Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: VLADIS

Zdravím ťa Vladis. Ako si sa dostal k rapu a kto bol tvojim hudobným vzorom? Kým si sa inšpiroval a kto ťa ako interpreta najviac ovplyvnil?

Zdravím ťa. Ako som sa dostal k rapu je klasická klišé otázka, ale ok. Rap som vnímal od môjho staršieho brata, ktorý počúval v mladosti Biggieho, Coolia a podobne. Ja som začal počúvať prvé veci od Chaozzu a postupne sa dostával k ďalším kapelám. Vždy sa mi páčila 2pac-ova tvorba, ale nemal som priamy vzor, že v tomto človeku sa vidím. Mám rešpekt voči ľudom, ktorí majú svoj názor a riadia sa svojou hlavou a skúsenosťami. Preto je rap podľa mňa, ten najpravdivejší žáner. Samozrejme záleží na umelcoch, ako s ním narábajú, ale pre mňa je to opis reality a môj názor na ňu. Jeden zo zásadných albumov bol u mňa Gang Starr – Moment of truth. Neskôr Lil Wayne – Carter II.

Čím je hip-hop podľa teba taký výnimočný a čo ťa neustále napĺňa pri hľadaní nových tém a vôbec všetkého spojeného s prácou v štúdiu?

Čím je výnimočný som už dopovedal v minulej otázke. Albumy sú ako kapitoly jednej knihy. Každá kapitola reprezentuje nejaké obdobie, v ktorom som sa nachádzal a čo som riešil. Tým pádom rovnako ako človek sa vekom a skúsenosťami mení, tak sa mu mení aj spôsob myslenia a svetonázor. Je to prirodzený vývoj. Ja nehľadám nové témy, ale hovorím o veciach s ktorými som v tom danom období v kontakte. Rap sa posledné roky posunul na úplne nový level. Myslím, že ako hudobný žáner zažil najväčší progres a táto výzva sa mi páčila. Verím, že prinášam niečo úplne nové, čo ste v mojom prevedení ešte nepočuli.

Vladis_2

Dlhšie o tebe nebolo počuť. Potreboval si načerpať sily a nájsť pre tvoju tvorbu novú inšpiráciu?

Je pravda, že nebolo počuť a ani vidieť. Ja som sa tak rozhodol dobrovoľne. Povedal som si, že nebudem tlačiť na pílu a recyklovať svoje zaužívane postupy a techniky rapovania. Prišlo mi, že by som sa opakoval a vykrádal samého seba. Bolo to obdobie, o ktorom budem hovoriť v jednej skladbe. Nazval by som ho prívlastkom “slabé obdobie“. Paradoxne toto obdobie mi viac dalo ako vzalo. Je to len o uhle pohľadu. Prirodzene s touto zmenou sa mi vymenilo okolie a prišli mi do cesty noví inšpiratívni ľudia, z ktorých som čerpal informácie a diskutoval o nových nápadoch.

Chystáš nový album Generácia II s podtitulom Kalašnikov. V čom bude iný ako tie ostatné, akí hostia na ňom budú účinkovať a kedy bude v éteri?

Generácia je moja srdcovka. Bol to môj prvý veľký sólo album a pokračovanie chcem urobiť na profi úrovni, aby si si povedal po jeho vypočutí, že chceš odo mňa pokračovanie vo forme: Generácie III. V čom bude iný som už naznačil v predchádzajúcej odpovedi. Tento album má podnázov Kalašnikov, lebo hovorí priamo. Tiež je pomenovaný podľa úvodného singlu, ktorý je už vonku. Sú na ňom výnimoční hostia s ktorými vznikali kvalitné skladby. Nechcem ešte prezrádzať mená, ale ľudia sa majú na čo tešiť. Je to pokračovanie Generácie I, takže viac dodávať netreba.

2H+ teda považuješ za uzavretú kapitolu a zameriavaš sa na vlastné projekty?

Môj vzťah k 2H+ bude vysvetlený na albume dostatočne. Teraz mám len jeden „focus“ a to je vydanie albumu: Generácia II Kalašnikov. Tomuto je venovaná celá moja pozornosť.

Myslíš si, že rap stavaný na hlbších myšlienkach má stále čo povedať  v stále väčšej komercializácii hudobného priemyslu, ktorej sa v krátkodobom horizonte v celku darí?

Ja sa snažím dávať do tvorby odkaz a tým pádom nechať po sebe stopu, ktorá má v sebe zaznamenané moje skúsenosti. Ale niesom žiadny moralista. Hudba má aj zábavnú a relaxačnú funkciu. Keď niekto chce čerpať informácie a rozvíjať ducha môže siahnuť po literatúre, ktorá je k tomu určená. Takže hudba, ktorá má komerčný úspech a vykradnutý obsah, tak neni určená mne. Thats it. Táto tvorba tu vždy mala a bude mať svoj priestor. Pre mňa je plakanie a moralizovanie nad tým len slovíčkárenie a klišé diskusie. Kto je tu na to, aby rozhodoval, že čo je pre nás správne? Nech si ľudia vyberú sami, čo sa im páči a prečo. Ja osobne cením pravdivých a autentických umelcov.

Vladis_3

Ak by si si mal vybrať 1, 2 či 3 tvoje skladby, ktoré považuješ za svoje najosobnejšie, ktoré by to boli?

To je dobrá otázka. Ťažko sa na ňu odpovedá. Určite skladba Ria je veľmi osobná, ale myslím, že Generácia II je môj najosobnejší album. Takže ďalšie skladby budeš počuť až na ňom.

A máš aj nejakú obľúbenú knihu, či film, ktorý ťa hlboko zasiahol?

Hlboko zasiahol je hláška ako vytrhnutá z nejakého románu, ale chápem ako to myslíš. Pamätám si, že Alchymista od Coelha vyjadroval môj postoj k cestovaniu. Filozofická literatúra a prednášky z Novej Akropolis boli pre mňa poučné. Posledná kniha, ktorá na mňa urobila dojem bola autobiografia Steva Jobsa od Isaacsona.

Vladis_4(nakrúcanie videoklipu Kalašnikov)

Aký je tvoj vysnený cieľ a kam by si to v hudbe ešte chcel dotiahnuť ?

Vo svojom dome nikto neni prorokom. Tým, že som mal od tvorby odstup a nevystupoval som, tak som padol do undergroundu. Nebudem nič prorokovať. Chcem vydať kvalitný album, ktorý má vysoko nastavenú latku a v budúcnosti keď bude dopyt po mojej tvorbe, tak pokračovať na svojej ceste a posúvať latku ďalej.

Čo by si ešte na záver odkázal svojim fanúšikom?

Vďaka za záujem za dlhé roky podpory. Posledný album Diamant vyšiel v roku 2013. Odvtedy som sa hudobne posunul. V roku 2016 vydávam album Generácia II Kalašnikov, na ktorom si dávam záležať. Nechcem sa podobať na predošlé albumy a k tomu, aby som sa mohol posunúť dopredu som potreboval čas na tréning techniky vystúpiť z vyšlapaných chodníčkov. Čoskoro vypustím druhý singel. Užívajte si good life. Čas je najcennejšia komodita…

Ďakujem ti za rozhovor. Prajem všetko dobré a nech sa darí tebe a tvojmu novému albumu. 🙂

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.