tú po rokoch objavil Ursinyho syn Jakub a muzikál začal ponúkať na realizáciu. Tejto príležitosti sa chytilo až v roku 2013 divadlo Malá scéna v Bratislave, napriek vypredaným predstaveniam sa však na scéne udržalo iba 22 repríz.

Na Malej scéne muzikál pripravilo a naživo hralo hudobné teleso Talent Transport (Vladislav “Slnko” Šarišský – klávesy, Marián Slávka – bicie, Filip Hittrich – basa) a po ukončení spolupráce s divadlom chcela skupina v hraní tohto repertoáru pokračovať. Oslovili preto Ursinyho syna Jakuba a Filipovu dcéru Dorotu, aby stvárnili a odspievali Petra a Luciu, čím sa kruh uzavrel a vznikol projekt, ktorý sa síce nestal divadelným, ale pre zmenu koncertným.

reportaz v podani fotografa Antona Frica, www.fotoportal.sk

V rokoch 2016 až 2018 odohrala skupina s projektom množstvo koncertov na Slovensku a v Čechách, aby materiál napokon nahrali v štúdiu Lavagance so zvukárom Tomášom Lobbom a Marekom Rakovickým. V rozmedzí mája až augusta 2018 tak vznikol album s 15 skladbami z muzikálu P+L, ktoré zaranžoval Vladislav “Slnko” Šarišský. Ako hostí si skupina prizvala aj Ľuboslava Petrušku z Chiki Liki Tu-a na gitaru, na saxofón mladú talentovanú Lenku Molčányiovú a na violončelo Romana Harvana. Album P+L vydáva Provisorium, občianske združenie, ktoré stojí za úspešnými vinylovými reedíciami albumov Deža Ursinyho Provisorium a Modrý vrch, v spolupráci s vydavateľstvami Deadred, Starcastic a Vinyl-Lab.

Album vychádza 4. októbra 2018 na CD a v digitálnej distribúcii Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. V blízkej budúcnosti vydavateľstvo plánuje vydať album na vinyle v limitovanej edícii. Cd bolo verejne pokrstené na festivale Konvergencie 2018 v Bratislave a oficiálne vychádza 4. 10. 2018.
Nahratie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk).

Jakub Ursiny, Dorota Nvotová, Talent Transport – P+L

Vydavateľ: Provisorium, o.z.

Dátum vydania: 04. október 2018

Formát: CD, MP3/FLAC download/stream

Katalógové čísla: PROV-3

Zoznam skladieb:
1. Žijeme len raz, 2. Náhle sme dospelí, 3. Ešte stále sme to my, 4. Kde je, 5. Nenapíšem, 6. Útok, 7. Vojna, 8. Mením farby, 9. Pastely, 10. Vzor hrdina, 11. Len on, 12. Nakrátko, 13. Dom, 14. Portrét, 15. Prečo

Súvisiace linky:

CD:
https://www.dezoursiny.rocks/p/pl
Live video skladby Vojna z koncertu Ursiny 70:

Spotify:

Deezer:
https://www.deezer.com/album/74064932
Apple Music:
https://itunes.apple.com/us/album/p-l/1437220380

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz