Hudba Kultúra & umenie

S Dominikom Štofkom, spevákom King Shaolin o hudbe, filmoch a mnohom inom

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ako si sa dostal k spevu, aké boli tvoje hudobné začiatky?

Moja stará mama neustále spomína, ako so mnou bola na nejakej akcii, kde bol orchester a ja som sa od nich nevedel a nechcel za žiadnu cenu odtrhnúť a so vzrušením som ich sledoval. Neskôr ma dali na hudobnú, no tam som vychytal tútorku, ktorá vo mne vyrobila viac fóbiu ako motiváciu. Až keď som mal 13 rokov, tak môj brat dal opraviť otcove tri gitary, čo sme mali doma. Keď som videl, ako mu to ide s gitarou, tak som ho chcel tromfnúť. 😉

Ako vznikla kapela King Shaolin a prečo práve tento názov?

Dlhé roky som pôsobil v kapele We Want Jam, kde sa songy vždy tvorili kolektívne. Chcel som si spraviť vlastnú kapelu, ktorá by hudobne vystihovala moje vnútro a mať voľnosť v „songwriterstve“. A King Shaolin v mojom ponímaní predstavuje vyššie „JA“ každého z nás, je to symbol skrytej sily, o ktorej veľa ľudí ani nevie, že ju má! Milujem tvoriť Budhu, … Teda hudbu! 😉

Máš rád kung-fu filmy?

Hahaaa, milujem filmy všeobecne! Kung Fu v nich prvotne nevyhľadávam, no ak ma nakopne, napríklad Kido, čo sa chce porátať s Billom, tak som celkom v pozore! Ale skutočne fascinujúce je sledovať naozajstného Kung-Fu bojovníka, ktorý prekračuje tento fyzikálny svet, svojou equlibristikou!

S King Shaolin sa označujete ako new-age pop. Čo si má pod tým poslucháč predstaviť a ako by si charakterizoval hudbu, ktorú robíte v King Shaolin a proces tvorby? Najprv text a potom hudba alebo opačne?

Sú to príbehy z môjho života alebo určité postoje, ku ktorým som sa dopracoval počas neho. Texty sú väčšinou o slobode nás ľudí a o vyšších hodnotách, no a, samozrejme, aj o láske a bolesti, ktorú si určite každý z nás prežil.  Keď skladám song, tak začínam v prevažnej väčšine prípadov s melodickou linkou a harmóniou, prípadne rytmom, čo ma uchváti. Až potom píšem text, čo zvykne byť tá najťažšia časť procesu. Niekedy viem presne, aká téma bude vystihovať daný song, vtedy to ide a je to radosť!


Čo ťa inšpiruje?

Radosť z tvorenia rytmov a melódií, ktoré zvyknem nazývať aj „závislosťou“,  to je jedna z mojich najväčších inšpirácií! Alebo keď vidím, či počujem niečo krásne, to je tiež veľký zdroj inšpirácie. Veci, ktoré hraničia s mágiou a kúzlami.

Čo pre teba znamená hudba?

Hudba je podľa mňa univerzálny vesmírny jazyk, ktorému rozumejú všetci. Aj keď po svojom, no napriek tomu emócie vytvára presné, ak je človek dostatočne úprimný.

Aké sú tvoje hudobné vzory, ktoré ťa najviac ovplyvnili alebo ovplyvňujú?

Na začiatku Kurt Cobain, potom Jimi Hendrix a Red Hot Chilli Peppers a po nich prišiel John Mayer. Okrem hudobníkov tiež Kobe Bryant, dnes už legenda americkej NBA. Títo ľudia ma ovplyvnili asi najviac.

Heavy metal alebo dychovka?

Haha jednoznačne „Heavy-Metal-Dychovka“ zahraná na rotopede!!!

Čo práve počúvaš?

Úžasnú speváčku Lianne La Havas alebo The Kooks a ich brutálne-brutálny album „Listen“. Tiež Johna Mayera dokola, Selah Sue či One Republic.

Máš domáce zviera?

Nie, nikdy som nemal, aj keď som chcel.. Jediné, čo som si doniesol domov, bola žaba, ktorá sa robila, že je mŕtva, a tak som ju s výčitkami svedomia, že som ju zabil, dal naspäť na dvor za domom, kde po pár sekundách plná života odskackala s vysunutým prostredníkom do mojej tváre. 😉

Ako najradšej relaxujes?

Najradšej relaxujem s priateľkou, ktorá mi je najbližším človekom a najradšej s ňou trávim čas.

Čítal si alebo videl si v poslednej dobe niečo zaujímavé, čo ťa oslovilo?

Vždy, keď sa pozriem na nebo plné hviezd alebo oblakov, tak cítim, že som ten najdôležitejší človek v mojom živote, no pritom vôbec nie som podstatný. Vesmír je tak veľký a ja mu môžem jedine preukázať rešpekt tým, ako sa k nemu správam.

Späť k hudbe. Nedávano ste vydali nový singel a videoklip. Čo ďalšie chystáte s King Shaolin?

Chystáme ďalší singel, ktorý sa objaví aj s „Money In My Soul“ a ďalśími troma songami na novom EP, ktoré výjde v júni tohto roka. Koncom roka chystáme aj dlhoočakávaný album, kde by malo byť jedenásť pesničiek, vydanie albumu by malo sprevádzať turné po Slovensku a Českej republike.

Máš nejaký sen, ktorý by si si ako hudobník chcel splniť?

Určite áno! 🙂 Hudbu robím preto, aby bola počutá. Takže mojim snom je robiť a žiť pre hudbu, čochvíľa budete môcť počuť ďalší singel a potom ďalší, a tak do nekonečna. Tvorenie hudby ma robí šťastným a keď sa ešte k tomu aj páči ľuďom, som ten najšťastnejší človek na svete a ja chcem byť šťastný. 🙂

Tvoj odkaz čitateľom a fanúšikom?

Človek by mal robiť to, čo ho baví, počúvať svoje srdce a vážiť si prírodu. Ostante svoji!

Dominik_StofkoDominik Štofko (foto: Braňo Vartovník)

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.