Kultúra & umenie Móda Výtvarné umenie

Rozhovor: Výtvarníčka Qtinca z Banskej Štiavnice

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ahoj, dlhšie sme sa nevideli. Čo máš nové, ako sa má synček? (Predchádzajúci rozhovor si môžete TU)

Ahoj, mám sa výborne. Užívam si drobca, každý deň spolu zažívame nové veci. Je to už riadne šidlo, lozí, stavia sa, takže sa nenudím a keď konečne vypne baterky, tak naberám energiu popri kreslení. Keďže som mamička podporovaná týmto štátom, musím sa sem tam aj poobracať iným smerom 🙂 Moméntálne sa venujem okrem drobcovi len kresleniu, tak mám viac príležitosí a času zdokonaľovať sa a vymýšľať nové veci a projekty.

qtinca_1

Aké máš pocity po roku života v Banskej Štiavnici? Predsa len, z bytu z väčšieho mesta do domu je trocha rozdiel.

Banská Štiavnica je úžasné mesto, mesto ako stvorené pre umelcov, pre tvorenie, pre kreativitu. Jeho maľebné uličky, milí ľudia a krásna príroda tvoria dokonalé prostredie pre šťastný život. Cítim sa tu veľmi dobre a už by som nemenila za ten zhon a chaos v hlavnom meste. A hlavne, mám úžasného muža, to robí veľa, aby bol človek šťastný kdekoľvek na svete. Užívam si to. V dome má človek veľa možností a priestoru na sebarealizáciu, s mojim mužíčkom sa snažíme vytvoriť si krásny farebný a rozprávkový domov.

Naposledy keď sme ťa navštívili, tak si kreslila hlavne obrázky, ktoré si možno kúpiť cez Sashe (http://www.sashe.sk/qtinca). Teraz už ponúkaš aj originálne detské oblečnie s tvojimi ilustráciami. Ako si sa k tomu dostala a aké sú v tomto smere tvoje ďalšie plány?

Áno, ako hovorím, moje prpíšerky, kvietky a muchotrávky skočili z papiera na detské oblečenie. Už dlhšie ma ľudia nahovárali, nech to skúsim aj s oblečením a jedného pekného predvianočného dňa, ma kamarátka oslovila, či nespravím naším deťúrencom dáke vianočné body, tak som skúsila a stretla som sa s pozitívnym ohlasom, nuž som sa do toho pustila. Musím priznať, že sa to celkom slušne rozbehlo, teší ma to. Navyše som spravila bárter s jednou mamičkou na sashe, ja som jej kreslila obrázky pre detváky a ona mi ušila pre Miška vecičky a teraz pomaly rozbiehame spoločnú značku Tababob, originálne handmade farebné oblečenie pomaľované mojou maličkosťou. Od februára by sme sa mali už objaviť aj na sashe a na facebooku. Minulý rok som tiež začala spolupracovať aj s veľmi šikovnou mamičkou, ktorá vyrába originálne detské ergonomické nosiče Zumbucca, takže moje obrázky sa nosia po celom Slovensku. 🙂

qtinca_2

Ako vzniká také detské oblečnie. Koľko trvá vytvoriť jeden kus, maľuješ každý kus ručne?

Nie je to žiadna veda, zoberiem oblečenie do ruky, pripravím si fixky a perá a už sa nechám unášať vlastnou fantáziou. Každý kus je originál, vyrobený s láskou a má typické prvky pre qtincu: kvietočky, muchotrávečky a veeeľa farieb.

Aká je tvoja najobľúbenejšia farba?

Skôr kombinácia farieb, tyrkysová s červenou, ale milujem všetky farby okrem pistáciovej zelenej. Čím farebnejšie tým lepšie. Som taký malý hippiesák, preto farby a halucinogénne motívy sú mi veľmi blízke.

qtinca_11

Tvoje ilustrácie su veľmi pekné, plné fantázie, a každé dieťa si v nich určite bude vedieť predstaviť celý rozprávkový svet. Neplánuješ niekedy nakresliť destkú knižku alebo nejakú ilustrovať?

Áno, to je ten môj nesplnený farbičkový sen, keď nenájdem nejakého odvážlivca, ktorý by mi to napísal, pustím sa do toho sama, respektíve s mojim malým srdiečkom Miškom, keď už bude na to dosť veľký, spolu vytvoríme knižku plnú fantázie a spoločných obrázkov.

Okrem obrázkov a detského oblečenia vyrábaš aj nejaké veci?

Sem tam vdýchnem život starému, alebo fádnemu nábytku. Môj mužíček sa ide teraz opäť venovať kováčstvu, takže ho iste zapojím do spoločného projektu. 🙂

Aká je tvoja najobľúbenjšia rozprávka a prečo?

Mám rada všetky rozprávky, ktoré sú farebné. Rozprávkové knižky, predovšetkým slovenské, ilustrované Albínom Brunovským, či Petrom Uchnárom. Filmové rozprávky, v ktorých je veľa farieb napríklad Hviezdny prach, alebo fantasy rozprávky pre dospelých Hobit, Pán prsťeňov.

qtinca_5

Ty si pôvodne učiteľka, učila si Španielčinu. Prečo si sa rozhodla práve pre túto profesiu?

Stala som sa učiteľkou španielčiny, lebo som mala skvelú učiteľku španielčiny na strednej škole. Už od detstva som bola trochu „prepnutá“ v tomto smere, stále som sa hrala na učiteľku. Byť učiteľkou bol môj plán od začiatku.

Čo hovoríš na súčasný vývoj ohľadne situácie v Slovenskom školstve, kedy vláda učiteľov prakticky ignoruje?

A toto je dôvod, prečo som momentálne učiteľovanie vymenila za farbičky. Nedá sa z toho vyžiť, je to smutné, ale naozaj naša práca je nedocenená a keďže máme vysokoškolské vzdelanie, mali by sme byť určite na rebríčku o niečo vyššie. Ako povedala moja kamarátka a žiačka, táto spoločnosť si bohužiaľ neuvedomuje, že bez učiteľov by nebolo lekárov, právnikov ani tých robotníkov. S touto myšlienkou súhlasím a ľudia, vláda by sa mali nad tým zamyslieť. Samozrejme nejde len o naše platy, ale o celkovú úroveň vybavenia škôl. Pôsobila som hlavne na súkromných školách, keď si porovnám to vybvenie so štátnymi, je mi zle. Bohužiaľ, deti finančne lepšie situovaných rodičov sa majú na školách v tomto smere lepšie a výučba je motivujúcejšia a pestrejšia a to sa odzrkadlí aj v ich uplatneí v budúcom živote. Ja by som bola veľmi rada, keby sa moje deti vzdelávali v prostredí a spôsobom, ktorý zodpovedá 21. storočiu. Je mi smutno, keď čítam ako sa matky negatívne vyjadrujú na účet štrajku učiteľov, však ide o ich deti.

Čo by sa podľa teba malo zmeniť?

Prístup rodičov, Slovákov.

qtinca_17

Plánuješ sa po materskej vrátiť späť do školy?

Neviem, učenie ma veľmi baví, gymnázium v Banskej Štiavnici je plné milých a tvorivých učiteľov, deti sú iné ako v Bratislave, ale tá finančná demotivácia je dosť silná. Musím priznať, že už teraz mi chýbajú detváky, všetci moji študenti. Momentálne mám v pláne venovať sa len súkromnemu vyučovaniu, aby som nevypadla zo španielčiny .

Okrem kocúra Fidela máte dve malé ovečky. Ako sa volajú a ako vás napadlo, že práve ovečky?

Máme aj mačičku z útulku Freyu. Ovečky máme, lebo sme nestíhali kosiť a volajú sa Kili a Fili (inšpirované Hobitom):D, je to špeciálny druh, quessantské mini ovečky, tzv. živé kosačky. Sú super, trošku hlúpe, ale nenáročné. Plánujeme náš chov aj rozšíriť a ovečka je už aj kotná pravdepodobne, takže nás čaká na jar zaujímavý zážitok. Na začiatku leta im treba obrať vlnu, takže rozbehnem ďaľší projekt, spracovanie vlny. Už som si niečo naštudovala, tak by som to rada využila v praxi.

qtinca_26

Čo práve počúvaš?

Rádio FM.:) Keď Miško spí, nemôžem veľmi počúvať moj ľúbezný DNB. Ináč počúvam všetko, čo nie je normálne. 🙂

Keď máš čas, ako najradšej relaxujes?

S mojim mužíčkom a naším synáčikom. Kreslím, chodím sa prejsť do mesta, či do prírody, dám si pohár dobrého vínka, alebo čierneho pivka.

Získa podľa teba tento rok Leonardo Dicaprio Oscara?

Toľko sa o tom hovorí, že myslím, že nie. Ale pri Leonardovi platí, že čím viac dozrieva, tým je lepší. Jeho výkon v Revenantovi sa nedá ani zdaľeka porovnať s Titanicom. Revenant je kvalitný a pekný film, hlavne súboj s medveďom, dokonalé.

Kde všade okrem Sashe ťa môžu ľudia sledovať a v prípade záujmu o nejakú tvoju vec aj kontaktovať?

https://www.facebook.com/qtincagf/

Ďakujem za rozhovor.

Aj ja ďakujem a budem rada, keď sa opäť stretneme 🙂

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.