Architektúra Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie Pamiatky

Vlkolínec: pamiatková rezervácia

Vlkolínec je možno najznámejšou slovenskou obcou, ktorú poznáme vzhľadom k jej kultúrnemu a pamiatkovému oceneniu v zahraničí. V tejto podhorsky situovanej osade sú zachované drevené domčeky v „jednom strihu“ z 19.storočia a dokonale ladia svojou neobyčajnou architektúrou.

Obec sa nachádza vo vysokom položení, tesne pod menším hrebeňom Sidorovo v okrese Ružomberok. Nadmorská výška je niečo cez 700m a pred vstupom zaplatíte vstupné, pričom môžete zaparkovať na rovnakom mieste. V dedinke okrem ľudovej architektúry môžete vidieť farmu zvierat, mnohé vynaliezavé dekorácie a zdrobneniny (mlyny, ježibaba a pod.). Takisto sa tu nachádza obchod so suvenírmi a „pamätné izby“ s tradičným náradím či dobovým nábytkom.

V strede dedinky sa nachádza múzeum, ktoré kedysi slúžilo na uchovávanie potravy a skladovanie obilia (a ako jediné spolu s kostolom boli tieto budovy murovanými objektmi). Dnes sú tam vystavené prevažne výtvarné diela a sochárske exponáty. Ide o takú menšiu galériu sprístupnenú verejnosti.

Neopomenúť treba ani drevené sochy pred samotným vstupom do obce evokujúce symboly vidieckej a ľudovej mytológie. Priamo v centre pozornosti určite postriehnete aj drevenú zvonicu. Celkovo aj samotné domy pôsobia jednotným dojmom a v jednotnom štýle. Izby majú približne rovnaký charakter aj veľkostný priestor (kuchyňa, pitvor, izba…) a sú vedľa seba postavené a nachádzajú sa vo výraznom kopcovitom teréne.

Priamo vo Vlkolínci sa bežne stretnete s tým, že sa tu vykonávajú nejaké rekonštrukčné práce, opravy chodníka, ciest, studne, alebo domových objektov. Čiže ako turisti sa tu rozhodne nebudete cítiť „osamotení“. A viac ľudí sa tu teda bude nachádzať práve cudzincov (buď turisti, alebo servisní pracovníci), než tých zopár domácich, ktorí tu ešte pobývajú.

Na 17. zasadnutí v roku 1993 bol Vlkolínec zapísaný  do svetového dedičstva UNESCO pre svoju jedinečnú historickú hodnotu. Dodnes patrí medzi 7 takýchto pamiatkových lokalít na Slovensku, pričom len 5 z nich je výsledkom ľudovej činnosti. Celý tento komplex pozostáva z 45 usadlostí a stredom preteká malý potok.

 

Foto: Martin Hladký, D. Timár

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.