Kultúra & umenie

Vyberte si z menu humoru a satiry – Kremnické gagy 2017

Netradične, až začiatkom septembra 2017, sa v Kremnici uskutoční už 37. ročník medzinárodnej prehliadky amatérskych a profesionálnych kulinárov humoru a satiry – Európsky Festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY 2017. Do historického centra Kremnice príde predviesť svoje majstrovské umenie viac ako 200 autorov a interpretov z piatich štátov Európy, Nového Zélandu a Slovenska. Podlinkovou témou festivalu je KONZUM verzus kvalitný humor a kultivovaná zábava, ktoré sú dramaturgickou prioritou posledných 14 ročníkov festivalu. Humor, satira a smiech boli v Kremnici vždy spojené aj s premýšľaním, sebareflexiou a obohatením sa o nové, neopakovateľné kultúrne zážitky. Špeciálne menu nominovaných diel a výkonov v ôsmich kategóriách bude sledovať a „gurmánske“ ocenenia v podobe Zlatého gunárači Trafenej husi udeľovať medzinárodná Akadémia humoru na čele s prezidentkou Zuzanou Kronerovou. Akadémia vyhlási aj najchutnejšie dielo pod titulom GRAND PRIX 2017.

Predjedlom festivalového menu bude v piatok o 11:00 slávnostné otvorenie v areáli Mestského hradu, následné odhalenie nosa karikaturistu a novinára Ján Schustera v Uličke slávnych nosova jeho výstava kresleného humoru v SOV – Slovenskom olympijskom a športovom múzeu, Stálej expozícii dejín lyžovania na Slovensku. Veľmi výdatnou „polievkovou zmesou“ bude aj vernisáž nominovaných karikaturistov z Česka, Bulharska, Poľska, Luxemburgska a Slovenska v Galérii Múzea mincí a medailí. Nepredvídanou lahôdkou môže byť aj ich sobotňajšie spoločné improvizované kreslenie na tému KONZUM.

Pestrú ponuku hlavných chodov pripravila dramaturgia festivalu z českých noviniek: Divadlo v DLOUHÉ z Prahy naservíruje mladým divákom recesistickú komédiu Viliama Klimáčka DEŇ, KEĎ ZOMREL GAGARIN, kapela STO ZVÍŘAT ponúkne hudobné zvieracie pochúťky zo svojho turné BEST OF ELEPHANTOUR a Študenti katedry nonverbálneho divadla HAMU budú formou klaunérie, kúziel, trikov a akrobacie degustovať zvláštnu vesmírnu VĚC. Z Prahy príde zabaviť malé deti Divadlo LOKVAR s chrumkavou bábkovou rozprávkou ČESKÝ HONZA, divadelná skupina BRATŘI V TRICKU ponúkne ako veselý dezert PRASEČÍ CIRKUS pre rodiny s deťmi a ako pohybovú delikatesu pohrebný koktail čierneho humoru a bizarnosti, novocirkusovú groteskuFUNUS pre dospelých

Najnovšími slovenskými špecialitami uvarenými z humoru a recesie nasýtia divákov Divadlo COMMEDIA Poprad s ich paródiou DON QUICHOT A SANCHO PANZA, z korenistej satiry na súčasné spoločenské a politické pomery upieklo Divadlo ASTORKA z Bratislavy fajnový autorský koláč s názvom JAMA DERAVÁ. Na vynikajúce herecko-kuchárske umenie Kataríny Kolníkovej si zaspomína Radošinské naivné divadlo v inscenácii LÁS-KA-NIE 2. O pestré hudobné občerstvenie sa postarajú kapely ZVA 12-28 BAND zo Zvolena a PREßBURGER KLEZMER BAND z Bratislavy. Silné žalúdky návštevníkov festivalu otestuje Divadlo LA KOMIKA s remake-om slávnej kultovej inscenácie pod novým názvom ENGLISH DVOJKA – nová krv. Najmenšie deti ponúkne svojimi dobrotami BABIČKA Z VAJÍČKA známeho bábkového Divadla PIKI z Pezinka, staršie deti si zamaškrtia na trochu netradičnej POPOLUŠKE Divadelného súboru GONG z Bratislavy.

Najvábivejším lákadlom pre široké vrstvy labužníkov humoru zo zahraničia bude pohybovo-pantomimická show svetového majstra fyzického divadla Trygve Wakenshawa, pôvodom z Nového Zélandu. Trygve žije v Londýne, ale so svojim prvotriednym menu cestuje po celom svete. Na Slovensku bude vystupovať po prvýkrát s dvoma pantomimickými inscenáciami KRAKEN aNAUTILUS, ktorými uvaril divákov aj na slávnom Fringe Festivale v škótskom Edinburghu (2014 a 2015) a prestížne ocenenia získal aj na ďalších svetových festivaloch. Asi najatraktívnejšou hudobno-výtvarnou lahôdkou festivalu bude fantazmagorický dychový ansámbel Système Paprikaz Francúzska, ktorý na špeciálnom vehikli s čudesnými nástrojmi a v bizarných kostýmoch roztočí v centre mesta mobilný KRAKEN ORCHESTRA.

Pre rodiny s deťmi bude asi okrem pouličných stánkov najvoňavejšie pouličné chodúľové Divadlo KVELB z Českých Budějovíc, ktoré so svojou ČERNOU RODINKOU pripraví pre návštevníkov festivalu nečakané prílohy priamo v uliciach Kremnice po celé tri dni konania festivalu. 

Obľúbenou poetickou pochúťkou na festivale je už viac rokov komponovaný program KOŇA JEHOzostavený z prednesov humorných textov najvyspelejšími recitátormi z celého Slovenska. Pre skutočných gurmánov nebude chýbať ani kandidát na Cenu Stana Radiča Objav roka. Tohto roku na ňu kandiduje OZ FLAHERY s kabaretnou výpravou ku koreňom našej civilizácie EKONÓMIA DOBRA A ZLA, ktorú uvádza aj ŠTÚDIO L+S v Bratislave.

Európsky Festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY, ktorý spolu s Mestom Kremnica, G.A.G.- umeleckou agentúrou, Neziskovou organizáciou NEO spoluorganizuje aj Európska komisia v SR, sa uskutoční od 1. do 3. septembra 2017 na 12 scénach a pódiách v centre mesta Kremnica. V programe je 25 hlavných produkcií a približne aj toľko sprievodných akcií, ktoré sú pre návštevníkov Kremnice zadarmo.

Vyberte si z kvalitného menu humoru a satiry. Konzumujte striedmo, degustujte naplno! 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz