Hudba Kultúra & umenie

SKUPINE SPACE RECORDER DNES VYCHÁDZA NOVÝ SLOVENSKÝ DVOJSINGEL

Dnes vychádza slovenskej skupine Space Recorder dvojpesničkový singel s názvom Chyba je vo mne. Po dvoch albumoch v anglickom jazyku, z ktorých sa viaceré skladby objavili aj na zahraničných a domácich kompiláciách, kapela nahrala svoje prvé pesničky v slovenčine. Skladby s názvami Chyba je vo mneMáme sa fajn si môžete oddnes vypočuť na všetkých streamovacích službách ako je Spotify, či Deezer, ale aj na iTunes, Google Play, či BandCampe.

„Fanúšikovia sa nás často na koncertoch pýtali, či spravíme aj slovenské pesničky. V kapele sme túto tému mali otvorenú už dlhšie. Asi na to musel dozrieť čas,“ hovorí Timotej Strieš, basgitarista kapely.

Autor pesničiek a gitarista Richard Ďurana priznáva, že celú dekádu slovenčinu odmietal. „Musím ale priznať, že tie najhlbšie emócie sa predsa len dajú najvernejšie vyjadriť práve v rodnom jazyku. Aj preto sme sa rozhodli, že sa v najbližšej dobe vydáme touto cestou,“ dodáva.

Speváčka Alexandra Malá hovorí, prečo kapela ako prvé nahrala práve pesničky Chyba je vo mne a Máme sa fajn: „pred odchodom do štúdia sme sa rozhodovali medzi 4-5 novými slovenskými vecami. V internom hlasovaní zvíťazili tieto dve. S tým, ako sa ‘usadili‘, sme boli najviac spokojní.“

„Pesnička Chyba je vo mne pojednáva o citovej neistote vo vzťahoch. Song Máme sa fajn zase o tom, že všetko v živote má dve strany, líc aj rub, ale stojí za to pozerať sa vpred s optimizmom,“ približuje Richard Ďurana.

Pesničky sa nahrávali s producentom Erikom Horákom v jeho štúdiu Lososound. „Za najväčšiu výzvu som považoval prispôsobenie výslednej atmosféry pesničiek textovému odkazu a emócii skladieb. Oceňujem tiež, že sa kapela priklonila k slovenčine.“ Kapela si spoluprácu pochvaľovala. „Erik vystihol esenciu skladieb a posunul naše demá do úžasnej podoby,“ hodnotí bubeník Milan Hvizdák.

Príklon k slovenčine pozitívne hodnotí aj vydavateľ. „Slovenské texty majú nesporne väčší potenciál osloviť domáce publikum,“ hovorí Robo Gregor, šéf vydavateľstva Gregor Agency – GA Records, pod ktorým Space Recorder vydal predchádzajúci album aj nový dvojsingel.

Finálny mastering mal na starosti pražský zvukár Ecson Waldes, známy napríklad zo spoluprác s Davidom Kollerom či Danom Bártom.

SpaceRecorder na webe: Spotify * Deezer * iTunes * Google Play * Facebook * Instagram * BandCamp

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz