Knihy Literatúra

Spisovateľka Adriana Šinka o svojom debutovom románe

Saturácia I. je Tvoj debutový román. Čo Ťa viedlo k tomu ho napísať?

K vzniku románu ma viedla túžba po písaní, plus turbulentné obdobie v mojom súkromnom živote. Tak to väčšinou býva, emócie či už pozitívne, alebo negatiívne môžu byť aj inšpiráciou.

Ako dlho si ho písala a s akými prekážkami si sa musela ako začínajúca spisovateľka vysporiadať?

Písala som ho približne rok a prekážky u mňa v podstate neboli. Mala som našťastie sebadisciplínu v tom, že som si našla pravidelný čas na tvorbu a neodkladala to na ďalší deň. Potom prišla ponuka na vydanie.

Adriana_Sinka_9

Skús nám v krátkosti priblížiť dej románu…

Konkrétny dej nechcem prezrádzať. Román Saturácia I. je ale vzrušujúci príbeh zo súčasnosti. Štyria protagonisti – dvaja muži, dve ženy. Štyri poprepletané osudy. Zaľúbenci, manželia, milenci, nepriatelia. Obrovská túžba. Osudová príťažlivosť. Vrchovato naplnená láska. Odcudzenie. Nenávisť až za hrob…

Prečo vystupuje ako hlavná hrdinka práve žena?

Vychádza to z nápadu, z námetu knihy. Je to práve ženská hrdinka a jej cesta životom, tak preto.

Adriana_Sinka_4

Hovorí sa, že prvá kniha je autorovou spoveďou. Do akej miery si pri písaní čerpala z vlastných skúseností a nakoľko je to fikcia?

Román Saturácia I. je fikcia, aj keď určité vlastné prežité situácie som v ňom použila.

Mala si od začiatku ucelenú predstavu, akým smerom sa bude príbeh uberať alebo sa počas písania v niečom menila?

Ucelená predstava nebola. Ako začínajúca spisovateľka som hľadala a stále hľadám svoje miesto. Svoj charekteristický štýl písania. Je to proces. Aj prvá kniha bola logicky procesom. Bola som ako maliarka. Nakreslila som hrubý náčrt a potom som dielo postupne dolaďovala.

Adriana_Sinka_2

Román je žánrovo zaradený ako erotický thriller. Prečo práve tieto prvky?

Erotika k životu patrí a je výzvou o tom aj písať, rovnako je pre mňa výzvou písať napínavo, s cieľom zaujať čitateľov.

Čo je podľa Teba najdôležitejšie pri vykresľovaní erotiky a napätia?

Pre každého to môže byť niečo iné. Ja sa stále učím. Myslím, že menej je niekedy viac. Tým myslím popis erotiky. Podľa mňa stačí zobudiť fantáziu u čitateľov. A napätie, to chce majstrovstvo. Postupné dávkovanie napätia, nečakané situácie…

Adriana_Sinka_6

V blízkej budúcnosti sa môžeme tešiť na pokračovanie s názvom Saturácia II. Prečo si sa rozhodla pre pokračovanie?

Už prvá časť vznikla s plánom na pokračovanie. A ja sa teším, že som ten plán naplnila.

V čom bude pokračovanie iné?

Dvojka bude nadväzovať na jednotku, preto som si nemohla dovoliť prílišné zmeny oproti jednotke. Ale ako autorka verím, že bude druhá časť pútavá a aj literárne zaujímavá.

Adriana_Sinka_8

Zmenil sa oproti prvej časti Tvoj prístup pri písaní? Ak áno, v čom?

Prístup je rovnaký. Sebadisciplína, pokora, ale zároveň radosť, že som sama sebe niečo dokázala a dokazujem. Vzhľadom nato, že žijem na Slovensku, kde je proces realizácie v tomto obore zdĺhavejší, finančné uspokojenie zatiaľ nemôžem očakávať.

Na aký dátum je stanovený krst a kedy sa dostane na pulty kníhkupectiev?

Kniha Saturácia I vyšla najskôr ako ekniha a po pár mesiacoch aj ako tlačená verzia. Dvojka je na tom podobne. Saturácia II. vyjde najskôr ako ekniha koncom marca 2016 a v lete 2016 ako tlačená verzia. Krst je naplánovaný na apríl 2016.

Adriana_Sinka_3

Saturácia I a II sú určené pre dospelého čitateľa. Plánuješ sa v budúcnosti realizovať týmto smerom alebo skúsiš svoju tvorbu obohatiť iným žánrom?

Určite budem pokračovať v písaní románov ale nielen pre dospelých. Nevylučujem, že v budúcnosti vyskúšam osloviť aj inú cieľovú skupinu.

Máš nejaké „svoje miesta“, kde chodíš tvoriť? Čo k písaniu potrebuješ?

Mám svoje obľúbené kaviarne, mám rada aj to, ak tvorím doma. Mňa motivuje celkovo pekné prostredie. Niekedy potrebujem pre tvorbu kľud, inokedy my ludia okolo nevadia.

Adriana_Sinka_7

Akú literatúru čítaš?

Literatúru rôzneho druhu. Záleží na období. Romány, odbornú, motivačnú literatúru, encyklopédie…

Máš nejakého obľúbeného autora, knihu?

Mám veľa obľúbených kníh a som rada, že pravidelne pribúdajú do môjho rebríčka ďalšie a ďalšie. Spomeniem aspoň pár z nich. Alchymista od Paula Coelha, Odviate vetrom od Margaret Mitchellovej, Sofiina voľba od Williama Styrona, Čajka Jonathan Livingston od Richarda Bacha, Štyri dohody od Dona Miguela Ruiza a iné.

Okrem písania, akým ďalším aktivitám sa venuješ?

Venujem sa hlavne svojmu synovi Julianovi. Je to pre mňa dar. Nielen starosť, ale hlavne radosť a motivácia. Okrem syna a písania mám vlastnú PR agentúru LABEL ONE, s.r.o.

Adriana_Sinka_1Adriana Šinka

Vyštudovala Finančný management na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave. Venovala sa na strednej škole modelingu, neskôr módnemu stylingu. Jej snom bolo vždy písanie. Určitý čas sa venovala žurnalistike. Po narodení syna sa rozhodla pre napísanie prvotiny. Momentálne dokončila svoju druhú knihu. Popri písaní je majiteľkou PR agentúry LABEL ONE, s.r.o. Má rada nové životné výzvy. Je veľkou fanúšičkou filmov. Tie si vychutnáva aj vtedy, ak potrebuje uniknúť z reality. Jej zrkadlom je jej syn Julian, ktorý jej pomáha vďaka detskému pohľadu na svet byť lepším človekom.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz