Hudba Kultúra & umenie

Stefi, mladá speváčka, ktorej sa Bratislava stala hlavným pôsobiskom

Si mladá speváčka, čo ťa viedlo, alebo kto ťa viedol k spevu? ten prvý impulz…

Moja mama sa stále snažila, aby som mala nejaké krúžky, aktivity najmä v čase mimo vyučovania, keď bola v poobedňajších hodinách ešte v práci. Potrebovala mať pocit istoty v tom, že svoj čas po škole trávim zmysluplne. Prihlásila ma už ako 7-ročnú na tanec, ako 8-ročnú na gitaru a ako 9-ročnú na Akadémiu vzdelávania, na angličtinu. Počas dospievania som postupne zisťovala, že ma nebaví len gitara, ale aj iné hudobné nástroje, spev a divadlo. Takže som si počas ZŠ a SŠ už svoje mimoškolské aktivity pridávala sama.

Stefi_spevacka6

Máš veľké ambície, kde by si sa chcela časom  dopracovať?

Ja som sa v podstate od malička rada predvádzala, tancovala a spievala. Stále ma bavilo byť stredobodom pozornosti. Piaty rok sa týmto živím a ak sa nič nezmení určite chcem týmto smerom pokračovať, pokiaľ to bude možné. Nemám konkrétny cieľ ani schod, na ktorom si poviem, že som spokojná. Mám cestu ktorou sa uberám odmalička.

Kto sú tvoje vzory či už spevácke alebo osobnostné? a prečo..

Veľkým osobnostným vzorom je pre mňa Adela Banášová. Je inteligentná, veľmi rada ju počúvam nech hovorí čokoľvek, jej hlas na mňa pôsobí upokojujúco a žeriem jej humor. Spevácky vzor je určite Whitney Houston. Podľa mňa je to majiteľka najlepšieho hlasu všetkých čias.

Stefi_spevacka4

S kým všetkým si za ten čas svojej kariéry spolupracovala a aké diela si môžu čitatelia vypočuť z tvojho repertoáru?

Keď som ešte žila na východe, 4 roky som pôsobila v Duu Mex. Predtým ako duo vzniklo, to bola školská kapela na SZUŠ, spevácky zbor na ZUŠ a gitarové kvarteto na ZUŠ. A popritom zopár vlastných pesničiek s humenskými rappermi.

Tvoja spolupráca s Mafia Corner ? ako sa k tebe dostali?

S Mikeom z projektu Mafia Corner sme kamaráti rok. Nebavili sme sa o hudbe, bavili sme sa o rôznych každodenných problémoch a zážitkoch. Neskôr však padla reč aj o tom, čo kto rád počúva, kto by sa akým smerom chcel uberať. Prišli sme na to, že zmýšľame dosť podobne, tak ma oslovil na spoluprácu a vznikla pieseň Holubička.

Pamätáš si na svoje sny, keď si bola malá? ako si sa vysporiadavala s trémou predsa len spievať pred publikom je dosť náročné na sebadôveru.

Áno, kedysi bolo. Samozrejme, že ako malé dieťa som pred svojimi prvými vystúpeniami bola úplne rozklepaná. Ale keď som spustila prvé 3-4 tóny, tréma opadla. Keď však dieťa to javisko vyskúša neskôr viackrát a častejšie, získava sebavedomie a sebadôveru, tá tréma sa už v podstate automaticky postupne stráca. Občas sa však na chvíľku vráti ak ma čaká náročnejší výkon ako obvykle.

Ako sa ti žije v Bratislave, viem, že nepochádzaš z hlavného mesta Slovenska.

Zvykla som si veľmi rýchlo a zatiaľ určite nemám dôvod prečo sa vrátiť domov. Pre to, čomu sa venujem je pre mňa Bratislava v rámci slovenských miest ako stvorená. Je tu veľa možností kde sa prezentovať a spoznávať skvelých ľudí. Za ten rok aj niečo zatiaľ takmer len samé plusy.

Stefi_spevacka3

Ako mladá umelkyňa vedela by si dať radu ďalším ako si ty? Čomu sa musia vyvarovať?

Asi len to, nech ich neodradí nikto a nič cestou za tým, čo chcú v živote robiť a nech im časom z úspechov nezačne kvapkať do nosa.

Teraz prechádzaš ťažkým obdobím. Diagnostikovali ti rakovinu lymfatických uzlín, ako to znášaš?

Zo začiatku to bolo ťažké. Myslela som si, že budem vkuse ležať v nemocnici a že nebudem spievať. Vôbec to tak nie je. Samozrejme, že to občas zabolí ale žijem tak ako doteraz. Určite sa kvôli tomu nemienim uzatvárať pred svetom.

Stefi_spevacka2

Čo by si poradila ľuďom, čo majú podobnú chorobu, čím by si ich motivovala?

Nech sa určite nepoddávajú. Najmä v hlave musia myšlienky fungovať správne. Žiaden negativizmus. Naučiť sa príjmať životné úspechy aj neúspechy a vysvetliť si to tak, že to z nás robí silnejších a skúsenejších ľudí.

Keď vyzdravieš, čo bude prvé, čo zmeníš vo svojom živote?

V podstate sa mi už počas procesu liečby zmenilo a mení myslenie. Prehodnocujem priority a naučila som sa byť šťastnejšia a vďačnejšia za všetko, čo sa mi udeje každý deň.

Stefi_spevacka1

Na záver, aké je tvoje motto, čo ťa ženie vpred?

Neúspech je súčasťou procesu úspechu. Ľudia, ktorí sa vyhýbajú neúspechu, sa tiež vyhýbajú úspechu.

O autorovi

Kristína Slováková

Kristína Slováková

Študovala herectvo na konzervatóriu v Bratislave. Vyše 11 rokov už vystupuje nielen pre dospelých ale aj pre deti ako žonglér v rámci umeleckého dua Aratron Aspis. Od malička sa venuje výtvarnému umeniu ako samouk s menším vedením svojej mamy, výtvarníčky a bábkoherečky, Oľgy Banincovej. Po 10 ročnej pauze znova intenzívne kreslí a maľuje pre potešenie svojich priateľov. Venuje sa tiež hre na husle, je lektorkou poledance a aktívne vystupuje a zapája sa do rôznych umeleckých aktivít.