Hudba Kultúra & umenie

Sofar Sounds: „Songs from room“

S Emou Garajovou, dramaturgičkou projektu Sofar Sounds v Bratislave, sme sa porozprávali o tomto zaujímavom projekte, ktorý sa zameriava na mladých umelcov.

Ako si sa dostala k projektu Sofar a čím ťa zaujal?

K projektu Sofar Sounds som sa dostala náhodou. S nápadom prišla moja spolubývajúca a kamaratka Pavla Ujmiaková, kt. ho pozná z Nórska, (kde študuje) tam ho v meste Molde začala organizovať jej spolužiačka. Tento projekt nie len mňa, ale aj celý náš malý tím v zložení Pavla Ujmiaková, Stanka Tulinská, Peťa Kupčová (kt. nám s ním pomáha z Austrálie), zaujal predovšetkým jeho unikátnosťou a originálnosťou. Je to úžasne vymyslený a fungujúci projekt vo viac ak 200 mestách na svete, tak sme si položili otázku prečo by nemohol fungovať aj v Bratislave, kde presne tento typ eventu chýba.

V čom je koncert v réžii Sofar odlišný napríklad od koncertu v malej kaviarni?

Rozdiel medzi projektom Sofar Sounds a koncertom v malej kaviarni je výrazný. Spočíva v jeho príprave, realizácií a v neposlednom rade i v atmosfére, pretože hlavný dôvod vzniku tohto projektu je ten, aby sa diváci na hudobné, a umelecké výkony absolútne sústredili a užili si toto neobyčajné a komorné podujatie. Je nesmierne dôležité aby koncerty neboli iba zvukovým backgroundom v kaviarni pri ich rozhovore. Tento medzinárodný koncept má svoje know-how, ktorého hlavnou ideou je i moment prekvapenie  a pocit výnimočnosti či už jeho aktérov alebo účastníkov. Diváci sa na event musia prihlásiť a až o niekoľko dní neskôr sa dozvedia či ich systém vybral. Dva dni pred akciou ich informujeme kedy a kde sa Sofar Sounds uskutoční.

Ako prebieha proces výberu kapiel, ktoré sa prihlásia do projektu Sofar? 

Do projektu Sofar Sounds sa môžu prihlásiť všetky mladé a neznáme kapely, tanečníci, umelci, dokonca i filmári, alebo ľudia, ktorí by chceli takýmto spôsobom odprezentovať svoju prácu a umenie. Nie sme žánrovo vyhranení a je viac ako pravdepodobné, že sa na evente stretnú rôzne žánrové kombinácie. Prihlásiť sa môže každý, ale to mu nezaručuje, že ho vyberieme.  Proces výberu je v našej réžii, resp. v mojej, keďže ho dramaturgicky zastrešujem. 🙂 Možno bude pre niekoho subjektívny, chceme však podporiť mladých, talentovaných a originálnych ľudí, ktorí sa svojou tvorbou odlišujú. Vôbec ale nevylučujeme, že sa ambientná hudba stretne s indie rockom, elektronika s jazzom, hip-hop s folkom, punk s bluesom, či šansónom, alternatívnou alebo klasickou hudbou. Na jednom Sofar Sounds večeri musia vystúpiť tri projekty a na každý by sme chceli priniesť aj iné umenie ako hudbu.

Má šancu byť vybratá každá kapela, napríklad aj taká, čo hrá tvrdšiu hudbu? Tým narážam na myšlienku projektu, ktorou je intímny hudobný zážitok v menších priestoroch.

Túto myšlienku nevylučujem, aj keď metal to asi nebude. 🙂 Ak by si kapela s tvrdšou muzikou pripravila akustické verzie svojich skladieb a presvedčili by o tom seba, ale aj nás. Prečo nie. Mnoho bude závisieť od konkrétneho večera a miesta, kde sa event uskutoční. Ak by sme mali k dispozícii okrúhlu garáž v Rači, tak si viem živo predstaviť kombináciu punku, techna a crazy-slam poetry. Teraz nás čaká prvý večer, ktorý sa dramaturgicky sám dokonale vykryštalizoval. To či budeme Sofar Sounds večere robiť tematicky je len a len na nás a v počiatkoch aj na globálnom Sofar Sounds, ktorý nám našu dramaturgiu musí schváliť.

Tvoj odkaz potencionálnym záujemcom?

Nebojte sa prihlásiť, veď možno čakáme iba na vás a na oplátku vy na nás. A preto ak chete byť súčasťou Sofar Sounds Bratislava prihláste sa ako: umelec, hostitieľ alebo divák a my vám prichystáme prijemný a neobyčajný večer na mieste, kde by ste to nečakali.

Projekt Sofar

Projekt Sofar Sounds vznikol v roku 2009 v Londýne. Prvý večer si zorganizovala partia kamarátov, ktorí sa vrátili nespokojní z klubového koncertu v meste. Bola to reakcia na koncert bez atmosféry a zážitku. Spravili si tak neobyčajný a komorný event priamo vo svojej obývačke. Tento čarovný večer sa im zapáčil natoľko, že z neho vytvorili koncept a rozhodli sa hudbe prinavrátiť „stratenú intimitu“. Vďaka tejto platforme sa oň mohli začať deliť s celým svetom.

Idea Sofar prináša takmer privátne koncerty a rozmanité umelecké vystúpenia, pri ktorých organizátori zverejnia iba dátum, na ktorý sa hostia musia včas prihlásiť. O konkrétnom mieste a line-upe sa dozvedia len vygenerovaní diváci, ktorí dostanú potvrdzujúci e-mail 48 hodín pred začiatkom eventu. Obmedzená veľkosť priestoru robí zo Sofar naozaj unikátnu hudobnú a umeleckú udalosť v našom malom meste. Tento projekt má len dve pravidlá: ostať až do konca a čo najlepšie si užiť tento jedinečný okamih (nepoužívať mobily a iné elektornické zariadenia). Sofar Sounds je nová príležitosť predstaviť mladé kapely zo žánrovo nevyhranenej hudobnej scény priamo vo vašich bytoch alebo na nezvyčajných miestach. Cieľom je preskočiť ruch moderných koncertov a vychutnať si atmosféru vystúpenia v pohodlí, či už s priateľmi, alebo s neznámymi ľuďmi. Sofar Sounds funguje na dobrovoľnej báze zo strany organizátorov, účinkujúcich, ako aj hostí. Na oficiálnej stránke Sofar Sounds sa môžu hlásiť nielen hostia, ale aj kapely, speváci, tanečníci a iní umelci, ktorí majú chuť a záujem sa cez tento projekt prezentovať. Priestor dávame aj potenciálnym hostiteľom so záujmom hostiť toto podujatie napríklad vo svojej obývačke, záhrade, ateliéri či v inom priestore.

Doteraz si Sofar stihol vybudovať stabilnú základňu fanúšikov, ktorá sa pomaly rozrastá po celom svete. Preto vám prinášame bratislavský Sofar, ktorý sa bude konať minimálne raz do mesiaca, a tak si ho nenechajte ujsť.

Prvý večer Sofar Sounds Bratislava sa uskutoční 7. apríla 2016. Viac aktuálnych informácií nájdete na FB alebo na webe nášho projektu.


bratislavasofar@gmail.com
https://www.facebook.com/SofarSoundsBratislava/
https://www.sofarsounds.com/bratislava
https://www.youtube.com/user/Sofarsounds

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz