Výtvarné umenie

Salvador Dalí: Rozdiel medzi bláznom a mnou je ten, že ja nie som blázon.

Slávny umelec raz o sebe prehlásil: „Každé ráno zažívam pri prebudení rozkoš, rozkoš z toho, že som Salvador Dalí a unesene sa pýtam samého seba, čo zázračného dnes ten Salvador vykoná.“ Výstredný surrealista sa považoval za génia a svojim životným štýlom rád poburoval verejnosť. Genialitu a vynaliezavosť mu však nemožno uprieť. Zachovalo sa po ňom bohaté dielo, no najväčšiu pozornosť púta jeho kontroverzná osobnosť. 

Salvador Dalí sa narodil roku 1904 v španielskom meste Figueres. Maľovať začal už ako dieťa, podporovala ho v tom najmä jeho matka. V roku 1922 študoval umenie na univerzite San Fernando, ale školu nedokončil kvôli svojmu vyhláseniu, že profesori nie sú hodní toho, aby ho skúšali. Dalí obdivoval tvorbu Vermeera a Picassa, keď sa ho v rozhovore spýtali, aký obraz by zachránil z horiacej galérie, povedal, že by to bol maliarov ateliér od Vermeera. Maliarovu kariéru ovplyvnili avantgardní umelci, ktorí ho prijali do svojej skupiny. O pár rokov neskôr ho vylúčili zo surrealistickej skupiny, lebo Dalí otvorene podporoval fašistického generála Franca. Najčastejšími symbolmi v Dalího tvorbe sú mravce, mäkké hodinky, slony s tenkými nohami, ale i náboženské prvky. Okrem obrazov sa preslávil aj dizajnom nábytku a tvorením parfumov a šperkov. V roku 1969 vytvoril slávne logo lízanky Chupa Chups. Medzi jeho najznámejšie obrazy patrií Horiaca žirafa, Pokušenie svätého Antonína, Kristus svätého Jána z Kríža a Perzistencia času. Čo sa však ukrýva za dielami geniálneho a trochu vyšinutého surrealistu?

Sen vyvolaný letom včely okolo granátového jablka, minútu pred precitnutím

Hlavnou postavou je Dalího manželka Gala, vznášajúca sa nad pobrežím. Z granátového jablka vylieza ryba a z nej následne vystupujú dva tigre, ktoré pôsobia, akoby chceli zaútočiť na spiacu ženu. Puška s bajonetom mieri na Galino obnažené rameno. Zaujímavým prvkom obrazu je slon s tenkými pavúčími nožičkami, ktorý sa objavuje vo viacerých Dalího maľbách. Samotný maliar na margo diela povedal: „Obraz prezentuje Freudov objav, že typický sen o nejakom príbehu je vyvolaný okamihom vedúcim k precitnutiu. V tomto prípade bzukot včely evokuje bodnutie, ktoré Galu prebudí. Z praskajúceho granátového jablka sa vynára celá kreatívna biológia. Berniniho slon v pozadí nesie obelisk s pápežskými insigniami.“ 

Kristus svätého Jána z Kríža

Dalího pri tvorbe tohto obrazu inšpirovala kresba, ktorú vytvoril svätý Ján z Kríža. Ústredným motívom je Kristus týčiaci sa nad zátokou v Port Lligate. Námety postáv, ktoré stoja vedľa člna si maliar vypožičal od umelcov De Laina a Velazqueza. „V roku 1950 som mal sen, v ktorom som videl tento obraz, v mojej predstave tvoril jadro atómu. Toto jadro neskôr získalo metafyzický význam, vidím v ňom jednotu univerza, Krista! Skonštruoval som geometrický trojuholník a kružnicu estetického resumé všetkých mojich predošlých skúseností a do toho trojuholníku som umiestnil Krista.“ Slávny obraz bol o niekoľko rokov neskôr zničený neznámym fanatikom v glasgowskom múzeu.

Perzistencia Pamäte (Mäkké hodinky)

Častým symbolom v Dalího obrazoch sú roztečené hodinky. Maliar prišiel na myšlienku namaľovať hodinky pri pozorovaní roztekajúceho sa camembertu počas horúcej letnej noci. Jedného večera usporiadali Gala a Dalí večierok a pozvali niekoľko priateľov. Po večeri sa chystali ísť do kina, ale Dalího rozbolela hlava a tak sa rozhodol zostať doma a odpočinúť si. Na večeru sme mali veľmi silný camembert. Po tom, ako všetci hostia odišli, zostal som ešte dlho sedieť pri stole, premýšľajúc o filozofických problémoch supermäkkosti, ktoré vo mne syr vyvolával.“ Vzápätí vstal od stola a pobral sa do ateliéru, aby preskúmal obraz, na ktorom pracoval. Vyprahnutá krajina pri Port Lligate vnukla maliarovi nápad stvoriť slávne mäkké hodinky.

Dalí a Gala

Dalí sa so svojou budúcou manželkou spoznal v auguste roku 1929. Zamiloval sa do nej, hoci bola od neho o desať rokov staršia a vydatá za básnika Paula Éluarda. Počarovala mu natoľko, že v jej prítomnosti nedokázal zrozumiteľne hovoriť, len sa nahlas smiať. Gala vytušila, čo sa za Dalího smiechom skrýva a kvôli talentovanému maliarovi opustila svojho manžela. Tridsaťpäť ročná žena bola jeho prvá milenka, predtým mal údajne vzťah s Fredericom Garcíom Lorcom. Dalí nebol sexuálne aktívny, často usporadúval orgie, avšak on sám bol len tichý pozorovateľ. Gala si tieto nedostatky vynahradila množstvom milostných pomerov. Napriek tomu je v niektorých jeho dielach prítomný erotický náboj. Ich manželstvo bolo búrlivé, plné milostných afér a hádok, ale Dalí bez Galy nemohol žiť. Okrem toho, že bola jeho múzou, nahrádzala mu aj matku. Maliar síce vedel o manželkiných aférach, no vždy sa o nej vyjadroval s úctou: „Milujem Galu viac než vlastnú matku a vlastného otca, viac než Picassa, dokonca viac ako peniaze.“ Galarina nebola len jeho ženou, starala sa aj o maliarovu umeleckú kariéru a financie. Keď Dalího múza v roku 1982 zomrela, stratil zmysel života, dokonca sa pokúsil o samovraždu. Po tom, ako sa dozvedel o jej úmrtí, opustil svoj maliarsky ateliér v Port Lligate a až do smrti v roku 1989 žil na zámku v Púbole, ktorý Gale daroval.

 

O autorovi

Romana Hladná

Romana Hladná

Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Rada leňoší v posteli s dobrou knihou v ruke a príležitostným pohárom vína. Zaujíma sa o literatúru, umenie a históriu, najmä o kuriózne fakty. Zbožňuje antikvariáty a Classical Art Memes.