Hudba Kultúra & umenie

Vypočujte si prvé kompozície 5 ročného Mozarta

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Wolfgang Amadeus Mozart zložil svojé prvé kompozície ako 5 ročný (niektorí hudobní vedci vedú spor o tom, či ako 4 alebo 5 ročný). Možno by ste si mysleli, že sa bude jednať o nejaké jednoduché skladby na štýl Kohútik jarabý (no disrespect k tejto ľudovej pesničke pojednávajúcej o reáliach dobového života). Opak je ale pravdou. Skladbičky s katalógovým číslom K. 1 – 5, ktoré sú zapísané v Nannerl Notenbuch (Nannerl bola prezývka jeho staršej sestry Marie Anne, ktorá bola Wolfgangovym vzorom, a rovnako ako on geniálnou hudobníčkou) vynikajú podmanivou harmóniou a výraznou melódiou. Otec Leopold si v tom momente uvedomil, že Wolfgang je predurečný stať sa hudobným géniom.

Prvý list z Nannerl Notenbuch ukazuje prvé dve skladbičky, ktoré 5 ročný Wolfgang skomponoval. Na notovom liste sa nachádza Andante in. C, K. 1a (10 taktov) a Allegro in C, K. 1b (prvých 8 taktov). Text na ľavej strane dokumentu hovorí: „Kompozície od Wolfganglera, v jeho prvých troch mesiacoch po piatich narodeninách.“

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Earliest Compositions, K. 1a–d, 1761 Zdroj: http://www.themorgan.org/collection/music-manuscripts-and-printed-music/115399#

Tieto skladbičky zapísal Wolfgangov otec Leopold, ktorý bol jeho prvým učiteľom hudby. (Viac o Wolfgangovych životných osudoch tu.) Podľa zápisu na ľavej strane dokumentu sa možno domnievať, že skôr je pravdivá hypotéza o tom, že skladbičky mladý Amadeus zložil ako 5 ročný. Jeho prvé kompozičné pokusy ale môžu siahať do 4 roku jeho života.

Prvá skladbička Andante in. C, K 1a je komponovaná pre čembalo v C – dur a prvé štyri takty sa nesú v 3/4 metre. Skladbička potom pokračuje v 2/4 metre. Allegro in C, K. 1b je živou 12 taktovou skladbičkou pre čemabalo, skomponovanou v C dur. Obe diela, ktoré si môžete vypočuť nižšie, reprezentujú Wolfgangove poznanie barokového štýlu, jeho nadanosť a genialitu.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.