Knihy Kultúra & umenie Literatúra

V súťaži Poviedka 2016 ocenili tento rok 7 príspevkov

V Rádiu Devín oznámil vyhlasovateľ súťaže Koloman Kertész Bagala boli výsledky rešpektovanej literárnej súťaže POVIEDKA 2016, ktorú vyhlasuje od roku 1996.

20. ročníka súťaže sa zúčastnilo 209 autorov zo Slovenska a Slovákov v zahraničí a všetkých vekových kategórií.

Práce hodnotila porota v zložení: literárny kritik Matúš Mikšík a spisovatelia Peter Balko a Soňa Uriková. Všetci z porotcov boli v minulosti ocenení. Koloman Kertész Bagala upozornil na striknú anonymitu súťaže, ktorú deklaroval už na začiatku koncipovania podmienok súťaže spolu s prof. Valérom Mikulom pred 20 rokmi a tvorí stále hlavný pilier Poviedky.

Predseda poroty Matúš Mikšík bol už v minulosti porotcom súťaže. Na margo kvantity príspevkov aktuálneho ročníka súťaže poznamenal, že čím viac je príspevkov prihlásených, tým viac je tam poviedok nečitateľných.

Peter Balko bol na začiatku prehnane skeptický a na jeho prekvapenie bolo až 70 percent textov jazykovo a štylisticky „súcich“. Dokonca si myslí, že keby šlo o súťaž regionálnu, tak by mala väčšina z autorov a autoriek šancu uspieť.

Porota literárnej súťaže udelila 7 ocenení. Všetky ocenené práce budú publikované v zborníku POVIEDKA 2016 a finalisti budú čítať svoje príspevky na rôznych podujatiach a festivaloch organizovaných OZ literarnyklub.sk ako festival Pohoda, Literárny klub v KC Dunaj a iné .

Víťaznou poviedkou je Svätyňa od Dominiky Madro, ktorá v minulosti získala dvakrát prémiu v súťaži. Slávnostné odovzdávanie cien a krst zborníka sa uskutoční 9.12.2016 v A4 – priestore súčasnej kultúry v Bratislave.

Ocenení autori 20. ročníka literárnej súťaže POVIEDKA 2016:
meno (rok nar. a bydlisko) – názov poviedky
1. miesto: Dominika Madro (1990, Myjava) – Svätyňa
2. miesto: Ivana Dobrakovová (1982, Bratislava) – Šváby
3. miesto: Radka Komžíková (1994, Nemičiňany) – Rodostrom

Prémie:

A. Rasin (1972 , Banská Bystrica) –  Hrdza
Karlos Kolbas – (1981, Spišský Štiavnik) – Fall Street
Eva Ryšavá (1991, Zvolen) – Pod hladinou
Nicol Hochholczerová (1999, Rimavská Sobota) – Živá voda

Literárnu súťaž podporujú: Renoving, Denník N, Knižná revue, Rádio_FM a Rádio Devín. Kultúrne podujatia spojené so súťažou z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

poviedka_2016OZ literarnyklub.sk založili renomovaní vydavatelia súčasnej slovenskej literatúry KK Bagala a Peter Milčák (vyd. Modrý Peter), ktorí sa od založenia od roku 1991 venujú súčasnej próze a poézii. Občianske združenie spolu s Asseco solutions vyhlasuje literárne súťaže POVIEDKA a BÁSNE a pravidelne organizuje úspešné kultúrne podujatia na Slovensku aj v zahraničí.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz