Hudba Kultúra & umenie

V Bratislave zaznejú Beethovenove kvartetá

 Hlavný program doplnený o viaceré sprievodné podujatia

 18 – 25. február 2018 / Bratislava

pretože až teraz som sa naučil, ako skutočne písať kvartetá

Beethoven

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie (umelecký riaditeľ Jozef Lupták) pripravuje od 18. – 25. februára 2018 v Slovenskom rozhlase sériu výnimočných komorných koncertov, ktoré budú tentokrát venované jednej z najvýznamnejších skladateľských osobností v dejinách hudby – Ludwigovi van Beethovenovi (1770 – 1827). Konvergencie týmto projektom nadväzujú na úspešné komplety Šostakovičových (2016, Brodsky Quartet) a Bartókových (2017, Jerusalem Quartet) sláčikových kvartet. Pri tejto príležitosti do Bratislavy opäť zavíta svetoznáme britské sláčikové kvarteto Brodsky Quartet, ktoré v priebehu troch dní uvedie neskoré kvartetá skladateľa. Okrem Brodsky Quartet sa na festivale predstavia aj ďalší renomovaní slovenskí a zahraniční umelci.

Brodsky Quartet

K hlavnému programu, pozostávajúceho z piatich koncertov, organizátori festivalu pripravili pre publikum aj viacero sprievodných podujatí – čítanie z Beethovenovej korešpondencie so známym slovenským hercom Robertom Rothom v kníhkupectve Artforum, premietanie filmu Posledné kvarteto v Kine Lumière a neformálne stretnutie s členmi súboru Brodsky Quartet v Kaviarni Berlinka (SNG).

 8. 2. 2018 / 19.00 hod. / Artforum

Roth číta Beethovena

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie sa už po štvrtýkrát vracia do obľúbeného bratislavského kníhkupectva Artforum s čítaním o hudbe. Vo výbere z korešpondencie Ludwiga van Beethovena prepožičia skladateľovým myšlienkam svoj hlas charizmatický Robert Roth.

Viac informácií nájdete na FB evente: Konvergencie v Artfore: Roth číta Beethovena

 

12. 2. 2018 / 20.00 hod. / Kino Lumière

Posledné kvarteto / A Late Quartet (USA, 2012)

105 min., anglický originál, slovenské titulky

Réžia: Yaron Zilberman

Hrajú: Philip Seymour Hoffman, Christopher Walken, Catherine Keener, Mark Ivanir

Keď violončelistovi svetovo uznávaného sláčikového kvarteta diagnostikujú nevyliečiteľnú chorobu, budúcnosť súboru sa ocitá v ohrození: potláčané emócie a nekontrolovateľné vášne ohrozujú rokmi budované priateľstvá a spoluprácu. Kvarteto má odohrať koncert, ktorý pravdepodobne bude posledným a jediné, čo môže hudobníkov udržať spolu, sú ich vzájomné vzťahy a sila hudby. Film je inšpirovaný Sláčikovým kvartetom č. 14 cis mol op. 131, jedným z Beethovenových fenomenálnych neskorých kvartet, ktoré vytvoril po definitívnej strate sluchu.

Viac informácii na FB evente: Posledné kvarteto / premietanie filmu / Konvergencie 2018

Trailer: https://youtu.be/NX66lRnNmqs

 

23. 2. 2018 / 17.30 hod. / Kaviareň Berlinka SNG

Beethoven o piatej

Čaj s Brodsky Quartet

Neformálne stretnutie s členmi súboru Brodsky Quartet v príjemnom prostredí kaviarne Berlinka. Moderovaný rozhovor o hudbe a živote hudobníkov s ukážkami z Beethovenovej tvorby.

Viac informácii na FB evente: Beethoven o piatej / Čaj s BrodskyQuartet / Konvergencie 2018

 

Úvodné koncerty

18. & 21. 2. 2018 / Veľké koncertné štúdiu Slovenského rozhlasu

Úvodná dvojica festivalových koncertov bude už tradične patriť stretnutiu vynikajúcich slovenských a zahraničných hudobníkov. Na prvom z koncertov (18. 2.) zaznie komorná hudba s klavírom. V Beethovenových sonátach sa predstavia vo Švajčiarsku pôsobiaci slovenský huslista Igor Karško, violončelista a umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták, ich partnerom bude vynikajúci srbský klavirista Aleksandar Serdar. Koncert vyvrcholí Arcivojvodským triom (1811), veľkolepým dielom venovaným arcivojvodovi Rudolfovi, Beethovenovmu žiakovi, patrónovi a synovi Leopolda II. Druhý z koncertov (21. 2.) prinesie skladby pre väčšie obsadenia: slávnostné Septeto op. 20 pre dychové a sláčikové nástroje (venované Márii Terézii) a zriedkavo uvádzané Sláčikové kvinteto „Búrka“ op. 29. Zostavu elitných slovenských a zahraničných hudobníkov (Branislav Dugovič – klarinet, Peter Kajan – fagot, Martin Novák – lesný roh, Marián Svetlík – husle, Martin Ruman – viola, Peter Vrbinčík – viola, Jozef Lupták – violončelo, Ján Prievozník – kontrabas) povedie huslista Sebastian Gürtler, primárius známeho Hugo Wolf Quartet.


Neskoré kvartetá v podaní Brodsky Quartet

22., 24. & 25. 2. 2018 / Veľké koncertné štúdiu Slovenského rozhlasu

 

Každé iným spôsobom,“ odpovedal Beethoven na otázku, ktoré z týchto diel považuje za najlepšie. „Neskoré sláčikové kvartetá“ z 20. rokov 19. storočia predstavujú Beethovenov posledný fascinujúci návrat k sláčikovému kvartetu, ktorý dokázalo naplno oceniť až 20. storočie. V úzkom kruhu boli tieto diela obdivované, no verejnosťou dlho považované za bizarné až nezrozumiteľné, len s občasnými zábleskami skladateľovho génia. Hudba sláčikových kvartet opp. 127, 130, 131, 132135 vznikala v blízkosti veľkolepej Missy solemnis, posledných klavírnych sonát či slávnej Deviatej symfónie. Je typická meditatívnosťou, koncentráciou, abstraktnosťou hudobného jazyka a stretávaním výrazových extrémov. Je to hudba absolútnej slobody, sily, kontemplácie a introspekcie. Hudba, ktorá lieči, hudba génia, vznikajúca v jeho vnútornom svete, ktorý nevyrušovali zvuky okolia. Hudba, ktorú treba určite spoznať.

Brodsky Quartet vystúpi v zložení:

Daniel ROWLAND – 1. husle

Ian BELTON – 2. husle

Paul CASSIDY – viola

Jacqueline THOMAS – violončelo

Viac informácii o kompletnom programe nájdete na www.konvergencie.sk, alebo na facebookovom profile podujatia:

FB page:http://bit.ly/FB_Konvergencie

FB event:http://bit.ly/FBevent_Beethoven

  Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné v sieti Ticketportal. V ponuke je aj permanentka na celý cyklus koncertov za výhodných 69,- Eur http://bit.ly/Beethoven_permanentka

www.konvergencie.sk

www.brodskyquartet.co.ukhttps://youtu.be/X5eY1GYGZA4

https://youtu.be/X5eY1GYGZA4

Press foto Brodsky Quartet: http://www.hazardchase.co.uk/artists/brodsky-quartet/gallery/

https://youtu.be/zr9N4_mXuWA

Vďaka patrí našim partnerom:

Slovenská sporiteľňa, a. s., Západoslovenská energetika, a. s., Slovak Telekom.

Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz