Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Sima Martausová

Pavel Chodúr

S akou pesničkou najčastejšie začínaš deň a ktorou ho najčastejšie končíš?

Vždy to záleží asi od obdobia, v ktorom sa nachádzam. Istý čas som si každé ráno púšťala albumy Norah Jones, potom Johna Mayera, teraz si rada pustím len také klavírne skladby Michaela Logozara .. a večer už väčšinou nepočúvam nič. Večer mám veľmi rada ticho:).

Aký je tvoj najväčší sen?

Nemám jeden najväčší sen, ktorý by som chcela dosiahnuť. V živote som dostala viac ako som čakala, viac ako by som si možno aj zaslúžila, preto skôr túžim len tak jednoducho žiť, mať rodinku, spievať a hrať, robiť šťastných druhých a ľúbiť bez ohľadu na to, či som ľúbená…

sima1

simamartausova.sk

Je niečo z čoho máš obrovský strach?

Obrovský? Mám strach z lietania 🙂 .. alebo sa niekedy bojím, keď idem neskoro po tme sama domov. Našťastie až tak často nelietam, ani nechodím domov sama po tme:D ..

Každý tvorca má nejaké špecifické pomôcky k tomu aby si vytvoril správnu atmosféru, alebo podmienky k tvorbe a tvoreniu. Aké sú tvoje?

Mne na to stačí asi pocit, že teraz je ten správny čas dať pieseň na papier a vložiť texty do hudby. Niekedy sa s tým pocitom zobudím už ráno, ako napríklad aj dnes:-).. a niekedy ma ten pocit prekvapí hocikedy cez deň ..

 Bez čoho si nevieš predstaviť život?

Bez lásky.

Ako by vyzeral tvoj perfektný deň?

Ráno vstanem, dám si kávičku, potom sa stretnem s priateľmi, vyrazím na túru do Tatier alebo do Álp, večer unavení len tak budeme spočívať pri ohníku a rozprávať sa .. možno aj tak by mohol vyzerať:-) .. mám viacero obrazov perfektných dní:-)

sima3

simamartausova.sk

Aká je tvoja vysnívaná krajina, ktorú by si chcela navštíviť a prečo?

Ja mám veľmi rada Slovensko, naše hory a našu prírodu..

Potom mám rada aj Taliansko, také tie ich typické menšie mestečká, napríklad San Giovanni Rotondo – kde som už bola, ale rada by som sa tam vrátila.. Alebo francúzske alpy (La Salette), kde som tiež už kedysi bola, ale tiež by som sa tam chcela ešte niekedy vrátiť, lebo som sa tam cítila ako v nebi:)

Aký je tvoj obľúbený film a kniha?

Telku veľmi nepozerám, preto ani nemám jeden najobľúbenejší film.. bavia ma skôr dokumenty, životopisy, alebo len také programy o varení a o prírode vo svete.. Knihy mám tiež najradšej životopisy alebo poéziu.. napr. Knižka od Karla Kryla je krásna!

Máš nejaký liek na smútok?

To záleží na tom, z čoho ten smútok vyplýva:-) ..niekedy je dobré si aj poplakať a smútiť, aj to patrí k človeku a niekedy sa cez slzy človeku aj polepší. Potom treba vždy ale vstať a tešiť sa z toho čo máme. Vďačnosť je dobrý liek na smútok.

Čo by si odporučila všetkým mladým ľuďom, ktorí sú šikovní, chceli by tvoriť, ale možno nenabrali odvahu s tým niečo robiť?

Chcela by som ich povzbudiť, nech sa neboja skúšať napriek tomu, že sa nie vždy musí aj dariť. Ak majú lásku k tvorbe, ak majú túžbu tvoriť a radosť, o ktorú sa túžia deliť, to je to hlavné.. Nemajú o čo prísť..netreba sa báť:)..

sima2

simamartausova.sk

Čo pre teba znamená hudba?

Hudba je pre mňa súčasť môjho vnútra.. cez hudbu rozprávam, cez hudbu dávam von to, čo cítim. Hlavne však hudba znamená pre mňa obrovskú radosť, ktorá ma napĺňa už len keď si spievam sama na skale, ale ešte viac ma napĺňa, ak sa o ňu môžem deliť aj s inými..

Čo ty a fanúšikovia? Rozumiete si?

Fanúšikov vnímam ako takú svoju malú rodinku:-). Veľmi si vážim každého jedného človeka, ktorý príde na koncert. Niekedy ani nemám pocit, že sú to cudzí ľudia, skôr ich vnímam ako svojich blízkych:-)..minule za mnou po koncerte prišlo také malé dievčatko a chcelo ma len objať, nič viac, len objať..a doteraz ma z toho objatia hreje pri srdci:-)..

Kde ťa môžeme najbližšie vidieť hrať?

Veľmi sa teším na spoločný dvojkoncert s Jankou Kirschner, ktorý budeme mať 1.8. v Senci ale aj na Lodenicu, Sitno a ostatné koncerty, ktoré nás čakajú. Máme ich zverejnené na našej fb-fanpage, alebo na webe simamartausova.sk. Srdečne všetkých pozývame:-)

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.