Kultúra & umenie Lifestyle

Veronika Vadovičová: Vpred ma poháňali zdraví spolužiaci. 

 18.ročník dobročinného Plesu v opere je úspešne   zahájil tohtoročnú plesovú sezónu. Už po deviaty rok niesol pred svojim názvom prívlastok dobročinný a pomáhal tým, ktorí to najviac potrebujú. Tentokrát deťom so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za plnohodnotným vzdelaním.Inkluzívne vzdelávanie môže byť rozhodujúce. Podporovateľkou je aj Veronika Vadovičová –  úspešná paraolympionička a trojnásobná zlatá olympijská víťazka v streľbe.

S témou má vlastné skúsenosti.

Ako jedno z malého percenta detí so zdravotným znevýhodnením však mala to šťastie a možnosť navštevovať bežnú školu a vzdelávať sa so zdravými rovesníkmi. „Bolo to super, pretože mňa poháňali zdraví spolužiaci a oni sa zase učili akceptovať spolužiačku so zdravotným postihnutím. A vždy som mala veľmi dobrý kolektív. Základná škola mi v živote pomohla začleniť sa medzi zdravých ľudí.” Po základnej škole Veronika nastúpila na strednú školu, kde ju opäť prijali medzi zdravé deti a ona tak mohla napredovať. Stredná škola mi ukázala, ako môžem robiť veci inak, tak, aby som ich robila po svojom, ale výsledok bol rovnaký ako pri zdravých deťoch, čo bolo skvelé,” spomína naša úspešná športovkyňa, ktorej je aj pre jej skúsenosť téma dobročinného Plesu v opere veľmi blízka.

Úder na gong chcela najprv odmietnuť

Každoročne sa táto spoločenská udalosť nesie v znamení niekoľkých nových momentov a prekvapení. Inak tomu nebolo ani teraz. Je zvykom, že plesovú sezónu symbolickým úderom na gong zaháji zahraničná hviezda večera. Tentoraz sa však tejto čestnej úlohy ujala práve Veronika Vadovičová. Keď ju organizátori plesu po prvýkrát oslovili s ponukou udrieť na gong, nemohla tomu uveriť a dokonca ju v jednej chvíli aj nechcela prijať. „V prvom momente som tomu nemohla uveriť a keď ma organizátori ubezpečili, že je to skutočne pravda, ponuku som chcela odmietnuť, pretože udrieť na gong na Plese v opere je veľmi vážený spoločenský akt a vždy túto úlohu dostali vzácne osobnosti,“ prezrádza naša najúspešnejšia slovenská paraolympionička v streľbe. Napokon však ponuku prijala s radosťou, hoci priznáva, že až do samotného úderu na gong v nej prevládali pocity vzrušenia a strachu zároveň. „Chcela som, aby to dobre dopadlo a aby aj spoločnosť správne pochopila zámer organizátora, prečo vybral pre túto úlohu práve mňa.“

Rovnosť šancí k plnohodnotnému vzdelaniu

Dobročinný Ples v opere spojil sily s Nadáciou pre deti Slovenska a Koalíciou pre deti Slovensko, aby sa s pomocou výťažku podujatia mohol u nás vytvoriť program, ktorý významne prispeje k lepším a širším možnostiam vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením a pripraví školské prostredie na vzdelávanie detí s rozmanitým potenciálom.

Inklúzia a integrácia na školách sa ma úzko týkala v detstve, a o to viac vo mne táto téma vyvolala vnútornú pohnútku zapojiť sa do dobročinného poslania Plesu v opere. Viem, ako som preplávala školskými podmienkami a viem, ako je to v dnešnej dobe. Vo svete techniky ide pokrok rýchlo dopredu, čo sa však týka vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením, zostáva stav nezmenený,“ vysvetľuje rodená Trnavčanka svoje dôvody, prečo sa rozhodla podporiť dobročinný zámer Plesu v opere a dodáva, že si „nesmierne váži organizátorov plesu, že práve 18. ročník poukázal na tento spoločenský problém.

Veronika má pred sebou opäť významný a bohatý rok na športové podujatia. V polovici marca ju totiž čaká svetový pohár v SAE a v máji bude našu krajinu reprezentovať na majstrovstvách sveta, takže jej už naplno beží príprava.

 

Veronika Vadovičová:

– slovenská paralympionička v streľbe, ktorá sa narodila s rázštepom chrbtice

– zúčastnila sa na 5. paralympijských hrách

– držiteľka troch zlatých, jednej striebornej a jednej bronzovej medaile

– majsterka Európy v tímovej streľbe

– víťazka ankety Medzinárodného paralympijského výboru o najlepšieho paralympionika sveta za február 2017

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.