Kultúra & umenie

Spoznajte umelcov z festivalu Imaginácie: Fire Jokers a Peter Pavelka z Vertigo

Prečítajte si pokračovanie našich mini rozhovor s umelcami, ktorí sa v roku 2015 zúčastnili košického festivalu Imaginácie a nazrite tak do zaujímavého sveta akrobacie a ohňovej šou. Predchádzajúce rozhovory s Igorom Slovákom z Dua Aratron Aspis a akrobatkou Ariadnou si môžete prečítať tu.

Skupina Fire Jokers z Prahy

Skupina Fire Jokers sa venuje vystúpeniam kde využíva oheň. Vystupujú na rôznych eventoch, show, akciách atď. Taktiež sa zúčastnili medzinárodnej súťaže Circles of Light, kde získali 3. miesto. Fire Jokers má troch členov Hanu Davidovú, Martina Fišnera a Petra Fulku.

Fire_Jokers_01Foto: Igor Slovák

Ako ste sa dostali k svojej profesii?

Ja som to mala trošku okľukou, pretože ja som skôr tancovala africký tanec a tam sa mi prvýkrát dostala do ruky ohnivá tyč v takom inom tanečnom poňatí a potom som časom, keď už som prestala tancovať, zistila, že funguje nejaká partia žonglérov. Tam som začala tak akosi trénovať.

Ako ste sa dostali k projektu Imaginácie?

K projektu sme sa dostali vďaka tomu, že sme tu boli vlani so skupinou Amanitas. Tento rok táto skupina nešla, a my sme sa priamo opýtali Jakuba Vedrala a Prometeus z Prahy, či by nás zobrali so sebou, lebo sa nám to tu vlani veľmi páčilo.

Fire_Jokers_02Foto: Martin Baran

Ako sa vám páčia Imaginácie a čo je pre vás také najviac emotívne ?

To je ťažká otázka. Za mňa, že sa tu zíde obrovská skupina rôzne umelecky založených ľudí, hudobníkov, tanečníkov, performerov, hercov a všetkých možných profesií. Vlastne pod vedením jedného človeka, alebo myšlienkou jedného človeka vznikne takýto krásny projekt, ktorý má podľa mňa veľkú silu, energiu a dáva ľuďom možnosť vidieť niečo naozaj jedinečné.

Fire_Jokers_03Foto: Martin Baran

Nejaký pozitívny odkaz pre ľudí ?

Ja by som asi najradšej odkázala ľuďom, že to, čo my robíme, milujeme, preto to robíme. Sme neskutočne radi, keď sa to ľuďom páči. Ale domnievam sa, že to, bohužiaľ, ľudia berú tak, že to robíme len preto, lebo sa nám to páči a neocenia to. Neuvedomujú si, že je to aj naša obživa. Je to škoda, lebo veľa umelcov, ktorí sú aj talentovaní, nemá šancu robiť to, čo robia dobre a radi, lebo ich to neuživí.

Viac o skupine Fire Jokers sa môžete dozvedieť na oficiálnej stránke www.firejokers.cz alebo na oficálnom facebooku.

Fire_Jokers_04Foto: Mosquit

Peter Pavelka – akrobatická skupina Vertigo

Akrobaticko-tanečné zoskupenie Vertigo funguje od roku 2007. Repertoár zoskupenia tvoria netradičné formy umelecko-akrobatických produkcií: vzdušnej akrobacii na hodvábnych pruhoch látky (stuha, šály), výškovej akrobacii na visiacom lane, akrobacii na kruhu a visutej hrazde (trapéze), ohňovej show obohatenej o akrobatické prvky, novým formám svetelnej UV show a rôznym ďaľším formám pódiových vystúpení…

Aerial Silk Duo Show

Predstavte sa nám, prosím.

Volám sa Peter Pavelka a pôsobím v akrobatickej skupine Vertigo.

Ako ste sa dostali k svojej profesii ?

Pôvodne to bol breakdance, tancovali sme, neskôr sme chodili na vystúpenia, niekedy sa podarila aj nejaká súťaž. Odtiaľ som sa dostal do jednej akrobatickej skupiny a tam už, okrem toho, čo už som vedel, sa pridali aj nejaké saltá a formy „freerunu“, čo bola vtedy na Slovensku taká nová forma sebaprezentácie. Bolo to zaujímavé, bolo to príťažlivé pre veľa ľudí a začal som sa týmto akrobatickým veciam venovať. Pridala sa k tomu športová akrobacia, postupne sa to tak akosi nabaľovalo a po nejakej dobe si ma našli aj z Vertiga, a to vďaka tomu, že sme sa s niektorými členmi poznali už z gymnastiky. Keď už človek roky na sebe pracuje a snaží sa ísť ďalej, domnievam sa, že sa ,,dostane“ na nejaké podujatie, možno nejaký väčší projekt, môže prísť do nejakej reklamy. Postupne sa mu to stáva takou prirodzenou súčasťou.

Vertigo_06

A ako ste sa dostali k Imagináciám? K tomuto projektu?

Bolo to také nárazové. Mali sme ohlásenú akciu v Ostrave, ešte som vystupoval s partnerkou na stuhe a sem mal ísť pôvodne kamarát zo skupiny. Keď videl to náradie, s ktorým by sa vystupovalo, tak povedal, že na to treba dlho trénovať, a že sa na to jednoducho necíti a ja som bol zasa taký, že idem, chcem, tak sme sa dohodli a z Ostravy som išiel rovno sem do Košíc a zatiaľ si to užívam.

Tvoj pozitívny odkaz pre ľudí ?

Nedávno mi prišiel chalan na tréning, trénujem aj iných. Vyzeral, že je vôbec rád, že došiel. Tak som mu povedal, že teraz si došiel, máš nejakú silu, energiu, niečo čo sa ti jednoducho dá ešte skúšať. Proste skús jednoducho urobiť to najlepšie čo môžeš. Predsa na to si na tréningu. Keď dôjdeš v plnej sile a nabudený, vtedy je každý borec. Ale keď to dokážeš, prekvapíš nielen seba, ale aj ostatných okolo.  Nevzdávaj to.

Viac o skupine Vertigo sa môžete dozvedieť na oficiálnej stránke www.vertigo.sk alebo na oficálnom facebooku.

Vertigo_07

Aerial Silk - Solo by Vertigo

Vertigo_01

Aerial Silk - Solo by Vertigo

Vertigo_09

Aerial Silk Duo Show

Vertigo_08

O autorovi

Kristína Slováková

Kristína Slováková

Študovala herectvo na konzervatóriu v Bratislave. Vyše 11 rokov už vystupuje nielen pre dospelých ale aj pre deti ako žonglér v rámci umeleckého dua Aratron Aspis. Od malička sa venuje výtvarnému umeniu ako samouk s menším vedením svojej mamy, výtvarníčky a bábkoherečky, Oľgy Banincovej. Po 10 ročnej pauze znova intenzívne kreslí a maľuje pre potešenie svojich priateľov. Venuje sa tiež hre na husle, je lektorkou poledance a aktívne vystupuje a zapája sa do rôznych umeleckých aktivít.