Kultúra & umenie

Tento rok si pripomíname 100. výročie narodenia Miroslava Horníčka

Supraphon pri tej príležitosti vydáva reprezentatívny komplet nahrávok,  ktorý zachytáva 50 rokov jeho mimoriadnej tvorby.

Supraphon poteší priaznivcov bystrého humoru Miroslava Horníčka unikátnym kompletom, ktorý obsahuje nahrávky doposiaľ nikdy nevydané, ale i známe či zabudnuté.  Pod názvom Dobře odtajněný Miroslav Horníček vychádzajú na 3CD-MP3 práve dnes, v piatok 4. mája 2018.

K tohtoročnému stému výročiu narodenia veľkého majstra slova vychádza komplet známych, dávnejšie vydaných, ale i zabudnutých, či doposiaľ nikdy nevydaných nahrávok. Miroslav Horníček je tu predstavený ako herec, konferenciér, klaun a interpret predovšetkým vlastných textov. Výber dramaturga Jakuba Kamberského preto obsahuje niekoľko už skôr vydaných titulov. Okrem nich sa tu objavia nikdy nevydané skvosty (napr. pásmo Zavinil to bubínek, Nocturné), v ktorých Miroslav Horníček exceloval ako sprievodca dejom, jeho komentátor i hybná sila.

„Aby sme zachytili neznáme nahrávky, nechávame v niekoľkých prípadoch viac verzií toho istého. To sa týka napríklad Předscén s Janom Werichom, alebo vlastných Horníčkových textov Chvála pohybu. Prinášame záznamy série hier divadla Semafor s Miroslavom Horníčkom v hlavnej roli, neznáme verzie už dávnejšie vydaných relácií a dosiaľ nevydané recitály. Komplet uzatvára koláž publicistu a riaditeľa Divadla Viola Roberta Tamchynu, nápadito zostavená z rôzných zvukových úryvkov, tvoriacich akýsi vlastný životopis oslavovaného majstra slova,“ upresnila obsah výročného kompletu producentka Naďa Dvorská.

Názov Dobře odtajněný Miroslav Horníček je parafrázou jednej zo slávnych Horníčkových knižiek a audiokníh Dobře utajené housle. Box 3CD-MP3 obsahuje zvukové záznamy z rokov 1952 až 2002 v celkovej dĺžke 30 hodín, 2 minúty a 23 sekúnd.

V piatok 11. mája od 15:00 sa uskutoční na medzinárodnom knižnom veľtrhu a literárnom festivale Svět knihy 2018 v Sále audiokníh verejná prezentácia kompletu Dobře odtajněný Miroslav Horníček. Na osobné stretnutie s Miroslavom Horníčkom si zaspomínajú Vladimír Just, Přemysl Rut a ďalší, uvádza Jakub Kamberský.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz