Hudba Kultúra & umenie

S Michalom Goňom o festivale Whoneedslyrics?!

Ahoj Michal, mohol by si nám pár vetami objasniť o aký festival ide, na aký druh hudby je zameraný + kedy sa koná ?

Ahojte, ďakujem v prvom rade za oslovenie na tento rozhovor.

Festival má názov Whoneedslyrics?! festival a bude to už jeho tretí ročník. Konať sa bude 13.-14.Mája v Dome Kultúry Lúky v Petržalke. Tento ročník je zaujímavý aj tým, že na festivale bude možný indoor camping – priamo v telocvični v areáli festivalu.

Je zameraný hlavne na kvalitnú alternatívnu hudbu – post-rock, indie, experimental, ambient, elektroniku, post-metal a príbuzné žánre. Ako už názov festivalu naznačuje, orientuje sa hlavne na umelcov ktorí pri svojej tvorbe „nepotrebujú texty“, no toto vôbec nie je pravidlom, na tomto ročníku to bude tak pol na pol.

Lineup je tento rok veľmi zaujímavý a rôznorodý – pre mňa zrejme najzaujímavejší zo všetkých troch ročníkov. Headlinerov máme experimental/math-coreové hviezdy z UK – Rolo Tomassi, post-rockovú klasiku z UK Her Name Is Calla, elektronicko-post-rockovú smršť z Ruska I Am Waiting For You Last Summer či objav roka aj podľa najväčšieho post-rockového portálu Arctic Drones – kapelu SPOIWO z Poľska. Pekne to tam dopĺňajú Maďarskí mathrockeri Rosa Parks. Nemôžem zabudnúť ani na domácich umelcov, nemôžu chýbať domáci post-rockeri číslo jedna – The Ills a ďalej pre mňa 4 asi najzaujímavejšie nové veci z domácej scény – 52 Hertz Whale, Whithe, Our Stories a Shallov. Samozrejme do lineupu ešte niečo pribudne, nezabudnite nás sledovať.

V máji sa uskutočnia dve Whoneedslyrics?! nights – tá prvá 5.5. v BRS – s už dobre známou kapelou Lehnen z Rakúska a 22.5. zahrajú naši elektronickí obľúbenci  Arms and Sleepers tentokrát s full live bandom!

Who_needs_lyrics1

Čo ťa viedlo k tomu založiť tento  festival ? Koľko Vás je v organizačnom tíme?

Čo ma viedlo ani sám neviem, prvý impulz bol asi Dunk!festival v Belgicku. Po jeho prvej návšteve nám už všetkým bolo jasné, že takú atmosféru chceme dostať aj ku nám na Slovensko.

A ešte ma k tomu určite viedlo to, že na Slovensku v podstate nie je scéna. Dá sa povedať že sa rozširuje, začali to tu The Ills a určite to je stále lepšie a lepšie, snáď trošku aj našim pričinením. Máme tu veľmi zaujímavé nové kapely, no veľké množstvo mladých ľudí počúva „konzumnú hudbu“ a ku kvalitnej hudbe sa ani nemá možnosť dostať. Preto sa snažíme nejako to tu rozbehnúť a dostať ju do povedomia.

No a v organizačnom tíme som bol od začiatku sám s pomocou pár ľudí. Pri prvých dvoch to bola najmä moja sestra Terézia Goňová, no odišla do zahraničia. Momentálne pri 3. ročníku je to práve dramaturg DK Lúky, ktorý ma oslovil s myšlienkou organizovania festivalu u nich – Jozef Charfaoui.

Určite by som ešte spomenul fotografku Werdzu (Veronika Klimonová), pretože robí najlepšie fotky minimálne v Bratislave, ďalej Jána Arbeta, či Dominiku Murkovú. Nechcem na nikoho zabudnúť, vďaka patrí aj všetkým dobrovoľníkom zo šatne, vstupného či SBS-ky.

Who_needs_lyrics2

Podporuje Vás ako festival niekto, alebo ste samostatná jednotka? (Myslené organizácie/združenia/ štát) Ako máte vyriešenú propagáciu?

Prvé 2 ročníky sme boli úplne DIY festivalom – bez akýchkoľkvek finančných sponzorov. Jedinou finančnou injekciou bola crowdfundingová kampaň pred prvým ročníkom, na ktorej sme vyzbierali takmer  1400 eur. Mimochodom, na indiegogo sa nachádzame opäť, je možné si tam zakúpiť vstupenky na aktuálny ročník, dajú sa tam získať tričká, VIP vstupenky, vstupenky na Whoneedslyrics?! nights či dokonca gitara podpísaná všetkými vystupujúcimi z wnl?! Festivalu 2016. Link na kampaň TU.

Pre tretí ročník sme získali sponzorov – pivovar Excelent (Gambrinus 11°) či Jägermeister.

Takisto chystáme spoločne s Dunk!festivalom z Belgicka a VIVID festivalom z Nórska nejakú spoluprácu, dávame dokopy spoločný grant ale to bude aktuálne neskôr, na ročník 2017. Ak to však výjde určite sa máme na čo tešiť

Propagácia sa rieši veľmi ťažko, keďže tých peňazí nie je veľa a celý festival je organizovaný z čistej lásky, bez finančného zisku. Snažíme sa získať partnerstvá s webmi, oslovujeme noviny, samozrejme vrážame aj nejaké peniaze do plagátov, letákov či do FB reklamy.

Who_needs_lyrics3

Okrem festivalu organizuješ v klube British Rock Stars aj samostatné post rockové koncerty.  Ako sa Vám darí v rámci účasti? Pamätáš si kedy ste mali najviac ľudí? Bolo to na koncerte či festivale?

Organizujem, snažím sa. Nie je pravidlom, aby boli post-rockové, takisto nie je pravidlom že to je v Britishi, ale v Britishi máme skvelé podmienky, nemusíme platiť za sálu a viackrát sa nám stalo, že aj ubytovanie pre kapely nám zasponzorovali. My tieto akcie organizujeme bez akéhokoľvek zisku (väčšinou sme radi ak sme na nule) a preto nám práve toto veľmi pomáha.

Účasť je nie vždy ružová, ale niekedy to vystrelí. V strede týždňa vrámci Whoneedslyrics?! nights chodí tak priemerne 30-40 ľudí by som povedal.  Cez víkend to býva lepšie. Zažili sme aj koncerty kde bolo menej, najmenej bolo 13 platiacich, to bolo dosť slabé. Najviac zrejme na 65daysofstatic v Randali, tam to bolo pekne narvané. Takisto super počty boli aj na Whoneedslyrics?! nights kde hrali Tides From Nebula, Arms and Sleepers či Allochiria Samozrejme aj na prvom ročníku festivalu v Batelieri a Fuge bola účasť veľmi pekná, kluby vyzerali plno, aj keď tých 100 ľudí by to ešte znieslo.Who_needs_lyrics4

Prečo ste tento rok zmenili miesto konania festivalu? Kvôli kapacite?

Trošku aj kvôli kapacite, ale z DK Lúky nás sami oslovili na spoluprácu, priestory sú veľmi zaujímavé, zvukovo je to jeden z najzaujímavejších priestorov v Bratislave. Samozrejme veľmi zaujímavá je aj možnosť indoor campingu,  pretože na oba ročníky došlo dosť ľudí zo zahraničia či z iných kútov Slovenska.

Ľudia hovoria že je to trošku od ruky, môj názor však je, že kto má naozaj záujem o kvalitnú hudbu dokáže precestovať 10 minút autobusom naviac. A pokiaľ by sa návštevníkom nechcelo ísť v noci domov je tu možnosť indoor campingu – na obidve noci iba za 5 eur sa môžu vyspať priamo v areáli festivalu a zabaviť sa 2 noci s partiou.

Who_needs_lyrics5

Existuje na Slovensku ešte nejaký žánrovo podobný festival, alebo je toto jediný? Prípadne kde tu v Bratislave, alebo inde na Slovensku môže ísť fanúšik na podobnú akciu? (skús napísať podniky nejaké ak ťa napadajú )

Festival tohto zamerania sme zrejme jediný. Veľmi sympatickí sú mi však Real Something, trojdňová séria koncertov vo Fuge bola super. Takisto akcie ktoré organizujú sú vždy veľmi fajn! Samozrejme festivaly ktoré máme radi na Slovensku sú, bez debaty Pohoda a nejaké menšie sa určite tiež nájdu.

Z podnikov ťažko povedať, dobrá akcia sa dá nájsť vo veľa podnikoch. Nechcem tu teraz nikoho vyzdvihovať, treba sledovať program a vyberať si.

Who_needs_lyrics6

Mám pocit, že v našej krajine je post rock veľmi okrajový žáner, nemá tu ani príliš veľa zastúpcov. Aký máš názor na túto scénu, ak sa to vôbec „scénou“ dá nazvať. Myslíš že ľudia o tento žáner nemajú záujem, alebo o ňom proste nevedia ?

Ako som už spomínal vyššie, pri zrode Whoneedslyrics?! festivalu som mal pocit, že scéna nie je takmer žiadna. Mám ale pocit že to tu mierne stúpa, aj keď oproti okolitým krajinám naozaj veľmi mierne. V takom Poľsku či Čechách je scéna niekde úplne inde. Ťažko povedať čím to je, nemyslím si že by nemali záujem, zrejme o nej skôr ľudia nevedia. A niekedy i keď vedia, odrádza ich od navštevovania koncertov digitálna doba. Na to aby sa to zmenilo sú tu však kapely a tak trochu aj my. Verím že to u nás pôjde len k lepšiemu a na koncerty si nájde cestu stále viac ľudí.

Who_needs_lyrics7

Čo konkrétne pre teba znamená post rock a ako by si ho charakterizoval?

Túto otázku som dostal už viackrát a nikdy neviem odpovedať, keďže ja hudbu nevnímam cez žánre. Samozrejme žánrovo zaradiť viem, ale moc nemám rád tieto škatuľky. Ale hudba ktorú mám rád pre mňa znamená veľa, slovami je to zrejme neopísateľné.

Who_needs_lyrics8

Označil by si sa za čistého „post rockera“ alebo nie si v rámci hudby príliš vyhranený ?Aká hudba ťa ešte baví, rád ju buď počúvaš, alebo priamo hráš? (kludne spomeň aj svoju kapelu ak chceš)

Za post-rockera by som sa určite neoznačil. Kedysi som hrával v indie kapele, takisto som hrával punk. Rád si doma vypočujem aj dobrý hiphop, kľudne aj dobrý jazz, elektroniku, či dobrý hardcore. Počúvam jednoducho to, čo považujem za dobré.

Momentálne hrám v alternative/grunge kapele Verdikt Znie na bicie, nie je to hudba môjmu srdcu najbližšia, ale s chalanmi si veľmi rád zahrám a baví ma to. Takisto bubnujem v príležitostnej Beatles Tribute kapele s názvom Yoko Oh Yes, keďže Beatles považujem za naj kapelu všetkých čias.

Who_needs_lyrics10

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.