Kultúra & umenie

Rozhovor s talentovaným umelcom Igorom Slovákom

Pavel Chodúr

Ty si pôvodne členom Dua Aratron Aspis, vo voľnom čase si aj fakírom a ešte k tomu všetkému si začal aj fotiť. Kedy si si povedal.. mám toho málo prihodím tam ešte fotografiu?

A navyše ešte vyrábam aj svetelné náčinie pre žonglérov a fotografov 😀  Túžba fotiť vyplynula z potreby nafotiť reklamne fotografie pre Duo Aratron Aspis a Aratron Technologies. Postupne som zisťoval, že mi málokto nafotí presne to čo potrebujem a tak som sa rozhodol, že si to budem fotiť sám. No zistil som, že to vôbec nie je také jednoduché ako som si myslel. Pôvodný plán „kúpim si fotoaparát a bude zo mňa fotograf“ úplne zlyhal nakoľko fotografia je umenie a tomu sa treba venovať z hĺbky duše a fotiť sa treba naučiť.

Igor_Slovak4

Čo je pre teba pri fotografovaní najviac inšpirujúce?

Zachytiť silu okamihu a pretvoriť ho na svoj spôsob videnia okolitého sveta.

Osobne som veľmi ovplyvnený fantasy svetom a svetom rozprávok a preto sa venujem aj post produkcii, ktorá mi pomáha vytvoriť svet ako ho vidím aj ja.

Igor_Slovak2

Hľadanie vlastného štýlu je často veľmi komplikované. Skúšaš rôzne postupy, fotíš rôzne modelky, cestuješ po svete a snažíš sa hrať so svetlom, tieňom. Je toho strašne veľa. Ak by si mal definovať seba ako fotografa si fotografom čoho?

Hľadanie vlastného štýlu je veľmi náročný a zdĺhavý proces. Som len na začiatku a naozaj sa hľadám čo by mi najviac chutilo.  Nechcem sa stať fotografom čo fotí všetko a pritom nič poriadne. Ale na 100%  že dokumentárne fotenie a svadobné fotenie nie je cesta, ktorou chcem ísť. Veľmi túžim a pracujem na tom aby som sa dostal do povedomia ako fotograf s vlastným svetom. Mojím cieľom je fotenie do časopisov a nafotenie foto-editoriálov s veľkou prípravou a výpravou. Rád by som skĺbil fashion fotenie so živlami a podobne.

Igor_Slovak1

Máš nejakého obľúbeného fotografa/fotografku ku ktorému by si sa chcel svojou tvorbou priblížiť? Máš niekoho koho štýl ti príde blízky?

Čo sa týka fotografie, velmi ma oslovil Benjamin Von Wong. Práve on dokázal nádherne skĺbiť živly, pohyb a umenie s fashion fotografiou. Má nesmierne nádherný pohlaď na svet a cit pre detail. A čo sa týka post produkcie, ta to ma veľmi ovplyvnil český fotograf Stanislav Petera z Light Garden Academy. Mám veľké šťastie, že ma zaúča do svojho remesla a radí mi kde sa môžem ešte zlepšiť.

Igor_Slovak7

Máš nejakú svoju obľúbenú fotografiu? Na ktorú si zo svojej tvorby najviac hrdý?

Vraví sa, že fotograf spraví za celý život maximálne 4 fotografie, na ktoré je totálne hrdý. Ja zatiaľ čakám na tu prvú 😀 Momentálne som vo fáze „každý nový snímok je lepší ako predchádzajúci“ a teda je pre mňa veľmi ťažké nájsť najlepší snímok z mojej tvorby.

Igor_Slovak6

Hovorí sa že cestovanie rozširuje obzory a ty si cestovateľ. Chodíš po svete, ochutnávaš množstvo dobrých vecí a spoznávaš množstvo zaujímavých ľudí. Bol si v krajine, kde by si chcel stráviť aj celý rok, pretože pre teba predstavuje fotografický raj?

Paradoxne aj napriek tomu, že som toho naozaj veľa precestoval, cesta do mojej vysnívanej krajiny ma ešte len čaká. Veľmi ma láka Island a Grónsko. To je presne ten druh krajín, ktoré ma nesmierne priťahujú.

Igor_Slovak8

Čo je pri fotografovaní podľa teba najťažšie?

Fotografovanie, ako som postupom času zistil, je veľmi náročné umenie. Je to zdĺhavý proces od nápadu až k samotnej realizácii. Ako fotograf si musím dať pozor na veľké množstvo vecí od lokácií, styling, modelku, svetla, kompozíciu, až po  finálnu atmosféru konečného snímku. Zatiaľ je to pre mňa veľmi náročné, udržať všetky tieto kritéria, pod kontrolou a nestratiť sa v nich.

Igor_Slovak9

Dnes je doba kedy sú aj tie najzložitejšie technológie cenovo dostupné takmer každému. Máme tu veľa fotografov a umelcov a každí chce svojou troškou prispieť k vlastnému, alebo národnostnému sebarozvoju. Vidíš ty v tomto výhodu, alebo nevýhodu? Je dobré keď každí môže fotiť?

To, že si človek kúpi fotoaparát neznamená, že je z neho fotograf a vôbec nie dobrý fotograf. Sám som to zistil na vlastnej koži. Je mi veľmi ľúto, že v dnešnej dobe sa bežne fotí na mobil. Napríklad práve na svadbách alebo na spoločenských podujatiach. Veľakrát som sa stretol s tým, že zaplatený fotograf sa nemal šancu dostať k dobrému snímku práve pre to, že mu ostatní ľudia zavadzali s mobilmi. Ale všeobecne vítam túto dobu nakoľko na krásny snímok či fotografiu sa veľmi rád pozriem a práve to, že je táto technika dostupnejšia je aj výsledných snímok oveľa viacej.

Igor_Slovak5

Máš nejaký fotografický sen ktorý by si si chcel v dohľadnej dobe naplniť?

Momentálne pomaly pripravujem dva rôzne projekty. Prvý projekt sú fotomontáže svetov ako ho vidím ja a druhý projekt, na ktorý sa nesmierne teším, je fotenie nášho svetelného náčinia v najväčšej európskej latovej jaskyni.

Igor_Slovak10Posledná otázka – Ako sa máš ?  🙂

Rýchlo a zbesilo ale hlavne krásne 🙂

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a prajem Deviatim múzam čo najväčší rozmach a skvelé články o umení.

 S úctou Igor Slovák.

igor_slovak_girl

igor_slovak_jedi

Igor_Slovak11

Igor_Slovak12

Igor_Slovak13

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.