Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Umelecký súbor Kolo Roka

Pavel Chodúr

Skúste nám vysvetliť čo znamená názov Kolo Roka?

Kristína: V Kole roka je zachytený jeden slnečný rok Zeme. Je rozdelený na osem rovnakých dielov a zosúladený so svetovými stranami. Hlavnými bodmi sú slnečné sviatky – zimný slnovrat, jarná rovnodennosť, letný slnovrat a jesenná rovnodennosť. K nim vždy prináleží jeden zo živlov – vzduch, oheň, voda a zem. Medzi nimi v strede sú poľnohospodárske sviatky – Hromnice a  archetyp Panny, Máj – lásky čas a archetyp milenky, Dožinky a archetyp matky a Dušičky a archetyp stareny. Na prvé počutie sa to možno zdá komplikované, ale v skutočnosti je to veľmi prirodzené, tak ako meniaca sa príroda. Kolo roka nám pomáha znovu sa napojiť na cyklus prírody a zvedomovať sviatky našich predkov, ktoré síce stále oslavujeme (vianoce, veľká noc, máj, dušičky, dožinky…), ale zväčša už vôbec nerozumieme ich hlbokému významu.

KoloRoka_lowres_035

Ako sa celý tento projekt dal dokopy? Čo bolo a je jeho cieľom?

Danica: Piesne Kolo Roka, na začiatku nemali ambíciu vyjsť na Cd a už vôbec sme ani nesnívali, že by sme s nimi koncertovali… Boli súčasťou našej vlastnej transformačnej cesty na výcviku kňažiek Živeny. Táto škola je najmä o osobnostnom rozvoji, liečení starých zranení a rozpoznaní chybných presvedčení, o nachádzaní ženskej sily a odhalení svojho špecifického talentu, ktorým môžeme prejaviť svoju tvorivosť vo svojom živote. Ale súčasne sa tu ženy učia ako oživiť starodávne poslanie kňažky – ženy, ktorá sprevádza prechodové rituály v živote ľudí z jej komunity (alebo ľudí, ktorí ju o to požiadajú.) Ľudia, pre ktorých je takéto niečo nové, majú často predsudky k našej práci. Verte mi, sme úplne normálne ženy, väčšina matky, len je našou prácou napríklad sprevádzať ženu predpôrodným rituálom, snúbencov svadbou, ale aj podporiť ženu rozlúčkovým rituálom pri samovoľnom potrate, či viesť obrad rozlúčky za zosnulou babičkou, pre celú rodinu aj s deťmi, tak aby to bol obrad aj pre deti pochopiteľný a prijateľný, aby mohli vyjadriť svoje emócie a zacítiť prirodzenosť kola života, ku ktorej patrí aj smrť.

Kristína: A hudba vznikla aj vďaka spolupráci s úžasným hudobníkom Maokom, s ktorým sme sa v tvorbe krásne prepojili. Celý tento projekt sa vlastne všetko dialo akoby samo, pripájali sa ďalší a ďalší nadšeneckí pomocníci a vzniklo Cd, potom sa dala dokopy kapela skvelých muzikantov, speváčky z Lai Sonore orchestra a miesto obyčajného koncertu, vzniklo netradičné pásmo piesní, hovoreného slova, ktoré približuje filozofiu kola roka a tancov, ktoré hovoria aj o liečení a prijatí ženského tela, v tom obrovskom tlaku, ktoré na nás, ale aj naše dcéry vytvárajú médiá a spoločnosť.

drienok_n

Vaše skladby majú krásnu atmosféru a zároveň približujú ženské bohyne a bytosti so Slovanskej mytológie. Prečo ste si zvolili práve túto umeleckú inšpiráciu?

Danica: Keď som sa stretla s filozofiou Kola roka a pochopila som, že táto univerzálna prírodná múdrosť platí pre všetky procesy v našich životoch, zmenil sa mi pohľad na svet. To čo som dovtedy hľadala, ten vyšší princíp, som našla práve v hĺbke mystéria Kola roka. Napĺňa ma šťastím ponárať sa hlbšie do tejto múdrosti a ponúkať ju cez naše pesničky aj iným. To, že sú venované ženským bohyniam Kola roka považujem za dôležitý krok k uzdraveniu žien a ženskej cesty. Inšpirácia Slovanskou mytológiou vychádza z hlbokej úcty k našim dávnym predkom, ich kultúre, k našim vlastným tradíciam a miestu, kde som sa narodila a kde sú moje korene.

Kristína: Precestovala som svet, rok som strávila aj v Austrálii, rok zase v Indii… Verím, že nie je náhoda, že sme sa narodili práve tu a, že je čas nehľadať vždy   to „lepšie“ len v zahraničí. Cestujeme do zahraničia na silové miesta a o tých našich ani nevieme, alebo ich nechávame schátrať… Ja sama tie miesta ešte len objavujem a nie som ten typ čo vysype z rukáva všetky historické súvislosti.. Preto nás baví, ako naše piesne inšpirovali viaceré ženy- vedkyne, ktoré započali seriózny akademický výskum.

KoloRoka_lowres_166

Okrem spievania, robíte aj nejaké iné aktivity?

Danica: Snažím sa propagovať vedomejší prístup k pohľadu na to, čo jeme v srdcovom projekte – v reštaurácii a celozrnnej pekárni Biolka v Modre – Kráľovej. V podkroví Biolky sme vybudovali štúdio a dielňu, nádherný priestor pre kreatívne kurzy a semináre zamerané na osobnostný rozvoj. Tu sprevádzam ženské kruhy, tvorivé debaty a prechodové obrady. www.biolka.sk

Kristína: Sprevádzam ženské kruhy a prechodové rituály pre ženy, semináre o tajomstvách ženského lona a potenciále menštruačného cyklu. Na víkendových seminároch spolupracujem aj s etikoterapeutkou Beátou Hlohovskou. V centre Arunka sa venujem aj tehotným ženám a maminkám po pôrode. S bábätkami a deťmi s maminkami sa zase každý týždeň stretávame na cvičení a tanci pre radosť. V lete tvoríme a spájame rodiny na táboroch pre celú rodinu. Sprevádzam ročnú školu kňažiek Živeny. Viac na www.arunka.sk . A tretia z nášho najužšieho tvorivého tímu Tina Kucháreková vytvorila krásny priestor – štúdio Šanca tanca v Bratislave a tiež sprevádza ženskými kruhmi a obradmi. www.sancatanca.sk

KoloRoka_lowres_148

Ako sa dá medzi vás dostať? Je Kolo Roka uzatvorená skupina, alebo ste otvorený ľuďom čo chcú s vami tvoriť, alebo spolupracovať?

Danica: Nuž, ono je to vlastne od začiatku také prepájanie kruhov- Maok, Kňažky Živeny, speváčky z Lai Sonore Orchestra a veľa pomocníkov a fanúšikov, ktorí nám pomohli a pomáhajú s grafikou, s webkou, s organizaciou, s prenajmom priestorov na skusky.. Kedˇ každý prinesie svoj špecifický dar, spolu môžeme vytvoriť niečo úžasné!

Kristína: A čo sa týka kňažiek Živeny, ročná škola sa otvára každý rok, aby ženy, ktoré túžia byť takto osožné pre svoju komunitu a tvorivé pre seba, mohli pracovať poslaním kňažky. Teraz sme slávnostne ukončili druhý ročník školy na Slovensku a ďalší ročník sa otvára vo februári 2016.

KoloRoka_lowres_127

Pripravujete nové CD. Malo by sa niesť v rovnakom duchu, ako váš predchádzajúci počin, alebo by malo byť iné? Ak hej, tak v čom?

Kristína: Naše nové CD „ Kolo roka v živote ženy“ bude pokračovanie a ponáranie sa hlbšie do tejto filozofie. V pesničkách sú zachytené najdôležitejšie udalosti v živote každej ženy počnúc narodením až po smrť. Verím, že pomôže ženám pochopiť, prijať a vyliečiť každú etapu svojho života, hlavne tie medzníky, ktoré sú doposiaľ tabuizované ako napríklad oslava prvej menštruácie či prvého milovania, alebo prijatie staroby a menopauzy ako času hlbokej múdrosti a slobody. Všetky pesničky sme tvorili so zámerom vrátiť úctu každej etape života ženy a pochopiť jej kvality. Len vyliečené a múdre ženy môžu vychovávať zdravé a slobodné deti a otvárať náruč svojim mužom. CD plánujeme vydať na jeseň v roku 2016, ale už na decembrovom koncerte odznejú niektoré z nových piesní.

KoloRoka_lowres_097

Kde vás môžu fanúšikovia, alebo čitatelia nájsť?

Na stránke www.koloroka.sk a piesne su aj na youtube.

KoloRoka_lowres_071

Čo pre vás znamená ženský aspekt? A naopak čo pre vás znamená mužský aspekt?

Danica: Jeden bez druhého nemôžu existovať, sú rovnocenná súčasť harmonického celku. Ženské kvality sú mäkkosť, plynutie, nezištná láska, intuícia, múza, inšpirácia. Mužské kvality sú pevnosť, schopnosť nasledovať svoj zámer, muž je ochranca, je ten, ktorý dokáže realizovať, zhmotňovať.  Jedine spojením a vzájomným doplnením týchto dvoch aspektov môže vznikať akýkoľvek zmysluplný tvorivý proces. Čo sa týka mužov a žien, mení sa veľa vecí a ja verím, že je možné žiť vo vzájomnej úcte a rešpekte bez súperenia a dokazovania vlastnej dôležitosti… Na to je však potrebné vyliečiť v sebe svoju vnútornú ženu a svojho vnútorného muža, a k tomu dúfam prispievajú aj naše pesničky.

KoloRoka_lowres_059

Dal by sa aspoň stručne predstaviť nejaký z rituálov, ktoré robíte?

Danica: Rituál je zastavenie sa a venovanie našej plnej pozornosti určitej udalosti. Obrady môžu byť oslavné a požehnávacie, alebo naopak rozlúčkové a ukončovacie. Snáď najznámejšie sú oslavy sviatkov slnečného Kola roka (zimny slnovrat, jarna rovnodennost, letny slnovrat, jesenna rovnodennost). Vtedy sa vždy stretávame v prírode vo veľkom kruhu a venujeme pozornosť tomu čo sa deje v prírode a čo táto zmena prináša do našich životov. Tieto obrady sú aj o stretnutí, vzájomnej podpore a zdieľaní. Sú otvorené pre všetkých , ktorí cítia volanie napojiť sa viac na prírodu a stíšiť sa v tom hektickom svete, aspoň na chviľu, do svojho vnútorného ticha. Chodia sem celé rodiny a do obradov sa zapájajú aj muži a deti. Potom spomeniem napríklad oslavy splnové, či očistné na nov. Sprevádzame aj rituály k významným príležitostiam v našich životoch (narodenie, menorečenie dietatka, obrad prvej menstruacie,predsavdobný obrad, svadobný obrad, predpôrodný obrad, rituál rozlúčky po samovoľnom potrate alebo interupcii, rituál rozvodu alebo rozchodu, rituál rozlúčky so zosnulým, rituál menopauzy atď.) Každý z týchto rituálov je osobitý a šitý na mieru udalosti, prípadne osobnosti, ktorej ho vykonávame, alebo zámeru, ktorý chceme posilniť.

Kristína: To, že má táto pre niekoho „uletená“ práca zmysel, vidíme na tom, že nás každý týždeň oslovujú (najmä ženy) sprevádzať ich týmito radostnými či naopak bolestnými životnými obdobiami. Doba sa zmenila , ale potreby našej duše nie. Potrebujeme sa vedome rozlúčiť so starým, čeliť strachom z nového a osláviť radosť, či vyplakať, vykričať smútok. Cítiť podporu žien, alebo blízkych okolo nás. Pracovať vedome so zmenami, aby sme naozaj mohli urobiť krok ďalej a nenosili si vnútorné zranenia, ktoré budú ovplyvňovať nevedome každé naše konanie, stále so sebou. Verím, že už pre naše dcéry a synov budú takéto prechodové rituály samozrejmou súčasťou života a postupne sa opäť budú odohrávať  najmä v kruhu rodiny.

KoloRoka_lowres_040

Čo okrem nového cd-čka pripravujete? Na čo sa môžu vaši fanúšikovia tešiť?

Kristína: Na Luciu -13.12. o 18:00, vás pozývame do ateliéru Babylon zastaviť sa v predvianočnom zhone a naladiť sa na skutočnú podstatu najväčších zimných sviatkov roka. Koncert Kolo roka – piesní z hlbín ženskej duše, sme obohatili o nové piesne a meditáciu, ktorá nám pomôže plne precítiť pravú podstatu tohto obdobia roka. Tešíme sa na spoločné plynutie na vlnách liečivej hudby!

Viac sa dozviete na www.koloroka.sk

Facebook: https://www.facebook.com/koloroka/

KoloRoka_lowres_108

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.