Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor s umeleckou vedúcou The Ladies Ensemble – Anežkou Kara – Drmolovou

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Aký je príbeh za vznikom zoskupenia The Ladies Ensemble? Koho to bol nápad? Ako ste sa dali dokopy?

The Ladies Ensemble som sa rozhodla založiť pred 2 rokmi. Ako členka viacerých symfonických aj komorných orchestrov som účinkovala vo viacerých krajinách Európy, v Japonsku, Južnej Kórei, Číne, Tunise, Ománe a Azerbajdžane. Keďže v mojom okolí bolo veľa šikovných, ambicióznych a taktiež krásnych profesionálnych hudobníčok, rozhodli sme sa spolu priniesť niečo nové a netradičné nielen na slovenskú ale aj európsku hudobnú scénu.

Členky The Ladies Ensemble spája veľké priateľstvo. Niektoré sa poznajú už od základnej školy, študovali spolu na konzervatóriu aj VŠMU a teraz pokračujú aj účinkovaním v profesionálnych orchestroch. Spája ich radosť z hudby, zo života, dobrá vôľa pomáhať aj svojim umením, čo dokázali už množstvom spoločne zorganizovaných benefičných akcií v minulosti a samozrejme túžba po interpretácii aj inej hudby ako len tej, ktorú sa učili na umeleckých školách. Je to aj túžba experimentovať a spájať možno navonok nezlučiteľné.

Ako u Vás funguje výber skladieb do repertoáru?

Repertoár komorného orchestra The Ladies Ensemble je veľmi široký, keďže víziou tohto súboru je priniesť nielen klasiku slávnych majstrov ale taktiež ukázať popové, jazzové, rockové, muzikálové a filmové evergreeny v  netradičnom prevedení po zvukovej aj vizuálnej stránke. Náš súbor interpretuje obľúbené diela velikánov ako J.S. Bach, A. Vivaldi, W.A. Mozart, J. Brahms, A. Dvořák, F. Lehára atď.  Rovnako interpretujeme aj modernú hudbu, keďže z rúk dobrých aranžérov môžu zaznieť svetoznáme hity veľmi príťažlivo a zaujímavo v podaní sláčikového komorného orchestra. Obohatené môžu byť sprievodom aj iných klasických nástrojov a spevom.

Neuvažovali ste nad obohatením repertoáru kompozíciami od slovenských skladateľov? Napríklad kvartetá od Ján Levoslavu Bella, ktorého kompletná tvorba momentálne vychádza v Hudobnom Centre?

Čo sa týka interpretácie slovenských skladateľov, nevylučujeme túto možnosť, keďže spolupracujeme s viacerými slovenskými aranžérmi a skladateľmi ale nechceme sa na to špecializovať, keďže na túto sféru je na Slovensku zameraných viacero vynikajúcich a špičkových súborov.

Aké sú Vaše plány do budúcnosti? Chystáte sa nahrať nejaké cd?

Vlastnú nahrávku v pláne máme a určite v budúcnosti niečo zaujímavé zrealizujeme, len na všetko je potrebný sponzor a na Slovensku to nie je ľahké.

Váš repertoár je postavený tak, že zoskupenie môže vystupovať  pri rôznych spoločenských príležitostiach. Nepremýšľali ste niekedy nad vyprofilovaním zoskupenia smerom k odborne poučenej profesionálnej interpretácii vážnej hudby? Ako vnímate dnešnú situáciu ohľadne telies venujúcich sa interpretácii vážnej hudby? Je na Slovensku dostatočný priestor na to, aby sa hudobníci v tomto smere uplatnili?

Každá z našich členiek účinkuje v slovenských profesionálnych telesách, ktoré sa venujú výlučne interpretácii vážnej hudby a v týchto zoskupeniach majú dostatočný priestor na  klasickú hudbu. The Ladies Ensemble sme založili, nakoľko sa chceme venovať aj iným hudobným žánrom, nielen výlučne vážnej hudbe.

Myslím si, že na Slovensku je malý trh pre uplatnenie komornej vážnej hudby, lebo tu chýba tradícia a vzťah širšieho obyvateľstva k vážnej hudbe v porovnaní s okolitými krajinami ako napríklad Rakúsko a Česká Republika.

Kde budeme The Ladies Ensemble môcť najbližšie vidieť a počuť naživo?

Najbližšie nás diváci budú mať možnosť uvidieť 7. apríla vo V klube v Bratislave, kde vystúpime ako hosť na koncerte českej speváčky Hany Lounovej. Lístky sú už teraz v predaji v sieti ticketportal. 23.4. vystúpime v repríze operety Gróf z Luxemburgu na Novej scéne, kde účinkujeme s divadelným súborom Teatro Colorato Bratislava a pod réžiu sa podpísal vynikajúci Peter Weinciller. Okrem toho pripravujeme nové projekty ako Viedenský večer, ktorý bude venovaný 260-temu výročiu narodenia W.A. Mozarta, kde okrem jeho diel zaznejú aj diela J. Straussa so zaujímavými umeleckými hosťami z Viedne a mladou talentovanou sopranistkou Katarinou Kurucovou. Plánujeme tiež spoluprácu s muzikálovými speváčkami Andreou Gabrišovou, Romanou Orlickou, či jazzovou skupinou GrooveHub. Novinkou je tiež náš manažérsky tím v zložení Andrei Buschovej a Heleny Šalingovej, ktorý sa stará o našu propagáciu a koncepciu nových projektov, takže sa nechajte prekvapiť 😉

Ďakujem za rozhovor a želám Vám a Vášmu súboru veľa úspechov.

The Ladies Ensemble môžete sledovať aj na oficiálnom Facebooku a http://www.theladiesensemble.com/ .

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.