Novinky

V priestoroch Starého divadla Karola Spišáka v Nitre ožila legenda

V piatok mala v priestoroch Starého divadla Karola Spišáka v Nitre (Štúdio Tatra) premiéru divadelná adaptácia legendy o Svoradovi a Benediktovi.

Stvárnenie životného príbehu svätca Svorada bolo kombináciou vtipu i vážnych situácií.

Dej zobrazuje život Svorada od momentu, kedy sa rozhodne opustiť rodné Poľsko. Po jeho príchode no Nitry vstupuje do benediktínskeho kláštora a mníšskeho rádu, kde prijíma meno Andrej. V živote je jeho viera skúšaná, no on si zvolí pustovnícky spôsob života. Po jeho smrti sa mu snaží pripodobiť jeho žiak Benedikt.

I napriek modernému a vtipnému prevedeniu, ktoré zaujalo predovšetkým mladších divákov, niesla inscenácia v sebe i silné posolstvo viery. Oživujúcim prvkom bola syntéza hraných výkonov a bábkoherectva s marionetami a maňuškami. Estetickým prvkom umocňujúcim dej bolo využívanie svetla a svetelných efektov. I v prípade tejto divadelnej hry sa podarilo autorke Simone Nyitrayovej a scenáristke a dramaturgičke Petre Babulícovej, spojiť minulú dobu s tou modernou.

Reprízy:

24.04.2018 o 09:30

25.04.2018 o 09:30 (vypredané)

26.04.2018 o 09:30

 

Zdroj fotografií: web Starého divadla Karola Spišáka v Nitre 

 

 

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.