Balet Divadlo Fotografie Kultúra & umenie Novinky Zaujímavosti

V Balete SND uviedli balet Esmeralda pri príležitosti 200. výročia narodenia Mariusa Petipu

V Balete SND uviedli 11. marca premiéru venovanú geniálnemu choreografovi a otcovi klasického tanca – Marius Petipa pochádzal z Francúzskeho Marseille, ale väčšinu života prežil v Cárskom Rusku. Aká bola premiéra venovaná tvorcovi nesmrteľných baletov ako Spiaca krásavica, Labutie jazero či Luskáčik? 

V roku 2009 uviedlo Veľké divadlo v Moskve zrekonštruovanú verziu tohto baletu. Inscenátormi boli ruský choreograf a režisér Vasilij Medvedev a český tanečník, choreograf a baletný majster Stanislav Fečo, ktorí pri svojej inscenácii vychádzali z Petipovej verzie Esmeraldy z roku 1899 a premiéra inscenácie bola v priamom prenose odvysielaná do viac ako 400 kín na celom svete), neskôr ju uviedli v Štátnom balete v Berlíne či v Národnom balete v Mexiku. Pri príležitosti 200. výročia narodenia choreografického velikána Mariusa Petipu, autora najvýznamnejších diel klasickej baletnej literatúry, uviedol Balet SND baletný klenot na hudbu Cesareho Pugniho Esmeralda (La Esmeralda). Pod novú verziu Petipovej monumentálnej baletnej fresky  sa podpíšu  ruský choreograf Vasilij Medvedev a baletný majster a choreograf Stanislav Fečo.

(Stanislav Fečo a Vasilij Medvedev s prvými sólistami Baletu SND manželmi Olgou Chelpanovovu - Esmeralda a Konstantinom Korotkovom - Phoebus)

(Stanislav Fečo a Vasilij Medvedev s prvými sólistami Baletu SND manželmi Olgou Chelpanovovu – Esmeralda a Konstantinom Korotkovom – Phoebus)

Scéna a kostýmy sú z dielne  ruských výtvarníčok z Veľkého divadla v Moskve Alyony Pikalovej a Yeleny Zajcevy. ,,Veľkým prínosom tejto spolupráce sú dve výnimočné dámy z Veľkého divadla v Moskve, scénografa Aliona Pikalová a kostýmová výtvarníčka Jelena Zajceva, ktoré tiež vytvorili návrhy na základe pôvodných kresieb a náčrtov scény, kostýmov z predstavenia Mariusa Petipu z roku 1899. Veľkolepá a autentická výprava z Veľkého divadla je pre divákov garanciou tej najvyššej kvality v svetovom meradle.“ uvádza k výtvarníčkam inscenácie Vasilij Medvedev. Dekorácie vyrobili Umelecké dielne Veľkého divadla v Moskve, kostýmy vyrobili Umelecké dielne Štátnej opery v Berlíne a fragmenty scény a kostýmov vyrobili Umelecko-dekoračné dielne SND.Balet o krásnej a temperamentnej cigánke, o ktorej krásu súperí celý Paríž, je pre každý baletný dom príležitosťou prezentovať brilantnú tanečnú techniku na pozadí nesmrteľného príbehu.

Stanislav Fečo sa o titule vyjadril nasledovne: ,,Prvé dejstvo je zamerané viac na charakterové tance a dej sa v ňom posúva viac dopredu. V druhom dejstve sme kládli dôraz na klasiku a pompéznosť, napríklad je tam spojenie veľkolepej dekorácie s kostýmami a pod. Ide v ňom o dominanciu čistého klasického tanca, kde sa dej neposúva tak dopredu, ako vo všetkých Petipových baletoch, v ktorých jedno dejstvo baletu bolo divertissment.

Čo bolo pre inscenátorov najťažšie?

„Tretie dejstvo je už viac dramatickejšie, a vraciame sa späť  k charakterovým tancom. Pre súčasnú mladú generáciu tanečníkov je to náročnejšie v tom, že sa charakterový tanec už takmer nevyučuje a musia sa tieto náročné herecké vyjadrenia naučiť priamo počas skúšobného procesu. Pri inscenovaní klasických baletov sa stretávame  s tým, že tanečníci sa ťažšie stotožňujú s charaktermi jednotlivých postáv a je im treba neustále vysvetľovať ich konanie a herecké akcie. Dnešný život je zároveň úplne iný, a neviem či aj tanečníci žijúci v súčasnej rýchlej dobe prežívajú takú dramatickú lásku, sklamanie a pod., ako je to vyjadrené v rôznych romantických dielach.“

(Erina Akatsuka - Esmeralda a Igor Leushin - Phoebus/ Olga Chelpanova  - Esmeralda a Konstantin Korotkov - Phoebus)

(Erina Akatsuka – Esmeralda a Igor Leushin – Phoebus/ Olga Chelpanova  – Esmeralda a Konstantin Korotkov – Phoebus)

Súčasťou  3. dejstva ja aj pas de deux Diany a Acteona. Na premiére sa v ňom predviedla prvá sólistka Baletu SND Romina Kolodziej a Yuki Kaminaka. Na prvej repríze v stredu sa v pas de deux predstavila Tatum Shoptaugh a Eldar Dansaran Vandanov.

 Ako Diana sa v predstavení objavím len raz a to v Pas de deux. Zo zdravotných dôvodov som upustila od hlavnej postavy a som rada, že choreografi akceptovali moje rozhodnutie. Objaviť sa v trojdejstvovom balete len jediný raz je pre mňa však veľmi zodpovedná úloha. Keď stvárňujem hlavnú postavu, mám priestor sa s nastupujúcim dejom prezentovať a postupne vyvíjať. Ako Diana som len “tu a teraz” a o to viac sa budem snažiť podať stopercentný výkon.“ Vyjadrila sa Romina Kolodziej.

(Romina Kolodziej/Yuki Kaminaka - Eldar Vandanov/Tatum Shoptaugh)

(Romina Kolodziej/Yuki Kaminaka – Eldar Vandanov/Tatum Shoptaugh)

„Hľadali sme titul, ktorý by bol zaujímavý a ktorý sme ešte nevideli v Bratislave “ vysvetlil riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský na tlačovej konferencii. Podľa neho je Petipa „najväčší choreograf klasických baletov, aký kedy bol“„To, že tieto diela prežili a hrajú ich po celom svete, sú najväčším dôkazom geniality tohto majstra,“ doplnila dramaturgička Baletu SND Eva Gajdošová a dodala: „Máme tú česť predstaviť divákom toto dielo v tej istej scéne, aká bola na veľkom javisku Boľšoj teatr,“ pochválila sa Gajdošová. Kostýmy sú zas z baletu berlínskej Štátnej opery a rovnako vychádzajú z pôvodných návrhov. Ako poznamenal choreograf Stanislav Fečo, snažia sa dosiahnuť čo najautentickejšiu verziu, „aby zlato v podobe baletného odkazu ostalo rýdze“.

Účinkujú sólisti a zbor Baletu Slovenského národného divadla, žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave, Baletná prípravka SND, orchester a dámsky zbor Opery Slovenského národného divadla a komparz.

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.