Hudba Kultúra & umenie

Showcase na World Music Festival 2019

Romanika

Osobitý projekt Ildikó Kali, ktorá svoj štýl hudby označuje ako etno šansón, zaznamenal prelom po vydaní CD La Loba (Slnko Records). Album sa stal míľnikom v tvorbe skupiny Romanika zhromaždenej okolo speváčky a gitaristky Ildikó Kali (Ika) a prináša súhrn toho najlepšieho v nových aranžmánoch skúseného hudobníka a producenta  Stana Palúcha. Piesne Romaniky na poslednom albume vyzreli a pritom si zachovali svoj charakter, hudobno-farebný svet, podtrhnutý charizmatickým prejavom frontmanky Iky. O bohatší zvuk kapely sa postarali pozvané osobnosti slovenskej world-jazz music ako  Marcel Comendant-cimbal, Martin Chovanec-akordeón, bandoneón, Peter Solárik-bicie a ďalší.

Piesne Ildikó Kali si stále zachovávajú svoje ženské čaro, nezameniteľný výraz plný energie a vášne. Piesne s textami plnými imaginácie doplňa hudba často okorenená prvkami flamenca, balkánskej hudby, či cigánskymi motívmi. Silný žensky element vyvažuje hlboký a jazzovo kultivovaný zvuk kontrabasu, na ktorý hrá Ikin životný partner Roman Kraic. 

www.romanika.sk

Video:

Michal Noga Band

Hudobné zoskupenie, ktoré sa zaoberá najmä spracovaním rôznych interpretačných štýlov starých dedinských ľudových muzík z územia Slovenska. Primášom kapely je Michal Noga, ktorý je už niekoľko rokov aktívnym muzikantom a zároveň organizátorom a lektorom viacerých hudobných kurzov na Slovensku, ktoré sú  zamerané na ľudovú hudbu. Kapela sa podieľala na mnohých projektoch, pravidelne hráva na tanečných domoch, je súčasťou popredných folklórnych festivalov na Slovensku a spolupracuje s viacerými hudobníkmi a folklórnymi kolektívmi.

FB stránka: www.facebook.com/michalnogaband

TROJKA ZUZANY HOMOLOVEJ

Speváčka Zuzana Homolová sa interpretácii starodávnych ľudových balád venuje počas celej svojej hudobnej kariéry. Veľký úspech zaznamenal jej album Slovenské balady, album Tvojej duši zahynúť nedám, ktorý získal ocenenie Aurel 2005 za najlepší album v kategórii ethno/world music.

Trio okrem speváčky, huslista a spevák Samo Smetana spolu s multižánrovým gitaristom Milošom Železňákom. Táto spolupráca ich hudbu posunula do ďalších, netušených rozmerov a tak vznikla dnešná Trojka Zuzany Homolovej.

Ich ostatný album Keď vojačik narukoval vyšiel na konci roku 2018 a obsahuje vojenské balady z rôznych historických období. Zatiaľ čo na predchádzajúcej nahrávke sa ako producent podieľal hlavne Samo Smetana, novú kolekciu balád si zobral na starosť multiinštrumentalista Miloš Železňák. Výsledkom je opäť výnimočné dielo, ktoré aj napriek jazykovej bariére (čiastočne  odbúranej anglickými a francúzskymi prekladmi textov v booklete), má čo povedať súčasnému poslucháčovi. Zarezonoval nielen na Slovensku , ale aj medzi porotcami World Music Charts Europe.

V hudbe tohto tria sa spája folk, world music, šansón i renesančná hudba inovatívnym spôsobom. Ich prvý spoločný album z roku 2012, ktorý sa volal Ňet vekšeho rozkošu. Trojka s ním vystúpila na mnohých pódiách, vrátane festivalov Pohoda, Lodenica, Východná. V roku 2016 bola Trojka Zuzany Homolovej jedným z troch zástupcov slovenskej world music scény na festivale Czech Music Crossroads v Ostrave a vystúpili aj na World Music Festivale Bratislava 2016.

ČLENOVIA

Zuzana Homolová – spev, gitara, perkusie
Samo Smetana – husle, viola, mandolína, spev

Miloš Železnák – gitary, pipa, oud, baglama, buzuki, mandolína, gitalele, violončelo, zvonkohra, bendir, riq, darbuka, elektronické efekty, spev

ALBUMY

Ňet vekšeho rozkošu (Slnko records, 2012)

Keď vojačik narukoval (Slnko records, 2018)

ÚSPECHY

  • Cena Aurel 2005 za najlepší album v kategórii ethno/world music- album Tvojej duši zahynúť nedám
  • finalisti Radio_Head Awards 2012 v kategórii world music a folk – album Ňet vekšeho rozkošu
  • finalisti Radio_Head Awards 2018, v kategórii world music a folk – album Keď vojačik narukoval
  • miesto rebríčka World Music Charts Europe, 4/2019

REFERENCIE

„K ozdobám vystúpení Zuzany Homolovej vždy patrili aj „krvavé“ folklórne príbehy z intímneho života, myšlienky ktoré v konfrontácii s jemne naliehavým spievaním vytvárali mrazivo nádherné paradoxy. V aktuálnej nahrávke Keď vojačik narukoval sa pätnásť hudobných príbehov opäť  točí okolo všakovakých príbehov krvi, lásky, potu aj pachu vojny a jej následkov.  Básnivé kuriozity predkov, /ne/príjemné metafory, diskrétne dvojzmysly a k tomu úlety do nárečí vytvárajú peknú mozaiku s inštrumentálnou a kompozične transformačnou originalitou. Neobvyklé harmónie s džezovými „nástrelmi“ gitary, psychedelické plochy huslí a rozličných cudzokrajných nástrojov tvoria pre ucho aj mozgové bunky lahodnú mixtúru „staro–novej“ hudby.“

(TROJKA ZUZANY HOMOLOVEJ) Pavel Malovič, hudobný publicista

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz