Hudba Kultúra & umenie

Topfest 2016 – Rocková búrka

Tento ročník Topfestu síce skončil predčasne z bezpečnostných dôvodov, kvôli silnej búrke, vďaka ktorej nezahrali dve punk rockové kapely U.K. Subs a domáce Horkýže Slíže, a absentoval aj už tradičný ohňostroj, no určite  môžeme byť radi, že to nedopadlo ako minulý rock na Grape festivale, kde zrušili o mnoho viac interpretov, či na festivale Pohoda v roku 2009, ktorý sa skončil tragédiou.

Vďaka dobrej organizácií, ktorá prísne dbala na bezpečnosť, sa teda nikomu nič nestalo a v koniec koncov, po dvojdňových horúčavách ten studený dážď aj trocha potešil a osviežil. Poďme ale ku kapelám.  Štvrtok sa niesol v duchu dvoch najväčších headlinerov Guano ApesEurope, ktorí festival otvorili naozaj vo veľkom štýle a spravili poriadnu show. Boli však aj takí, ktorí si šli namiesto nemeckých rockerov vypočuť radšej na B stage český Alkehol.

Top_fest45Guano Apes

Piatok otvárali ľudovkári Kandráčovci, ktorí sa postarali o skvelú zábavu a atmosféru, keď roztancovali snáď každého pod pódiom a prinútili ho spievať spolu s nimi. Až po Desmode ale nasledovala absolútne odzbrojujúca show relatívne čerstvej mladej hard rockovej kapely Rival Sons z „mesta anjelov“, ktorú si vybrala aj kapela Black Sabbath na svoje posledné európske turné, ako predkapelu. Spevák Jay Buchanan dal zo seba naozaj všetko čo mohol, až mi bolo divné, že mu neodišli hlasivky. Jeho silný hlas a charizmatický prejav museli očariť každého.

Puddle of Mudd

Chinaski už tradične priniesli do rockovo-metalovej atmosféry trocha romantického pop rocku a potešili starými hitmi ako Vrchlabí, či Tabáček. Nasledovali ďalší headlineri z Kansas City, Puddle od Mud, ktorých vystúpenie pripomínalo staré časy Nirvány a hlavný spevák Wesley Scantlin svojim flegmatickým prejavom pripomínal Kurta Cobaina.

Iné Kafe

Pred kapelou The Darkness dalo mnoho ľudí skôr prednosť slovenským punk rockerom zo Slobodnej Európy, pôsobiacej na krytom, klubovom stagei B, do ktorého sa pomaly nedalo dostať, pretože bol taký plný.  Koniec večera opäť patril Slovákom, konkrétne kapele Iné Kafe. Spevák Vratko Rohoň však prišiel po pár pesničkách o hlas a musel s tým bojovať až do predčasného konca. Večer zavŕšila česká kapela Mad Dog X hrajúca covery a priniesla so sebou kvantum starých ale aj novších rockových klasík.

Sobota patrila najmä českým kapelám ako Doga, Wanastowi vjeci, či Kabát, ktorý ukončil celý Topfest, tiež vo veľkom so skvelou svetelnou šou a plameňmi šľahajúcimi poradne vysoko. Poriadnu rockovú nádielku však priniesli aj Fíni Reckless Love a päťčlenné nu metalové zoskupenie z Moskvy, Slot.

foto: Martin Adam Pavlík

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.