Cestovanie

Shivani – takmer vianočný príbeh

Avatar
Autor: Richard

Porozprávam Vám takmer vianočný príbeh.

Vo Varanasi som sa rozhodol, že nafotím vizuál matky s dcérkou. Po uliciach a slumoch vo Varanasi sme vyberali adeptky na rolu matky a dcérky. V slume pod mostom sme našli 6 ročne dievčatko Shivani. Vlastne ona si našla nás. Prihovorila sa ku mne a mne bolo hneď jasné, že som našiel hlavnú hrdinku mojej fotografie. Shivani žije so svojimi rodičmi v jednej z chudobných komunít pod mostom v stane.

Keď stúpne hladina rieky, musia sa presťahovať na cestu kde sú betónové rúry do ktorých sa počas monzúnov presunú. Nechodí do školy, pretože si to jej rodičia nemôžu dovoliť. Pomáha umývať riady, upratuje a stará sa o svojho malého bratčeka. Po slume chodila bosá.

Po castingu, kde som si vyskúšal jej reakcie sme ju chceli potešiť a tak Pali vytiahol z tašky krabicu sušienok, ktorú sme si kúpili deň pred tým a podal jej ju. Myslím, že som ešte v živote nevidel šťastnejšie dieťa ako Shivani, usmievala sa tak krásne a bola vďačná za ten drobný darček. Na ďalší deň sme fotili na rieke Gange a fotenie dopadlo skvele. Každý zo zúčastnených dostal svoj dohodnutý honorár.

Potom sa mi dostalo do uší, že sa Shivani pýtala, či urobila všetko tak ako som chcel. Nebola si istá, lebo vraj nedostala sušienky. A mne to až vtedy docvaklo, peniaze za fotenie dostala jej mama a ona si vlastne cenu peňazí ešte vôbec neuvedomuje. Možno ich vôbec nepozná. A hlavne nevie, že som bol s jej výkonom veľmi spokojný. Rozhodol som sa to zmeniť.

Na ďalší deň ráno sme sa vybrali po ňu. Myslela si, že sa ide znova fotiť a tak to chvílu trvalo kým sa pripravila, upravila, prezliekla. Dievčatá sú všade rovnaké a je jedno koľko majú rokov. Pokiaľ ide o fotenie, všetky sú parádnice. Nepovedali sme jej kam sa s ňou chystáme, ale povedali sme jej aby zobrala so sebou aj svojho 3 ročného bratčeka. Výlet tuk-tukom do mesta si úžívali, spoznal som to podľa ich smiechu.

Keď sme vystúpili pred obchodom s topánkami, zostala trochu zarazená. Povedali sme jej aby si vybrala topánky, ktoré sa jej páčia a aby vybrala jedny aj pre svojho bratčeka. Poviem vám, bolo to deň po mikulášovi, ale vtedy som mal vianoce ja. Shivani a jej bratček sa darčeku tešili celú cestu domov. Pozerali sa na nohy a hladkali si nové čistučké topánky. Cestou domov sme sa zastavili ešte po jeden darček pre ich maminu. Noci vo Varanasi sú studené a teplá deka sa určite zíde.

V ten deň sme si urobili vianoce v Indii my a ja som si znova uvedomil, že vianoce sú o tom, že sme spolu s našimi blízkymi, ktorých máme radi a v duchu s blízkymi, ktorí už nie sú a aj to, že vianoce robia deti a ich spontánna radosť z úplných maličkostí.

Prajem vám krásne sviatky v kruhu najbližších. Myslím na vás.

Richard Kay Kardhordo
autor je Fotograf, cestovateľ (spolucestovateľ z Indického denníka) filmár a šéf castingovej agentúry Cinejessy.sk
jeho tvorbu si môžete pozrieť na www.kardhordo.com

O autorovi

Avatar

Richard