Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Speváčka Zuzana Mikulcová

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ako si sa dostala k hudbe, k spevu? Vždy si chcela byť speváčka?

Keď som bola dieťa vždy som spievala, hrala, tancovala… hudba bola neoddeliteľná súčasť môjho detstva, ale nebolo to od začiatku tak, že som chcela byť speváčka. Mala som rôzne ambície. Plavkyňa, záhradkár, veterinárka… čokoľvek. Aj smetiari ma brali v šiestich rokoch. Vždy sme s bratrancami stáli v lete na plote a závideli im ako sa vozia vzadu na tých veľkých autách :).

Zuzana_Mikulcova_2

Minulý rok si vydala debutový album Slová (2015)? Mohla by si nám priblížiť inšpirácie, ktoré ťa viedli k jeho skomponovaniu? Čo ťa všeobecne pri tvorbe nových skladieb a textov inšpiruje? Máš nejaké špecifické miesto kde tvoríš?

Inšpirácií je veľa. Stačí, že sedím s kamarátmi v podniku a počas rozhovoru prichádzajú myšlienky na texty. Robím to tak, že si priblížim pocity druhých ako svoje, čiže potom to stačí len opísať slovami. Špecifické miesto nemám, skôr momentálne zápasím s časom.

V tvojich skladbách badať rôzne vplyvy- elektroniku, jazz, emotívne vokály evokujúce reminiscenciu na speváčky typu Whitney Houston. Ako komponuješ? Píšeš party všetkým hudobníkom alebo im nechávaš volnosť a skladby dotvárate spoločne?

Keď som bola na škole, musela som písať aj party pre hudobníkov, ale popravde radšej to nechávam na mojich chlapcov. Systém u nás funguje tak, že donesiem pieseň so spevom, textom, harmóniou a spoločne aranžujeme. Chlapci sú veľmi vnímaví a kreatívni, vedia mojim piesňam dať tú správnu nadstavbu, za čo som vďačná.

Zuzana_Mikulcova_10

Máš nejaké hudobné alebo životné vzory, ktoré ťa nejakým spôsobom ovplyvnlili pri tvojom hudobnom formovaní a inšpirujú ťa dodnes?

Hudobných vzorov je neúrekom. Na svete je toľko skvelých muzikantov a hudby… Ale asi čo ma najviac formovalo v detstve bolo, keď som objavila Raya Charlesa, Arethu Franklin a Stevieho Wondera. Ako dvanásť ročná som si aj do kúpelne nosila aiwu, aby som ich mohla počúvať nepretržite. Potom prišla puberta začala som počúvať Pearl Jam, Janis Joplin, Led Zeppelin, Doors… Chcela som poznať jednoducho všetko. Začala som sa hrať na gitare a spievať ich piesne. Keď som v sedemnástich prišla do Prahy, prevládal u mňa jazz, klasika a alternatíva. Veľa som počúvala Ivu Bittová, Dana Bártu alebo aj Annu Mariu Jopek s Methenym. Dnes počúvam všetko, čo ma baví. Nemám vyhradený štýl, a asi to je aj vidieť na mojej tvorbe. Nechcem sa štylizovať. Načo.

Obľúbený spevák/speváčka, prečo?

Už som spomínala viac interpretov v predchádzajúcej otázke. Neviem sa dostať k jedinému menu. V poslednej dobe počúvam veľa Jeffa Buckleyho, Matta Corbyho, Trixie Whitley.. a kopec ďalších.

Káva alebo čaj?

Rada by som povedala, že čaj, ale častejšie pijem kávu. Kávu s mliekom.

Máš nejkú špecifickú skladbu, ktorú rada hrávaš?

Nemám preferovanú skladbu. Ku každej ma niečo viaže. Rada hrávam nové veci, ešte sú obalené takým tajomnom.

Zuzana_Mikulcova_9

Čítala si v poslednej dobe nejakú knihu alebo videla film, ktorý ťa nejakým spôsobom oslovil?

Počas Vianoc sme mali non-stop kino doma. Premietali sme si s rodinkou cez projektor kopec skvelých filmov. Malého princa, ten je úžasný. Wilsonov. Montage of heck. Z kníh som nedávno dočítala Orwelovu Zvieraciu farmu. To bola pre mňa velká sranda. Keď som sa potom s niekým o tom rozprávala, nechápali prečo mi to prišlo smiešne, veď to je vlastne tragické. Podľa mňa to je dokonalé. Skvelá kniha. Vždy sa nad tým zamyslím, že už toľko múdrych ľudí napísalo knihy, natočili skvelé filmy s odkazmi pre ľudstvo a realita je taká aká je. Nerozumiem tomu.

Mačka alebo pes?

V detstve sme mali stále doma psa. Dnes máme troch kocúrov a dôvod je prostý. Ja som väčšinu času v Bratislave, sestra v Prahe a moja mamina sama doma. Ale aj ona veľmi neobsedí, lozí po horách, chodí na túry, a aj momentálne je v Indií, čiže pes by bol u nás smutný. Mačka sa o seba postará, má v paži. Nevyžduje si takú pozornosť, ale samozrejme, pre ochranárov, v takýchto dňoch ich chodia kŕmiť a hladkať naši priatelia :).

Zuzana_Mikulcova_4https://www.facebook.com/mariasvarbova/   (Rozhovor Mária Švarbová)

Keby si sa mohla stretnúť s akoukoľvek osobou živou alebo mŕtvou, kto by to bol?

To je ťažká otázka.

Máš nejaký sen alebo cieľ, ktorý by si si chcela veľmi splniť?

Vyhrať Grammy :D, ale nie, som realistka. Môj cieľ je hrať, spievať a skladať, čo najdlhšie to pôjde.

Pracuješ momentálne na nejakých nových veciach? Čo chystáš v blízkej a vzdialenejšej budúcnosti?

S chlapcami pracujeme na nových piesňach a už máme materiál aj na ďalší album. Čiže to by sme chceli tento rok absolvovať. Nahrať druhý album. Plánujeme to aj finančne riešiť projektom na crowdfundingových serveroch, čiže záujemcovia nás môžu priamo podporiť a predplatiť si dopredu spomínané CD, LP alebo čo to vo výsledku bude.

Zuzana_Mikulcova_8

Kde všade ťa môžu fanúšikovia sledovať a dozvedieť sa najnovšie správy?

Najjednoduchšie je to na www.facebook.com/ZuzanaMikulcova. V procese je aj web stránka, ktorá sa chystá.

Kde si ťa budeme môcť najbližšie vypočuť naživo?

Tento týždeň sme absolvovali skvelé mini tour s kapelou Carpet cabinet po ČR a SR, najbližšie hráme v Bratislave v Rustique na Obchodnej. Je to čarovný priestor, síce trochu maličký, čo nám zvyknú vytknúť, že sa tam ľudia nepomestia, ale atmosféra je tam vždy skvelá. Vo februári ideme hrať na Jazzfest do Kulturparku v Košiciach.

Tvoj odkaz pre fanúšikov?

Teším sa, že ste. 🙂

Ďakujem za rozhovor. 🙂

Ďakujem aj ja. 🙂

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.