Zaujímavosti

V bosnianskom lese objavil tajomnú guľu

Vlado Král
Autor: Vlado Král
Bosniansky „Indiana Jones“, ako nazývajú Semira Osmanagich, našiel v zemi v lese v Bosne obrovskú kamennú guľu, ktorej pôvod je zahalený rúškom tajomstva.

Kontroverzný archeológ, napísal v blogu, že guľa vek odhaduje na viac ako 1500 rokov, a že je to „najmasívnejšia kamenná guľa v Európe.“ Hmotnosť gule odhaduje na 30 ton a viac. Osmanagich oznámil, že guľu objavil pri obci Podubravlje, v blízkosti Zavidovice v Bosne a Hercegovine , a jeho odhady ukazujú, že má polomer medzi 1.2 – 1.5m.

Gula v bosnianskom lese. foto: Dado Ruvic

Semir tvrdí, že guľa, podobne ako „skryté“ staroveké pyramídy v Bosne, dokazuje existenciu vyspelej, stratenej civilizácie, ktorá existovala na území dnešnej Bosny a Hercegoviny. Osmanagichova teória o „skrytých“ pyramídach sa týka vrchov nachádzajúcich sa v blízkosti mesta Visoko v centrálnej Bosne a Hercegovine. Tieto vrchy svojim vzhľadom pripomínajú pyramídy.

Ďalej vo svojich hypotézach tvrdí, že ľudia ktorí postavili pyramídy pri meste Visoko, postavili pyramídy v Egypte aj Amerike. Faktom ostáva, že jeho teórie o pyramídach v Bosne zostali nepotvrdené. Analýza oblasti geológmi potvrdila ich prírodný pôvod a v archeologických kruhoch je tento Semirov objav považovaný za „hoax“, teda výmysel. Osmanagich napriek tomu tvrdí, že v týchto vrchoch objavil skryté tunely a ďalšie indície, ktoré jeho teóriu potvrdzujú. K týmto hypotézam teraz pridal aj objav kamennej gule.  

Kopec, ktorý Osmanagich považuje v skutočnosti za pyramídu postavenú starobilou civilizáciou

Dopady potvrdenia jeho teórie o objavenej tajomnej kamennej gule naznačil Semir týmito slovami: „Bol by to ďalší dôkaz, že južná Európa, Balkán a Bosna zvlášť, bol domovom pokročilých civilizácií z dávnej minulosti, o ktorých nemáme žiadne písomné záznamy.“ Osmanagich oznámil objav na stránke organizácie Archaeological Park: Bosnian Pyramid of the Sun, ktorú sám založil.  Anthony Harding, predseda Európskej asociácie archeológov označil Osmanagichove hypotézy slovami „čistá fantázia.“

Podľa International Business Times, už niektorí archeológovia hovoria o prirodzenom o pôvode gule, ktorú Osmanagichov objavil. Mandy Edwards z University of Manchester School povedala pre Daily Mail, že skala bola pravdepodobne vytvorená zrážaním prírodného minerálneho cementu.

Gula v bosnianskom lese. foto: Dado Ruvic

Môže byť pôvodcom Osmanagichovho objavu človek?

Kamenné gule, ktorých vznik sa pripisuje starobilým civilizácam, boli objavené už skôr na viacerých miestach po celom svete. V západnom Mexiku na mieste nazývanom Piedra Bola (doslova kamenné gule) sa nachádzajú gule sopečného pôvodu.

Gule v Piedra Bola

Kamenné gule sú aj na Veľkonočnom ostrove na mieste Ahu Te Pito Kura. Kameň, ktorý sa tu nachádza sa volá Te Pito o Te Henua (Pupok sveta). Podľa legendy kameň na ostrov priniesol prvý kráľ Hotu Matu’a a jeho ľud, ktorí verili, že toto miesto je stred sveta.

Te Pito o Te Henua

Medzi najznámejšie z týchto nálezov patrí objav gúl na Kostarike (titulný obrázok). Niektoré gule vážia až 15 ton, sú z pieskovca, vápenca a gabra. Ich vznik je spájaný s dnes už zaniknutou kultúrou Diquis. V júni 2014 boli kamenné gule z Diquis pridané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. S guľami sa spájajú aj mýty. Jeden hovorí o tom, že ich priniesli z bájnej Atlantídy a ďalší, že sa s nimi hrali obri.

Osmanagich si stojí za svojou teóriou, že jeho objav môže predstavovať najväčšiu, človekom vytvorenú kamnnú guľu na svete. Ďalej dodal, že jeho tím našiel kamenné gule aj na ďalších miestach v Bosne. „Našli sme kamenné gule v obci Teocak v severovýchodnej Bosne, sopečnú kamennú guľu neďaleko mesta Konjic v strednej Bosne a pieskovcové gule na ďalších miestach v západnej a strednej Bosne“ napísal Osmanagich.

Je guľa v bosnianskom lese výtvorom človeka? Je objav Osmanagichova autentický, alebo ide iba o pseudoarcheológa, ktorý sa na seba snaží upútať pozornosť svojvolným výkladom pôvodu prírodných úkazov, prípadne archeologické nálezy falzifikuje? Faktom je, že Semir vyštudoval ekonomickú školu a vo svojich knihách píše o témach ako Hitler a jeho útek do tajnej podzemnej základne v Antarktíde… Témy sú to určite zaujímavé, s nadýchom mysteriózna a vzbudzujúce pocit dobrodužstva. A ako sa hovorí, každý mýtus má v sebe nejakú pravdu. Či je tomu tak aj pri Osmanagichovom objave posúďte sami. 🙂

Zdroje:

http://piramidasunca.ba/eng/latest-news/item/10649-biggest-stone-ball-in-europe-just-discovered-in-bosnia.html

http://www.ibtimes.co.uk/bosnias-indiana-jones-claims-massive-stone-spheres-are-sign-ancient-civilisation-1554602

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3527997/Is-rock-proof-lost-European-civilisation-Archaeologist-claims-spherical-boulder-world-s-oldest-man-sphere-used-healing.html

http://geo-mexico.com/?p=5112

https://en.wikipedia.org/wiki/Bosnian_pyramid_claims

https://skeptoid.com/episodes/4452

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.