Film & TV Film 2010+ Filmové kritiky a analýzy Kultúra & umenie

The Florida Project (2017): Autentická sonda do chudobného okolia Disneylandu

Americký režisér Sean Baker predstavil v roku 2017 autentickú sondu do chudobnej rodiny vo fantazijnom prostredí s názvom The Florida Project. Snímka nesie názov po pomenovaní Disneylandu zo 60. rokov. Film je však zobrazením práve odvrátenej stránky sveta Disney a to pomocou bývalej prostitútky Halley, jej skazenej dcéry Moonee a manažéra motela, v ktorom spolu žijú, Bobbyho.

Izby motela, ktorý sa nachádza v blízkosti floridského Disneylandu, obývajú stratené existencie a náladu nám kazia nepríjemné medziľudské vzťahy, ktoré z ľudí vyťahujú len to najhoršie. Príbeh toľko krát spomínaný, problémy chudobných ľudí a ich žitie z týždňa na týždeň, drogy, či pedofíliu je podaný úplne iným spôsobom. Kontrastovo je vnímaný cez ústredné postavy detí a ich naivitu, či bezprostrednosť a tým je odľahčený. Autentickosť vytvárajú neherci, jediným profesionálnym hercom bol Bobby, ktorého stvárnil Willem Dafoe a svojim výkonom si vyslúžil nomináciu na Oscara a získal množstvo festivalových ocenení. Skutočné problémy sa podarili Bakerovi previesť na plátno,vďaka častým rozhovorom s manažérom motela a Dafoe sa v ňom pre realistickosť aj istú dobu ubytoval. Naopak filmovú Halley tvorcovia našli na Instagrame a ich ponuku spočiatku nazvala hlúpym vtipom. Autentické a pritom neprirodzené je okolie motelu, kde oblaky vyzerajú ako namaľované na obraze, tráva je prehnane zelená a budovy architektonicky takmer dokonalé, čo podporuje pestrosť naoko čierno bielych životov.

Napriek tomu, že sa film odohráva v chudobnom okolí Disneylandu, k magickému svetu sa dostávame cez bohatú ľudskú fantáziu. Namiesto Disneyho zvieracieho kráľovstva si musíme vystačiť so stádom pasúcich sa kráv, nevidíme kúzelníka, ale Bobbyho, ktorý opraví elektrinu a je doprevádzaný veľkým potleskom a strašidelný dom nahradí deťom výlet do opusteného domu, v ktorom nastane nečakaný zvrat. Walt Disneyho nám nahradí aj dúha, ktorá sa týči priamo nad motelom a ohňostroj, ktorý nám okamžite pripomenie rozprávkové intro. Obraz nám okrem výraznej farebnosti ponúka veľké celky, viac plánové zábery a rôzne kompozície, napríklad diagonálne línie.V nočných záberoch sa statické zábery menia na kameru z ruky a posledná scéna dokonca úplne zmení technické zariadenie.

The Florida Project vyniká svojim audiovizuálnym spracovaním. Osloví vás aj neobvyklé spojenie bezstarostného života detí s dramatickými zápletkami dospelých. Práve vďaka príjemne zobrazenému prostrediu a vykresleniu detskej fantázie neoľutujete zhliadnutie tohto filmu. Napriek tomu je problémom filmu jeho pomalý spád a navzdor veľkému potenciálu a inovatívnym režisérskym myšlienkam je film na niektorých miestach nezáživný. Osudy charakterov vám môžu byť ukradnuté, no konanie postáv a ich prístup vie diváka poriadne naštvať. Ľútosť voči charakterom zostáva z emócií ako jedna z posledných, napriek tomu vás film prinúti zamyslieť sa nad vlastným životom a nenechá vás chladnými.

O autorovi

Michaela Magulová

Michaela Magulová

Študuje na Strednej umeleckej škole Sklenárova v Bratislave, so zameraním na audiovizuálne štúdiá. Tam sa začala venovať písaniu kritiky filmu a vytvárania si vlastných študentských hraných aj dokumentárnych filmov. Zaujíma sa najmä o surrealizmus a počiatky kinematografie. Od detstva sa venuje rôznym druhom umenia a to predovšetkým fotografii, výtvarnému umeniu, žurnalistike a tancu.