Balet Divadlo Kultúra & umenie Lifestyle Novinky

TOP festivaly v Bratislave, ktoré nesmie zmeškať žiaden nadšenec divadla

Teploty stúpajú do výšin, čo znamená len jedno – prichádza leto.  V kráľovstve betónu menom Bratislava, ho zvládneme o trochu lepšie len vďaka festivalom. O hudobných sa vie veľa, ale poznáte aj tie divadelné? Prečítajte si malý prehľad.

Istropolitana projekt 2018

Festival VŠMU vstupuje do svojho 22. ročníku. Medzinárodný divadelný festival Istropolitana projekt predstaví od 8. do 13. júna 2018 súbory z krajín ako Izrael, Arménsko, Rusko alebo Taliansko. Dokopy 16 súborov na doskách šiestich divadiel.

„Všetky naše predstavenia boli doposiaľ vždy vypredané. V akúkoľvek hodinu praská kapacita hľadiska vo švíkoch, a práve to tí mladí potrebujú – ten obrovský neutíchajúci potlesk,“ prezradili Svetlana Waradzinová a Zuzana Stranovská, pedagogičky Katedry divadelného manažmentu, ktoré festivalový tím študentov koordinujú.

Na stretnutí dramaturgickej rady festivalu, ktorej členmi sú študenti a pedagógovia DF VŠMU, podliehalo konštruktívnej kritike a analýze viac ako 40 prihlásených inscenácií. „Rozhodujúcu úlohu pri ich selekcii zohrávala originalita interpretácie témy, hereckých prejavov a hlavne inovatívnosť vizuálneho spracovania, ktoré zabezpečí umelecký zážitok z predstavenia aj divákom, ktorí nerozumejú cudziemu jazyku,“ poznamenali predsedovia dramaturgickej rady Štefan Bielik a Karol Rédli, študenti divadelnej réžie. Dramaturgická rada napokon vybrala 16 najzaujímavejších predstavení z celého sveta. V krátkosti priblížime jednotlivé súťažné predstavenia.

Tým najlepším spomedzi súťažiacich odovzdá medzinárodná porota festivalu, ktorej bude predsedať jeden z najvýznamnejších teatrológov dneška prof. Patrice Pavis z Paríža, hlavnú cenu festivalu  Grand Prix a ďaľšie 4 ceny v kategóriách – najlepší ženský a mužský herecký výkon, najlepší divadelný počin a špeciálna cena.

Zároveň majú súbory možnosť získať aj 3 študentské ceny, alebo cenu divákov. Študentskú porotu tvoria tento rok na našom festivale mladí divadelníci a študenti z Bulharska, Litvy, Gruzínka a Slovenska.

Organizácia festivalu je v plnej réžii študentiek a študentov predovšetkým z Katedry divadelného manažmentu, ktorí sa starajú o technické zabezpečenie predstavení, o fundraising aj marketing celého podujatia (v spolupráci s agentúrou Made by Vaculik).

Jednotlivé predstavenia sa budú konať v Štúdiu SND, na Malej scéne STU, v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava a na domovská scéna DF VŠMU – v Divadle Lab. Program doplnia nesúťažné predstavenia z produkcie Divadelnej fakulty.

Istropolitana Projekt šíri nadnárodný charakter kultúry, nielen prostredníctvom divadelných inscenácií, ale aj workshopov a diskusií so svetoznámymi osobnosťami dramatického umenia. Sprievodný program zapojí do svojho diania aj novootvorený verejný park na Svoradovej ulici.

Istropolitana Projekt’18 je oslava divadla. Každé dva roky sa na nej stretávajú mladí divadelníci. Festival je akýmsi inkubátorom divadelného umenia. V minulosti sa na ňom zúčastnili mnohé osobnosti ako Buz Luhrmann, Ivan Troja, Milan Čorba alebo Barbora Bobuľová či Róbert Roth. Buďte spolu s nami pri zrode nových hviezd aj vy.

VŠMU

 

Eurokontext.sk

Piaty ročník Festivalu európskeho divadla SND Eurokontext.sk predstaví v júni 2018 pozoruhodné inscenácie z oblasti hudobnodramatického a tanečného divadla, čiže z opery a baletu.

V rámci opernej časti festivalu SND privíta Operu Štátneho divadla Košice s Wagnerovým dielom Víly, ktoré malo svoju slovenskú premiéru minulý rok. Po roku sa do Bratislavy vráti aj Národné divadlo moravsko-sliezske z Ostravy, tentoraz však s operou jedného z najvýznamnejšíchda skladateľv 20.storočia, Dmitrija Šostakoviča – Lady Macbeth Mcenského okresu. Po prvý raz sa na doskách SND predstaví Krakovská opera so Szymanovského modernistickým dielom Kráľ Roger z roku 1924. Predstaví sa aj Opera Národného divadla Praha s inscenáciou operného režiséra Willyho Deckera – Werther. Pražský súbor uvedie toto dielo v spolupráci s Oper Frankfurt a premiéru bude mať iba pár dní pred hosťovaním v Bratislave.  Opera SND sa na festivale odprezentuje svojimi najnovšími inscenáciami – Pucciniho  Toscou v réžii Martina Bendika,  trojicou Pucciniho jednoaktových opier vytvárajúcich Triptych inscenačne stvárneného  činoherným režisérom Romanom Polákom, najznámejším dielom skladateľa Oskara Nedbala – operetou Poľská krv a jednodejstvovou hudobnou komédiou Španielska hodinka, ktorá zaznie v rámci spoločného operno-baletného večera.

Hosťujúcimi predstaveniami tanečnej časti festivalu bude súčasný tanečný projekt Denník Anny Frankovej z dielne Baletu Štátneho divadla Košice, tri jedinečné tanečné skladby Bélu Bartóka Bartókov tanečný triptych v podaní Maďarského národného baletu a vyvrcholením festivalu bude nepochybne vychýrený petrohradský súbor Eifman Ballet s baletným eposom Čajkovskij. PRO et CONTRA. Balet SND ponúkne divákom svoje najnovšie dielo Esmeralda, inscenáciu predstaviteľky najmladšej choreografickej generácie Dafnis a Chloe a psychologický balet Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci, ktorý je tanečným ekvivalentom k Dostojevského majstrovskému románu.

Staromestské kultúrne leto 2018

Mestská časť Bratislava-Staré mesto pre vás počas letných prázdnin opäť organizuje hudobné, divadelné a iné voľnočasové aktivity v Zichyho paláci, na Hviezdoslavovom námestí či v Medickej záhrade. Program si môžete pozrieť tu

Letné Shakespearovské slávnosti 2018

Festival sa bude konať v termíne 4. 7. – 26.7.2018.  Premiérovo uvedie pražskú inscenáciu HAMLET v réžii Michala Vajdičku. KOMÉDIA OMYLOV v réžii Romana Poláka po minuloročných vypredaných predstaveniach bude aj tento rok na programe a vycestuje aj do Prahy.   VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ uvidíte v réžii Jiřího Menzla.

Predstavenia:
4.7. – 8.7. / Každý deň o 20:30

 

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.