Kultúra & umenie Výtvarné umenie

Rozhovor: Výtvarník Jozef Hubálek

Mohol by si sa nám v krátkosti predstaviť. Kto si a čo robíš?
Volám sa Jozef Hubálek,narodil som sa v Smoleniciach v r.1976. Žijem v Slovenskej Novej vsi v okrese Trnava. Som vyučený maliar natierač. Medzi moje záľuby patrí samozrejme maľovanie, potom dobrý film a cykloturistika v rámci mojich možností. Mám veľmi rád prírodu. Od r.2008 mi diagnostikovali sklerózu multiplex, takže momentálne som na invalidnom dôchodku.

BlíženieBlíženie

Ako si sa dostal k výtvarnému umeniu? Konkrétne, aká bola tvoja cesta k abstraktnej maľbe?
Od detstva som si kreslil, maľoval. Neskôr som začal skúšať maľovať olejovými farbami, no po ochorení mi začal vadiť ich zápach tak som prešiel na akrylové farby. Po diagnostikovaní sklerózy multiplex som sa maľovaniu začal venovať intenzívnejšie, v rámci svojich finančných možností. Abstraktná maľba preto lebo môžem pri tom využiť svoju fantáziu a predstavivosť a vlastne si obraz vytvoriť podľa seba.

Kde hľadáš inšpiráciu? Čo chceš svojimi obrazmi povedať?
Dá sa povedať že je to vačšinou také spontánne. Ale niekedy aj na internete, u iných autorov, možno tak trochu aj zo života. Svojimi obrazmy chcem vyjadriť svoju fantáziu, predstavivosť a možno aj pocity.

Ty máš sklerózu multiplex. Môžeš nám povedať v čom spočíva toto ochorenie a ako sa zmenil tvoj život keď ti ju diagnostikovali? Ako ťa to ovplyvnilo a ovplyvňuje ako umelca?
Skleróza multiplex je vlastne ochorenie nervového systému (poškodenie nervov ) u mňa konkrétne je to problém s chôdzou, rovnováhou, tŕpnutie končatin.Po diagnostikovaní SM som prišiel o prácu, nemôžem sa naplno venovať niektorým aktivitám ktoré som robil predtým. No a samozrejme aj finančná situácia sa zmenila nakoľko som kôli chorobe na invalidnom dôchodku. Ovplyvnilo ma to tak, že som sa začal intenzívnejšie venovať tvorbe. Možno som sa začal pozerať na život trochu inak.

Máš nejaký svoj obraz, na ktorý si obzvlášť hrdý?
Hrdý som na každý svoj obraz, ale keď môžem povedať tak asi obraz Nekonečno a Sloboda.

nekonečno Nekonečno

Máš nejké umelecké vzory, ktoré ťa inšpirujú a mali dopad na tvoj umelecký vývoj?

Je veľa autorov, umelcov ktorých diela sa mi páčia. Možno diela p.Hrušovského ma tak dosť oslovili.

Aký je tvoj obľúbený film?
Mám rád komédie, thrillery a trochu aj sci-fi.

mesacny_svitMesačný svit

Čo robíš vo voľnom čase, keď práve nepracuješ? Ako najradšej relaxuješ?
Vo voľnom čase maľujem, robím práce okolo domu, ak sa dá tak idem na bicykel. Relaxujem vlastne aj pri maľovaní a pri dobrom filme.

Kde si môžu ľudia pozrieť tvoje obrazy, chystáš nejakú výstavu?
Moju tvorbu si ľudia môžu pozrieť na www.hubalek.webnode.sk alebo na Facebooku. Mal by som vystavovať vo februári na Ministerstve hospodárstva na spoločnej výstave ktorú organizuje Slovenská agentúra na podporu zdravotne postihnutých občanov. Každoročne vystavujem aj v kaviarni Musique Club Galerie v Modre,ale tu ešte nemám termím.

štastieAnjel

Tvoj odkaz čitateľom?
Že aj hendikepovaný ľudia vedia a chcú tvoriť, niečo vyrábať ,len keby tých možností bolo viac. Sme tu aj my.

Od 17.2.2016 do 29.2.2016 budú diela Jozefa Hubáleka vystavené na Ministerstve hospodárstva SR (1.poschodie ). Výstava je súčasťou Národnej prezentácie umenia hendikepovaných umelcov SR 2016 ktorú organizuje Slovenská agentúra na podporu zdravotne postihnutých občanov.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz