Cestopisy Cestovanie Lifestyle

S Michalom Nerudom o cestovaní a živote na Islande

Na začiatku by si sa nám mohol v krátkosti pár vetami predstaviť, kto si, odkiaľ pochádzaš a čo vlastne robíš?

Volám sa Michal, pochádzam z Košíc, no momentálne žijem už tretí roky na Islande. Tento ostrov stále bol a aj je môj cestovateľský sen. Medzi moje najväčšie hobby patrí fotenie, ktorému sa venujem už niekoľko rokov, no nie som žiaden profesionál. V prvom rade fotím pre seba, pre rodinu a blízkych. Každý víkend sa snažím opustiť hlavné mesto a objaviť niečo nové. Samozrejme, veľakrát mi plány pokazí počasie, ale väčšinou som pripravený aj na to. Ako Islanďania s obľubou v spojitosti s počasím hovoria – „Ak sa ti nepáči počasie, počkaj 5 minút…“

Kedy a za akých okolností si sa rozhodol odísť na Island?

Na Island som sa rozhodol odísť najmä kvôli rodine. A hlavnou prioritou bola pre mňa životná úroveň krajiny. Chcel som zažiť a vidieť niečo nezvyčajné. Uvedomil som si, že som mladý, tak prečo by som to nemohol skúsiť. Sekol som so školou, ktorá mi nič nedávala a nebavila ma, zbalil som sa a odišiel. Myslím si, že každý by sa mal chopiť príležitostí a nemal by sa báť vyskúšať niečo nové.

IMG_7212

Žiješ na jednom mieste, alebo sa presúvaš naprieč Islandom?

Žijem na jednom mieste, konkrétne v hlavnom meste – Reykjavík. Počtom obyvateľov sa podobá Košiciam. V hlavnom meste mám momentálne prácu a žije tu celá rodina.

Popíš našim čitateľom, ako vyzerá tvoj bežný deň.

Tak ako každý bežný Slovák, tak aj ja chodím cez týždeň do práce, s tým rozdielom, že nechodím MHD-čkou, ale taxíkom. Po práci som rád, keď prídem domov, vyložím si nohy a môžem relaxovať. Víkend je už o niečo odlišnejší. Nie som žiaden gaučový typ a pre to sa snažím svoj voľný čas produktívne využívať. V období, keď máme polárny deň, surfujem na stránke o počasí. Ak to na najbližších pár hodín vyzerá sľubne, vyrážam na cesty a beriem so sebou foťák. Výsledky môžete vidieť na mojom instagrame . Keď je polárna noc (čo je počas zimy), tak striehnem na polárnu žiaru. Tú sa mi už párkrát úspešne podarilo zachytiť.

IMG_7211

Ako vnímaš kultúrne rozdiely medzi Slovenskom a Islandom? (Poprípade nám môžeš povedať nejaké konkrétne príklady s ktorými si sa stretol)

Keď človek príde na Island, všetko mu tu môže pripadať nové, nezvyčajné a také iné. Po troch rokoch strávených na Islande mi už veľa vecí pripadá ako samozrejmosť. Aj napriek tomu spomeniem pár vecí ktoré vnímam ako rozdiely. Možno ma teraz veľa Slovákov odsúdi, ale je to môj názor. Islanďania sú veľmi srdeční, ochotní a otvorení a to aj k cudzím ľuďom a turistom. O Slovákoch sa to taktiež často hovorí, ale zažil som veľmi veľa situácií, ktoré ochotu a srdečnosť Slovákov vyvrátili.

Bohužiaľ, čím ďalej, tým častejšie vidím, akí sú Slováci zavistliví, chronickí sťažovatelia a zo všetkého si robia ťažkú hlavu. Na Islande sa vôbec nerieši kto má koľko peňazí, kto má čo na sebe, kto kde pracuje a ani postavenosť v spoločnosti. Všetci sú si rovní. V predajni s oblečením sa budú správať rovnako ku 40 ročnej žene v teplákoch ako ku 25 ročnej kočke v elegantnom kostýme. Island ako taký je veľmi čistá krajina. Aj napriek tomu, že na ulici sa odpadkové koše vyskytujú veľmi zriedkavo. Keď som chcel na ulici vyhodiť odpad, musel som si ho strčiť do vrecka a vyhodiť až doma. Čistota taktiež súvisí aj s hygienou na kúpaliskách. Každý jeden Islanďan sa poctivo pred vstupom do bazéna najprv osprchuje (nie opláchne vodou), a až potom si dá na seba plavky a vstúpi do bazéna. Len podotknem, že v sprche sa sprchujú nahí, nemajú zábrany ani ostych. Nie ako na Slovensku, že sa ľudia v tom lepšom prípade osprchujú v plavkách. V tom horšom sa ohradia tým, že oni si dali sprchu doma.

No a čo sa týka pamiatok, tak všetko je zadarmo. Či už chcete vidieť ľadovce, vodopády, krátery, gejzír, kúpať sa v prírodných riekach a podobne. Neplatí sa ani vstup, ani parkovné a nikto vás odtiaľ nebude vyháňať z dôvodu zatváracích hodín. To ma dosť udivilo.

To sú asi tie najväčšie kultúrne rozdiely.

Máš nejaký vtipný zážitok spojený s cestovaním?

Raz som zažil taký silný vietor, že som sa musel držať lampy. Bude to tým, že som išiel okolo pobrežia. Inak sa to dá prežiť. No vtedy mi dvakrát do smiechu nebolo-

A celkom zaujímavá bola situácia, ktorá sa spája s fotením. Keď sme boli na výlete s priateľkou a chceli sme si spraviť fotku v pozadí s horou Kirkjufell. Celé nám to tak trochu znepríjemňovali drobní vtáci. Neskôr sme pochopili, že na nás robili nálety, pretože sme sa nachádzali v ich teritóriu. To bolo označené len tenkým špagátom, ktorý keď sme prekročili, mali sme vtáky pár centimetrov nad hlavami.

IMG_7216

V čom sa najviac odlišujú Slováci od Islanďanov?

Asi v konzumácii alkoholu. Islanďania to berú miernejšie ako Slováci. Zatiaľ čo Slovákovi je srdečne jedno aký je deň v týždni, oni si takéto veci nechávajú výhradne na piatok. Zrejme to je aj vysokou cenou alkoholu. Jedno veľké pivo stojí v bare približne 6 eur.

Je nejaká krajina, ktorú túžiš navštíviť? (Ak áno, prečo)
Mám vytipovaných viacero destinácií, ktoré vo svojom krátkom živote chcem stihnúť navštíviť. Naj TOP je asi Japonsko a za ním bude asi nasledovať Indonézia.

IMG_7209

Ako vnímaš život na Islande? Predsa Island je ostrov, ktorý by sme mohli počtom obyvateľov prirovnať k menšiemu slovenskému mestu. Čo sa v tvojom živote za ten čas zmenilo? Ako ťa ovplyvnil pobyt na Islande?

Život na Islande vnímam pozitívne. Určite neľutujem, že som zmenil prostredie a spoznal novú kultúru. Určite mi to dalo viac plusov ako mínusov. Momentálne som tu, žijem si svoj sen a je tu čo objavovať. Island je väčší ako Slovensko, takže je tu čo objavovať. (smiech)

Môj život sa zmenil o 180°. Nikde sa neponáhľam, nepoznám stres, všetko sa dá vybaviť. Každý mi chce pomôcť a pritom ma vôbec nepozná a nikto ma nechce na ceste zraziť.

Aké je tvoje obľúbené islandské jedlo?

Určite pravý islandsky hotdog. (smiech) Je to jedlo ktoré sa nedá odmiestnuť a je nenapodobiteľné. Ešte aj keď som si nakúpil v potravinách ingrediencie a skúšal som si ho doma spraviť, nechutil tak dobre ako v stánkoch. A druhou vecou ktorú pochvaľujem sú ryby. Možno teraz veľa ľudí prevráti očami a pokrúti hlavou, ale kapra by som do úst už nedal.

IMG_7228

Chýba ti niečo zo Slovenska?

Momentálne najviac asi priateľka, ktorá tam študuje. Ale zo Slovenska ako krajiny asi lesy, ktoré tu, na Islande, nie sú až také bujné. A možno trochu vyššia teplota. Ale nie o veľa lebo sa nerád potím. A náhodou sa nám tu začnú topiť ľadovce (smiech).

Takou zaujímavosťou je pre mňa to, že za celé tie roky som nevidel žiaden hmyz. Pavúky, včely, komáre… Teda až na jednu muchu.

Čo by si odkázal čitateľom?

Nech si plnia svoje sny a nech si ich plnia hneď ako to je možné. Island odporúčam všetkými desiatimi. Určite sa oplatí cestovať a investovať do zážitkov, lebo handry a majetky by nemali byť v živote prioritou. Hej a najhlavnejšia vec… Nezabúdaj na fotoaparát. 😉

Fungujem aj na sociálnych sieťach, na facebooku mám oficiálnu fanpage MIKE Production a na instagrame ma ľudia môžu nájsť pod prezývkou slikino. V prípade otázok ma ľudia môžu kontaktovať tam.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz