Zaujímavosti

Sú len na strednej, ale už dokázali skonštruovať robota. Piati mladí Slováci nás budú reprezentovať na robotickej olympiáde v Mexiku.

Spája ich obrovské nadšenie, vášeň pre robotiku, schopnosť učiť sa rýchlo nové veci a silná túžba posúvať veci vpred. Pätica šikovných stredoškolákov sa už túto nedeľu 12. 8. 2018 vydá do Mexika reprezentovať Slovensko na robotickú olympiádu. Martin, Adam, Tomáš, Oliver a Viliam sa spolu so svojím mentorom Adamom Kuklom rozhodli zdolať tohtoročnú výzvu – „Energy Impact“!

Prestížna robotická súťaž, ktorá sa koná každý rok  v inej krajine, poukazuje okrem medzinárodnej spolupráce aj na globálne problémy a vždy so sebou prináša novú výzvu. Minulý rok sa organizátori súťaže snažili upozorniť na nedostatok pitnej vody v rozvojových krajinách.  Dôraz je v hernej disciplíne kladený na využívanie ekologicky šetrnej veternej elektrárne, či solárnych panelov. Avšak najviac bodov je možné získať vďaka spolupráci tímov pri využívaní dostupných zdrojov. „Práve schopnosť dohodnúť sa a spoločne dospieť k vyššiemu cieľu vďaka vede a technike je nielen hlavnou myšlienkou hernej disciplíny, ale aj celej súťaže FIRST Global,“ poznamenáva mentor tímu Adam Kukla. Olympiády sa zúčastnia študenti zo všetkých kútov sveta. Predstavia sa tu jednotlivé tímy z vyše 150 krajín (spolu so šiestimi kontinentálnymi zástupcami), ktoré splnili podmienky účasti na celosvetovo druhej stredoškolskej robotickej olympiáde – FIRST Global Challenge 2018 v Mexiko City. Druhý ročník sa uskutoční už od 15. do 18. augusta.

Naši chalani patria medzi hviezdy národných a medzinárodných robotických súťaží akou je napríklad FIRST Lego League. Každý z vybraných žiakov a tohtoročných členov slovenskej reprezentácie je jedinečná osobnosť s vlastnými záľubami od hudby, športov až po vedu. K technike, robotike a k počítačom majú veľmi blízko aj Oliver a Viliam, ktorí sa chcú vždy zlepšovať v tom, čo ich baví.  Podľa ambiciózneho 16-ročného gymnazistu Viliama, ktorý sa minulý rok zúčastnil na FIRST Global ako kapitán slovenského tímu, ponúka táto súťaž veľa príležitostí: „FIRST Global bude opäť úžasná skúsenosť, z ktorej sa niečo nové naučíme a vytvoríme nové priateľstvá, či už v tíme, alebo medzinárodné.“

Aurela konštruovali viac než dva mesiace

Slovenský tím mal jedno z  úvodných stretnutí v Žiari nad Hronom, kde začali vymýšľať dizajny  a čakali na príchod samotných robotických komponentov. Tie si so svojim mentorom po prvý raz otvorili v priestoroch AeroMobilu, a práve tam sa spoločne dohodli na nezvyčajnom mene robota. Minulý rok sa súťažný robot volal Vianočka, tento rok sa tím inšpiroval Aurelom Stodolom, známym vedcom svetového formátu, strojným inžinierom a konštruktérom. „Venoval sa vývoju parnej turbíny, ktorá sa dodnes používa v elektrárňach. Bol veľkým slovenským vedcom a keďže pole jeho pôsobnosti úzko súvisí s témou tohtoročnej výzvy FIRST Global, rozhodli sme sa dať nášmu zostrojenému robotovi meno Aurel,“ vysvetľuje mentor tímu Adam Kukla. Príprava robota trvala študentom necelé tri mesiace, počas ktorých bola kľúčová vzájomná spolupráca, komunikácia a efektívne zadelenie úloh pre jednotlivých členov tímu.

Facebook First Global

Slovensko je krajinou veľkých vynálezcov a FIRST Global vedie ľudí k tomu, aby prichádzali s novými a originálnymi nápadmi, nebáli sa vyvinúť niečo, čo môže byť prospešné pre spoločnosť či životné prostredie. „Rozvoj vedy a techniky vždy bol a stále je v našej krajine naozaj dôležitý a takouto formou chceme upozorniť na to, že Slovensko si aj účasťou na robotickej súťaži udržiava túto tradíciu,“ dopĺňa Kukla.

Cieľom občianskeho združenia FIRST Global Slovakia, ktoré zastrešuje slovenský tím, je prostredníctvom tejto robotickej olympiády motivovať mladých ľudí a popularizovať vzdelávanie v oblasti vedy a techniky. K veľkej podpore talentov slovenských stredoškolákov sa hlási aj ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá si myslí, že na mladých šikovných a cieľavedomých ľuďoch je postavená naša budúcnosť. „Je dôležité, aby Slovensko nezmeškalo rozbehnutý vlak v rámci robotizácie. Ministerstvo školstva plne podporuje talentovaných a šikovných študentov, chceme, aby zostávali na Slovensku, aby sa v našej krajine podporovala veda. Je potrebné podchytiť potenciál týchto nadaných ľudí už v mladom veku.“

Priebeh súťaže budete môcť sledovať aj na ich stránke prostredníctvom live streamu. 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz