Film & TV Knihy Kultúra & umenie Výtvarné umenie

RTVS počas Vianoc uvedie prvý slovenský 3D animovaný seriál Websterovci

Websterovci sú pavúčia rodinka, ktorej sa počas vianočných sviatkov určite potešíte. Býva vo výťahovej strojovni a zabávať bude nielen deti, ale istotne aj celú rodinu. Reč je totiž o novom slovenskom 3D animovanom seriáli, za ktorým stoja tvorcovia populárnych rozprávok Mimi a Líza. Od 24. decembra spoznáte vo vysielaní RTVS v šiestich príbehoch nielen pevnosť pavúčieho vlákna, ale najmä skutočnú silu rodiny.

Pavúky dokážu byť veľkí kamaráti, dokonca aj hrdinovia a zažívať rozličné dobrodružstvá. Neveríte? Keď spoznáte Lili Websterovú, nielenže uveríte, ale pavúkov si zamilujete. Minimálne tých rozprávkových. Lili je najmladšia členka rodiny. Má iba 6 pavúčích sezón. Zo všetkých  sladkostí najviac miluje karamelové muchy. Vždy sa postará o pohromy v domácnosti, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Neraz jej musí utekať na pomoc adolescentný brat Hugo a keď je najhoršie, otecko Walter Webster sa premení na najväčšieho hrdinu. Samozrejme, o zábavu sa postará aj sklerotická babka, dedko vynálezca alebo mamička s vášňou pre zdravý životný štýl.

Autorkou námetu je producentka a režisérka Katarína Kerekesová. Pri písaní scenárov spolupracovala so Zuzana Križkovou, Jurajom Raýmanom, Zuzanou Dzurindovou, Peter Nagyom a nakoniec sa k nim pridala aj skúsená dramaturgička z Čiech Anna Vášová. Spoločne vytvorili pavúčí svet, ktorý sa síce neprelína s ľudským svetom, ale veľmi sa mu podobá, dokonca mu nastavuje zrkadlo. Ako nám povedala Katarína Kerekesová: „Pavučinu môžeme vnímať ako sieť našich vzťahov. Sociálnych, no najmä rodinných. Tie žiaľ v súčasnosti zažívajú krízu. Podľa mňa je však veľmi dôležité udržať si vzájomnú pavučinu. Život bez pocitu, že sme tu pre niekoho iného, stráca naplnenie.“

Websterovci sú na Slovensku prvý väčší projekt, ktorý je tvorený 3D technológiou. 3D animácia sa používala doposiaľ v reklame. Výtvarné návrhy vytvoril pre seriál Boris Šima, ktorý sa podieľal už na výrobe série Mimi a Líza. O transformáciu do 3D vizuálu sa postaral team v zložení Matej Hradský, Jaromír Salaj a Dominik Tarageľ. Nepostrádateľnou osobou teamu je Tomáš Mikuľak, ktorý pripravuje charaktery pre animáciu a vedie 3D produkciu.

„3D animácia je digitálnou verziou tradičnej bábkovej animácie. Animátor pomocou virtuálnych ovládačov nastavuje charakterové pózy, čím buduje animovaný pohyb,“ vysvetľuje režisér animácie Andrej Gregorčok. „Aby sme vytvorili uveriteľnú, živú animáciu, musia sa aj z nás stať herci. Takže sme si jednotlivé akcie najskôr sami zahrali a natočili. A na základe toho sme odpozorovali pohyby a mimiku tela.“ Charakterom vdychujú život aj animátori Filip Kasanický, Ivana Tirpáková a ďalší.

Animovaný seriál Websterovci uvedie RTVS počas Vianočných sviatkov vo Veľkom detskom predstavení na Dvojke. Okrem toho vyšla vo Vydavateľstve SLOVART rovnomenná rozprávková kniha, ktorú podľa seriálu napísala Vanda Rozenbergová. Websterovci sú koprodukčný projekt produkčného štúdia Fool Moon, RTVS a poľského Studia Miniatur Filmowych. Jeho vytvorenie podporil Audiovizuálny fond, Poľský filmový inštitút a dotačný program Kreatívna Európa – Media TV programming.

Informácie o seriáli:

Žáner:  Animovaný sitcom pre deti

Animačná technika: 

3D animácia

Počet epizód:

6

Minutáž:    

11 minút / diel

Cieľový divák:  

5 – 8 rokov

Krajina pôvodu:  

Slovenská republika

Námet:  

Katarína Kerekesová

Účinkujú:

Zuzana Porubjaková, Kamil Kollárik, Henrieta Mičkovicová, Richard Stanke,Boris Farkaš, Oľga Belešová a ďalší.

Scenár:  

Zuzana Križková, Zuzana Dzurindová, Juraj Raýman, Peter Nagy, Katarína Kerekesová

Spolupráca na scenári: 

Anna Vášová

Réžia:  

Katarína Kerekesová

Réžia animácie:   

Andrej Gregorčok

3D animátori:      

Ivana Tirpáková, Filip Kasanický, Jozef Elšík, Andrea Jacevičová

Výtvarník:

Boris Šíma

Supervízia 3D produkcie:

Tomáš Mikuľak

3D vizuál:

Matej Hradský, Jaromír Salaj

3D modely:    

Dominik Tarageľ

Obrazová postprodukcia:

Juraj Kráľ

Zvuková postprodukcia:

Martin Merc

Hudba:  

Lucia Chuťková, Marek Piaček

Introsong:         

Maťo Šrámek, Andrej Hruška (spev – Erika Reindlová, text – Branči Kováč)

Producent:    

Fool Moon, s.r.o., RTVS, Studio Miniatur Filmowych

Informácie o knihe:

Autorky:              Katarína Kerekesová a Vanda Rozenbergová

Ilustrácie:            Boris Šima

Jazyk:                   slovenský

Väzba:                  tvrdá

Počet strán:       168

Formát:              165 x 230 mm

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.