Divadlo Kultúra & umenie

Valí sa apokalypsa – Vegánska apokalypsa!

Vegánska apokalypsa je autorským projektom, ktorý spája mladých umelcov s originálnym rukopisom: Autorskú dvojicu Krištofovičová/Belej, hercov z nezávislých divadiel a multižánrového hudobníka Stroona.

Krištofovičová/Belej sú dvaja autori, ktorí si získali priazeň a široké publikum na internete pod svojimi „nickmy“. Michal Belej vystupuje ako Eastern Hipster, či Troška Troska a Dáša Krištofovičová ako Buchta nad pohárom vína. Autorsky spolupracovali už na autobiografickom pásme Chceme toho tak veľa?

Vegánska apokalypsa vznikla pod dramaturgickým dozorom Jána Tomandla s ktorým Krištofovičová v minulosti viackrát spolupracovala. Ich najvýraznejšou spoločnou inscenáciou je dramatizácia Vonnegutovho románu Galapágy, ktorú uviedli v Štúdiu 12 ako Ďakujem ti pekne, veľký mozog.

Svojou predošlou tvorbou dokázali nielen pomenovať aktuálne spoločenské problémy, ale zároveň zaujať stanovisko s humorom a hyperbolou. Inscenačný tím sa venuje v najväčšej miere autorskému divadlu s dôrazom na výraznú vizuálnu stránku, ale aj blogovaniu a videotvorbe.

O kauze Raw Saška

Krištofovičová/Belej vytvorili hru Vegánska apokalypsa a už pred premiérou sa im podarilo dostať ju do povedomia verejnosti. Realizačný tím sa v rámci teasingu rozhodol vytvoriť niekoľko videí a kanál na youtube. Cieľom bolo zmiasť ľudí, keďže nastavenie blogu zapadá do tvorby a k trendom súčasných vlogerov.  Raw Sašku si vďaka zmäteným komentárom od sledovateľov takmer okamžite všimla recesistická facebooková stránka Zomri, rovnako ako Mladý hejter, či stránka Tragédi.

Postava z hry Vegánska apokalypsa, ktorou je vlogerka Raw Saška (Kristína Mackovčáková), je mladá vegánka  s pomerne extrémistickými názormi. Z jej videoblogu, ktoré vytvorili autori filmovými tvorcami Living documentary, sa dozviete prečo sú vegáni lepší, ako sa nalíčiť cviklou a prečo by nechodila s nevegánom.

Cieľ? Svedectvo o stratenej generácii Y, ktorá sa sebavedome prejavuje na sociálnych sieťach, ale pritom sama nevie, čo chce vlastne dosiahnuť.

Vegánska apokalypsa – based on true story.

Vegánska apokalypsa je autorská hra inšpirovaná protestnou hladovkou v pražskej väznici Pankrác, ktorú zahájil obvinený anarchista po tom, čo mu bola odopretá vegánska strava. Autorská dvojica upúšťa od faktov a fabuluje udalosti. V inscenácii sa otvárajú otázky ľudských práv, extrémizmu, konzumnej spoločnosti a úniku z nej.

Andrea Juneková/Vegánska apokalypsa

Vlastná tvorba a Prvý plán o.z.

Občianske združenie PRVÝ PLÁN založili v marci roku 2017 Daša Krištofovičová, Michal Belej, Ján TomandlJozef Štupák, aby mali kde napĺňať svoje scenáristické, režijné, herecké a iné ambície. Štvorica spolupracovala na viacerých (vyššie spomínaných) projektoch.

Prvý plán uvedie svoju prvú premiéru Vegánska apokalypsa 18. 12. 2017 o 19.00 v TICHO a spol. v spolupráci s Divadlom SpozaVoza.

Ďakujeme za podporu

Inscenáciu podporil z verejných zdrojov – Fond na podporu umenia. Projekt vznikol aj vďaka finančnej podpore Nadácie Tatra banky a mesta Bratislava.

Inscenácia: Vegánska apokalypsa

Premiéra: 18. 12. 2017 o 19.00

Miesto: TICHO a spol., Školská 14, Bratislava

 Autori: Daša Krištofovičová, Michal Belej

Réžia: Daša Krištofovičová

Dramaturgia: Ján Tomandl, Michal Belej

Hudba: Dalibor Kocián – Stroon

Produkcia: Jozef Štupák

Hrajú: Martin Kollár, Elena Kolek Spaskov, Kristína Mackovčáková, Andrej Šoltés / Miro Mihálek, Peter Tilajčík

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.