Divadlo Kultúra & umenie Výtvarné umenie

Rozhovor: Umelkyňa Kristína Slováková

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ahoj Kika. Ty si veľmi umelecky založený človek, s množstvom talentov. Kreslíš, venuješ sa herectvu, hráš na husle, robíš poledance (Rozhovor s Petrou a Kikou o poledance nájdete tu.) a dnes si hlavne fakírkou. Z toho mi vychádza, že si asi vždy chcela byť umelkyňou. Aká bola tvoja životná cesta?

Ako malú ma mama viedla ku kresleniu, ešte dnes si živo pamätám ako ma učila perspektívu a tieňovanie záhybov na šatách, tiež ma veľmi ovplyvnila tým, že bola bábkoherečkou a so svojou kolegyňou hrávali po Slovensku a často ma brávala so sebou. Zbožňovala som ten moment kedy sa z obyčajnej babky v jej rukách stávala žijúca postava v nádhernom svete, ktorý vytvárala mama kulisami. Samozrejme aj pri ich výrobe som občas asistovala.

Ku hre na husle ma inšpiroval mamin ocko. Vedel tak krásne hrať tých pár melódií, že som chcela tento nástroj spoznať a po mučivých 7 rokoch som konečne husle začala milovať tak veľmi , že som sa ich nevzdala doteraz. Keďže som bola tiché dieťa herectvo, na ktoré som sa mimo výtvarnej a hudobnej výchovy zapísala mi dalo možnosť sa realizovať a byť priebojnejšou, lebo umenie poznám viac ako seba samú, tvorím inštinktívne. Bavilo ma aj čítanie historických románov a na základe toho som začala aj šermovať a to bol ten zlom kedy sa z herečky stala žonglérka a fakírka. Spoznala som sa s jedným výnimočným človekom čo ma k tomuto umeniu doviedol a spolu sme vybudovali teraz už skoro nezabudnuteľné duo.

kikas16

Vedela by si si predstaviť, že by si robila aj niečo iné, čo neni spojené s umením?

Som veľmi učenlivá a práce sa nebojím, ale ak by som si to mala dlhodobejšie predstaviť, viem, že môj život by sa stal prázdnym. Bez umenia, rozdávania radosti a ilúzie rozprávky.

Tvoje ohňové šou vyzerajú občas veľmi nebezpečne. Ako si sa dostala k práci fakírky, ako dlho sa jej venuješ a je naozaj nebezpečná (čo je na nej najnebezpečnejšie), alebo je ten pocit iba súčasťou show?

K práci fakírky som sa dostala cez historický šerm a môjho partnera, a naozaj to zo začiatku bolo veľmi nebezpečné. Preto som rada, že pri mne stál a bol mi učiteľom lebo ako samouk by som dnes asi vyzerala ako Frankenstein. 🙂 Nácvik a sústredenie je prvoradé, časom už keď telo získa svalovú pamäť ide to aj do výrazu a pohybu, vďaka tomu možno nadobudnúť ilúziu jednoduchosti a bezpečia. Najnebezpečnejšia disciplína na našej show je ustrážiť si ľudí čo nevedia, že oheň im môže ublížiť, a samozrejme chrlenie ohňa, tekutinu ktorú máš v ústach nesmieš vdýchnuť ak sa ti to podarí v najlepšom prípade dostaneš chemický zápal pľúc a v tom najhoršom môžše aj zomrieť.

kikas2

Okrem ohňových show, robíš aj rôzne svetelné vystúpenia, s rôznou hudbou. Môžeš mi trocha priblížiť, čo všetko sa nachádza v tvojom portfóliu?

V mojom portfóliu okrem svetelnej a ohňovej show nájdete aj tanec s hadom, poledance, fakírske umenie ako hltanie ohňa, opaľovanie ohňom, chôdza po skle, klasické žonglovanie s diablom a tiež točenie s dvoma palicami (double staff).

Vidieť sme ťa mohli aj v klipe k pesničke Šampuss od Majka Spirita (Rozhovor s Majkom Spiritom si môžete prečítať tu.), ako sa ti sním spolupracovalo?

Majka som predtým osobne nepoznala, ale po predstavení sa správal veľmi milo a spolupráca s ním bola perfektná. Zatiaľ sa mi spolupracovalo veľmi dobre s každým pre koho som robila klip.

kikas13

V klipe sa tuším objavil aj tvoj domáci miláčik, had Luňák. Ako na neho ľudia reagujú keď sa s ním prvýkrát stretnú? Máš s ním nejakú zaujímavú alebo vtipnú príhodu?

V tomto klipe to nebol Luňák, bola to kamoškina Lili, ale môj had má tiež veľa skúseností s filmom, klipmi aj s fotením. Ľudia na neho reagujú na začiatku veľmi ostýchavo, ale keď sa objaví prvý odvážlivec razom sú pri ňom skoro všetci, hlavne deti a keďže je Luňák albín žlto-biely vplýva na ľudí menej odpudzujúco ako vo svojej prírodnej farbe.

Mám jednu príhodu a tá sa stala skoro v každom hotely kde vystupoval a v dvoch televíziách. Pán riaditeľ sa prišiel pozrieť osobne na hadoša a ako tak pozerá na neho a had opätuje pohľad, zrazu pán had zdvihne chvostík a pánovi riaditeľovi priamo na nový koberec v zasadačke urobí mláku, čo na to pán riaditeľ? S úsmevom povie, že aj toto je len zvieratko.

kikas9

S kým sa ti počas tvojej umeleckej kariéry spolupracovalo najlepšie? Oslovila ťa nejakým hlbším spôsobom jedna z osobností s ktorou si spolupracovala?

Samozrejme pán Miro Žbirka keď som hrala v jeho klipe na pesničku Vieš byť zlá. Pri natáčaní sme sedeli spolu v karavane a on nám rozprával príhody z dôb kedy začínal a aká bola jeho cesta s hudbou po svete a samozrejme srandovné príhody so spoluhráčmi, v tej dobe ešte začínajúcimi. Vtedy som si uvedomila, že nič nedosiahneš rýchlo a netreba sa vzdávať pri prvom neúspechu. Treba byť húževnatý a držať sa svojich cieľov a snov.

kikas10

Ty sa venuješ aj kresleniu, od rôznych storyboardov, komixov až po vlastné obrázky. Kde nachádzaš pri svojej tvorbe inšpiráciu, z čoho vychádzaš? Máš v tomto smere aj nejaké vzory, ktoré ťa ovplyvnili prípadne ťa inšpirujú aj dnes?

Môj prvý komix bol zaujímavý a veľmi citlivý tak som naň potrebovala viac priestoru a pokoja, väčšinou nápad príde hneď po prečítaní zadaného textu, inokedy potrebujem vizuál, snažím sa vytvoriť si vlastný štýl kresby aj keď ma dosť inšpiruje Alfonz Mucha a Luis Royo. Storyboardy sú náročné lebo pri deji musím prihliadať aj na záber “kamery”, natočenie a priblíženie. Svoje obrázky kreslím ako výpoveď mojej duše niekedy sú smutné, inokedy kreslím rozprávkové bytosti lebo mám inšpiráciu.

kikas4

Čo pre teba znamená kreslenie?

Kreslenie pre mňa znamená to iste ako hudba, u mňa bez hudby nie je kreslenie a bez kreslenia hudba, je to ako nádych a výdych, v skratke bez umenia by moje ja prestalo existovať.

Plánuješ v tomto smere nejaké projekty?

Práve pracujem na storyboardoch pre fotografa, sú jedno-obrázkové ale niekedy je treba ich rozkresliť do viacerých vrstiev aby sa vedelo čo sa má skôr nafotiť a potom upravovať. Tiež vytváram projekt pre Hodinu deťom, už mám jeden hotový.

kikas5

Ďalšou tvojou vášňou je herectvo. Ty si aj študovala konzervatórium a naposledy som ťa stretol práve tam na workshope talianskeho divadelníka Mattea Destra (Rozhovor s Matteom Destrom si prečítate tu). Čo ťa na hraní priťahuje?

Ako som vravela priťahuje ma to, že môžem byť niekým iným, prežiť iný život, vžiť sa do pocitov toho, akože druhého, ale stále to vychádza zo mňa, z mojej osobnosti, lebo podľa mňa máme takú veľkú škálu pocitov, že ak ich správne nasmerujeme môžeme byť hocikým. Pri hraní som slobodná a svet okolo sa mení podľa mňa, to je to čo ma na tom priťahuje.

kikas6

Matteo je veľmi špecifický druh umelca, aké to bolo pracovať s ním, čo ti to dalo?

Zistila som, že sa nemusím porovnávať s ostatnými hercami, že som výnimočná ako aj oni v tom aká som a vnímanie seba a priestoru okolo, mi ukázalo, že si viem vytvoriť a cítiť svet úplne inak, tak ako keď som bola dieťaťom, nádherný pocit. Keď sme prechádzali kurzom s maskami až ku klaunovi bolo to ako spoznávanie svojho zabudnutého ja. Matteo nám ukázal teda, aspoň ja som to tak vnímala, dimenziu na ktorú sme zabudli, lebo sme dospeli a začali sa porovnávať.

kikas7

Ako fakírka a tanečníčka poledance vystupuješ na veľa súkromných akciách. Kde ťa budú môcť najbližšie vidieť bežní ľudia?

Ono je to ťažké hneď povedať kde, keďže termíny sa menia a teraz je hlavne sezóna eventov a aj svadieb. Keď mám verejné vystúpenia dávam ich na svoj funpage Kris Angel a keď vystupujeme ako duo tak na web Duo Aratron Aspis.

kikas14

Aké máš plány do budúcnosti, máš nejaký sen, ktorý by si si chcela splniť?

Plán… no dostala som rolu v seriáli v Prahe, ale mojim snom bola rodina.

Bonusová otázka. Ako to všetko stíhaš Kika? 🙂

Sama sa čudujem, ale keď sa chce všetko sa dá.

Tvoj odkaz čitateľom.

Snívajte a plňte si sny, nevzdávajte sa ich kvôli iným, sú vaše. Život je príliš krátky na to aby sme ho žili v strachu, že sa nebudeme páčiť iným ľuďom za svoj svet, ale nezabúdajte na pokoru a lásku.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.