Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Víťazoslav z kapely Červený Bicykel

Pavel Chodúr

Ahoj. Idem po tej najočividnejšej otázke. Hoci sa tak volá vaša titulná skladba stále mi to nedá. Prečo Červený Bicykel a nie napríklad modrý, alebo žltý?

Ja mám síce strieborný, ale červená je farba plná energie a života a ako názov kapely sa nám to veľmi páčilo. Dá sa s tým pekne hrať aj graficky a ľudia si to ľahko pamätajú. Bicykel je vynález storočia. Každí ho má rád. Názov vymyslel bývalý bubeník Melón bez veľkého rozmýšľania, len tak šplechol slovo. A to je presne ono. Chceme aby naša hudba bol plná emócie a prítomného momentu bez veľkého racionálneho myslenia.

bike3

Vaše piesne a vaše texty sú pozitívne a úprimné. Majú v sebe osobnejší podtext a je to taká mix folku, rocku a možno trochu aj popu. Keď ale skladáte pieseň na čo sa sústredíte najviac? Je to melodickosť? Sila textu? Atmosféra danej piesne?

Všetko to vzniká akosi za pochodu. Najprv ma napadne melódia a rytmus čo je podľa môjho názoru na piesni najdôležitejšie. Potom si začnem do toho spievať anglicko- mongolskou hatlaninou a na základe atmosféry piesne vznikajú prvé slovenské slová. Niekedy to ide rýchlo, niekedy pomaly. Vieme, že náš jazyk nie je taký spevavý ako angličtina alebo čeština, ale tá výzva má práve baví. S chlapcami s kapely sa snažíme do piesní prepašovať vždy kúsok hlbšieho posolstva, ale moralizovať nechceme. Máme radosť, keď sa ľudia na našom koncerte dobre zabavia a oddýchnu si.

Byť originálny je určite v rámci slovenskej scény ťažké. A nechcem to zbytočne ohraničovať, pretože je mi jasné že inde vo svete to majú mnohé kapely veľmi ťažké. Vy ste hrali pre kamošov, dalo by sa povedať že ste boli jedna z tých „ garážových kapiel“ ale postupne sa dostávate na svetlo sveta a hrávate viac. Hoci existujete už dlhšie. V čom vidíš potenciál kapely v kontexte iných slovenských kapiel a hlavne čo je pre teba najväčšou motiváciou?

V prvom rade je to pre nás všetkých nádherné hobby. Zídeme sa po práci v skúšobni, dáme si pivko a len tak si hráme. Udržuje to v nás detskosť a zároveň sa kreatívne a umelecky vyžijeme. Motivácia nie je hrať vo Wembley aj keď si to viem predstaviťJ Robíme radosť sebe a keď sa to páči aj publiku na koncertoch, ktoré ti tú energiu ešte aj vráti späť, tak to je presne ten pocit, ktorý na hudbe milujeme.

ja1

Máte ako kapela nejaký veľký sen? Nejakú métu, ktorú by ste chceli dosiahnuť? A ak áno tak akú a prečo?

Máme veľký cieľ nahrať na jeseň aspoň 5-6 piesní v profesionálnom štúdiu. Tie budú potom základom pre prvé naozajstné CD Červeného Bicykla. Neskôr vyberieme singel, spravíme klip , staneme sa slávnymi, začneme rozbíjať hotely a pôjdeme na alkoholické liečenie. 🙂

Si jeden z tých ľudí čo má rád aj prírodu.. čo aj cestuje a nasáva energiu a inšpiráciu zo všadiaľ odkiaľ sa dá. Do akej miery ťa príroda a cestovanie inšpiruje k tvorbe piesni? Lebo niečo také inšpiratívne dosť cítim z piesne Keď sa ľudia smejú.

Láska k prírode je v každom , ale našťastie naši rodičia ju v nás od malička rozvíjali. Dnes každý voľný čas trávim v prírode. Pokoj, harmónia, ale najmä pocit spojenia s ňou ma vždy ohromne nabije energiou ako aj šport. Slovensko mám dobre pochodené aj keď naše hory ma budú vždy baviť. Preto často vyrážam za hranice a už aj Európy. Práve príroda je tam ohromne silná. Melódie vznikajú hlavne v skúšobni alebo ráno na balkóne, ale inšpirácia z ciest je určite niekde v nich.

jano1

Na čo ste ako kapela najviac hrdí za celú dobu svojej existencie? 

Na to, že bicykel stále existuje. Prešiel si aj ťažším obdobím. Menili sa členovia, ale stále šliapal aj keď prišiel strmší kopec. Teraz ide pekne po rovine, cestou nabral nových chalanov Miša a Jana a hrá si po svete. Máme za sebou aj festival, aj televíziu, aj v rádiu sme zazneli, ale to že nás to stále baví a máme sa radi, to je to najdôležitejšie.

Hoci spievate po slovensky máte aj piesne Force of the Sea, The serenade, ktoré si naspieval v angličtine. Bol to z tvojej strany pokus priblížiť sa širšiemu publiku, alebo je za tým niečo iné?

Piesne vznikli počas obdobia, keď som žil v Edinburghu. Mal som tam výborného kamaráta Jasona, ktorý je žiaľ už v rock and rollovom nebi. Perfektne sa s ním tvorilo. Ja som hral na gitare aj niekoľko hodín na pláži s ružovým vínom a on na počkanie písal texty. Práve on mi ukázal, že nápad treba vždy dotiahnuť až do konca. Po návrate som potom napísal veľa piesní a tieto dve mi ho stále pripomínajú. Na koncertoch sú príjemnou zmenou.

my1

A čo ten saxofón? Koho to bol nápad? Dodať tomu taký trochu jazzový feeling?

Na saxík hrala Pavlínka Horňáková, ktorá už ale v kapele nepôsobí. Jazz každí z nás veľa počúva. Je to naozajstná sloboda prejavu. Keď budeme veľkí, možno ho aj zahráme. Teraz robí s elektrickou gitarou a efektami zaujímavé zvuky Mišo Konopeus a je to super. Objaví sa tam aj trúbka, saxofón, klávesy a zvuk kapely sa tak zase o niečo zmenil.

Kedy sa dočkáme nového albumu?

Ako som spomínal, na jeseň nahrávame a uvidíme koľko songov sa nám podarí. Budeme ich zbierať, prípadne doplníme o live nahrávky a určite niečo vydáme. Leto je však koncertné. Koncom augusta hráme na Lodenici v Piešťanoch na čo sa veľmi tešíme.

bike2

Kde a kedy vás môžeme najbližšie vidieť?

9. júla hráme sólo koncert v Ivánke pri Dunaji v parku oddychu Inspiro. Super atmosféra aj ľudia. Bude to určite príjemný letný večer. Odprezentujeme aj niekoľko nových piesní, takže srdečne pozývame . Sledujte náš FB, tam budú vždy všetky pripravované akcie. Lets rock!

Ďakujem za rozhovor a všetko dobré.

bike1

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.