Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Veronika Strapková

Inklinovala si už od malička k spevu, či herectvu?

Ahoj. Áno, myslím si, že ma najmä spev oslovoval už od mala, ale vtedy som neverila, že by bolo možné sa tým aj reálne živiť a venovať sa mu profesionálne. Skôr som si predstavovala, že budem redaktorka alebo novinárka.

Tvoj hlas je veľmi príbuzný R&B a gospelovým speváčkam, no čo sa týka hudby nedá sa príliš žánrovo vymedziť, keďže v nej počuť viacero vplyvov ako džez, pop, funk, elektronika, či dokonca reggae. V akom duchu sa bude niesť tvoj pripravovaný debutový album a kedy plánuješ jeho vydanie?

Pripravovaný album je úplne ako si napísal. Je rôznorodý, ale spája ho jedna konkrétna vec. Každú skladbu som textovala a na väčšine som sa podieľala aj hudobne, od melódií cez aranžmány. Čo to znamená je asi to, že taká proste som. Tak to momentálne cítim. Nie som čiernobiela, a vnímam farebne. Takže to bude verím farebný album.

Čo sa snažíš pri tvorbe posunúť divákovi? Na čo sa pri písaní či skladaní zameriavaš?

Veľmi rada píšem o tom ako sa cítim, čo asi nie je úplne výnimočné a čerpám z vecí a zážitkov, ktoré sa ma dotýkajú a vzbudzujú vo mne buď odpor alebo hnev alebo samozrejme lásku. Píšem o tom čo ma trápi a o čom by som inak nemala priestor rozprávať.

Veronika_Strapkova_2

Ako ti v tvojej dráhe speváčky pomohlo pôsobenie v Hlase Československa?

Hlas mi pomohol najmä v jednej veci. Naučil ma väčšiemu pokoju, naučil ma nebrať sa vážne a tiež mi ukázal, že môžem spievať. Bolo to totiž prvýkrát čo som zo seba nerobila šaša a nespievala naschvál falošne, ako som to robievala kedysi v aute mojim kamoškám aby som ich pobavila. Takže som sa proste musela prestať báť a keď som videla reakcie ľudí ostala som veľmi milo prekvapená.

Kto ťa pri tvorbe najviac ovplyvnil, či stále ovplyvňuje ?

Vlastne ani nemám jediného obľúbeného umelca. Ale zo slovákov sa mi páčili piesne Filipa, Lasicu, Müllera, Hany Hegerovej a napríklad tiež hip-hop. V tom som vyrástla. Jaromír Nohavica bol prvý interpret, ktorého piesne som sa naučila hrať na gitare. Zo zahraničných mám rada staré jazzové speváčky. Napríklad Ella Fitzgerald bola výborná speváčka a po technickej stránke je to obrovský vzor. Beyonce má show ako nikto iný. Bob Marley, Lauryn Hill, Alicia Keys, Michael Jackson. Je ich veľa.

Veronika_Strapkova_1

Piesne What Can I Told You, Blindfolded, Ama be, Old House sú všetky v angličtine, no ďalšia s názvom Zmizol je už v Slovenčine. Prečo? V ktorom jazyku sa ti píše lepšie?

Pred rokom by som bola povedala že v angličtine, ale asi je to hlúposť. V angličtine píšem rada preto, lebo mám pocit, že to znie vždy o trochu spevnejšie. Slovenčina a rytmický zákon je veľká prekážka pre spevákov u nás, pretože ak chcú znieť dobre musia ho dodržiavať. Zároveň je náročné nájsť prirodzený jazyk, ktorý by nebol banálnym ale zároveň ani patetickým.

Veronika_Strapkova_3

Ako často koncertuješ a kde ťa budú môcť ľudia vidieť a počuť najbližšie?

Zatiaľ väčšinou kde ma pozvú. Ale po albume chystám aj menšie tour. Ak sa to tak dá nazvať.

Ako vnímaš súčasnú slovenskú hudobnú scénu? Máš nejakých obľúbencov?

Odkedy robím hudbu aj ja, sledujem viac aj ostatných umelcov. Myslím si, že je u nás veľa talentov ale tie sú obvykle skôr v úzadí a mimo pozornosti médií a kamier. Ale myslím si, že sa to u nás teraz prebúdza a prídu ešte super veci.

Okrem spievania, keďže si študovala aj herectvo na VŠMU, pôsobíš aj v divadle, hrávaš v študentských filmoch a objavíš sa sem tam aj v nejakom seriály na TV obrazovke. Kde sa ale z pohľadu herečky cítiš najlepšie a čo ti najviac vyhovuje?

VŠMU som skončila pred rokom a pol a odvtedy hosťujem v rôznych divadlách. Mám veľmi rada keď ma baví hra a postava ktorú vytváram, vtedy ma to teší aj keby kolektív nebol úplne super. A veľmi ma baví práca s kamerou, ale bohužiaľ u nás ešte nie je tak veľa možností. Ak by som však mala možnosť hrať v dobrom filme veľmi by som sa potešila.

Veronika_Strapkova_4

Pred mesiacom si na svoj facebook pridala tiež fotku z natáčania nemeckého filmu Die Puppenspieler v ktorom si hrala. Môžeš priblížiť trocha viac, o čo v tom filme ide, prípadne kde a kedy ho budeme môcť vidieť?

Áno, je to tak. mala som šťastie že som si mohla zahrať v nemeckom historickom filme, jednu naozaj peknú postavu, moslimskej ženy, ktorá je slobodnou matkou a ktorá napokon zomrie upálením na hranici. Bola to pekná postava, veľa emócií, vnútorný oblúk bol veľmi konkrétny a dával jasné motivácie. Naviac režisér a celý „team“ boli neskutočne príjemní. Takže to bola jedna z najkrajších vecí, ktoré sa mi v hereckom živote stali, a ukázali mi že aj takto sa to dá. Že to nemusí byť stresové na to aby to bolo dobré. Myslím, že to odvysiela nemecká televízia niekedy v priebehu roka a potom tiež Prima TV v Česku.

V Slovenskom národnom divadle, v predstavení August: Stratení v Oklahome si si zahrala spolu s Emíliou Vášáryovou, Dušanom Jamrichom, alebo Františkom Kovárom. Ako si sa cítila v prítomnosti tejto hereckej elity ? Mala si trému?

Toto je moja druhá veľmi obľúbená spomienka. August bolo krásne predstavenie a vždy som sa na neho tešila. Stáť s takými umelcami na jednom pódiu je niečo, o čom som ani nesnívala. A trému som mala najmä zo začiatku. Potom sa to premenilo na pocit zodpovednosti. Pán Jamrich je profesionál, ktorý sa nemýli, tak som sa nesmela ani ja. Je to dobrá škola. Ďakujem za ňu.

Vieš si predstaviť, žeby si svoje herecké a spevácke schopnosti spojila napríklad aj v nejakom muzikáli ?

Všetko je možné.

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.