Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Punkeri Výhrada Svedomia

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Začal by som trochou histórie. Ako ste sa dostali k hudbe?

Stephan: Chalani z ulice mali staré španielky a po večeroch zvykli hrávať rôzne šlágre, mne sa to vždy veľmi páčilo. Začali sme si posúvať a nahrávať kazety a nejako ma to postupne chytilo, chcel som sa naučiť hru na gitaru a svojim „ja“ tiež prispieť k budovaniu punku ako takého. Začal som si požičiavať španielku, kde sa dalo a doma svojpomocne trénovať.

Balki: Osobne predpokladám, že každý človek je na niečo predurčený. Niekto na šport, niekto pre varenie, niekto na muziku. Ak to v sebe dokážeme objaviť, máme vyhrané. Bohužiaľ, nie všetci majú to šťastie. My sme to však v sebe našli, a tak sme k nášmu veľkému potešeniu tu.

vs_2011

Kapela Výhrada Svedomia začala vznikať v roku 2011. Kde ste sa spoznali, aké pohnútky vás viedli k sformovaniu tohto zoskupenia, aký je váš príbeh?

Balki: Výhrada Svedomia sa začala formovať vlastne už v roku 2010, v podstate hneď po rozpade vtedajších viacerých punkových stálic v našom meste, ktorých sme boli členmi aj my cca 10 rokov. Naše súčasné trio tvorilo už predtým tzv. koncertnú zostavu kapely ZoPsaHlava, a tak sme sa už hudobne veľmi dobre poznali a vedeli sme, do čoho ideme. Z môjho pohľadu sme boli jednoducho traja hudobníci, ktorí sa tomu chceli venovať viac ako ostatní (členovia bývalých kapiel). Samozrejme, undergroundová scéna v našom meste nie je tak veľká; každý sa pozná s každým a panujú veľmi dobre vzťahy. Preto hrá skoro každý hudobník minimálne v dvoch kapelách zároveň. 🙂

Stephan: Ako bolo spomenuté, poznali sme sa už skôr z projektov, v ktorých sme jednotlivo posôbili. Raz nastala situácia, kedy Balkimu vypadli z jeho kapely bubeník a basák, tak sme ich s Rolom zaskočili. Ďalej to už postupovalo dosť prirodzene, od začiatku tam vládla správna chémia.

Tento rok ste vydali debutový album homo commercial (2015). Z názvu si môže fanúšik vyvodiť, že sa bude jednať o album vychádzajúci z protestnej punk-rockovej tradície. Po hudobnej stránke môžeme v skladbách nájsť vplyvy tradičného punk-rocku, sviežeho moderného melodického punku ale aj ska. Môžete nám album trocha priblížiť, ako vznikal, nápad za ním, inšpiráciu za textami atď?

Balki: Ak sa nad tým zamyslím, album vznikal relatívne dlhým vývojom a sú na ňom zachytené skladby z rokov 2008 – 2012. Nahrávací, mixovací a vydávací proces trval ďalšie dva roky. Keďže však žáner a texty, ktoré produkujeme, sa dajú už svojím predurčením považovať za nadčasové, je vlastne jedno, v akom dlhom horizonte to bolo riešené. Hudobne je album v rýchlejšom punk-rockovom štýle, ktorý sa ale podstatne spolieha na melodické linky a časté harmonické vokály. Až na jednu skladbu, kde sme použili dychovú sekciu, by som tam ska nejako nevidel.

Stephan: Od začiatku sme robili hudbu, ktorá nebola postavená na jednoduchosti, snažíme sa tomu dávať viac a ťahať to v punku progresívnejším smerom – tak v hudbe, ako aj v textoch. Všetko s myšlienkou a nápadom, tak to aspoň cítime. Prvým výsledkom tejto snahy je práve album homo commercial.

Balki: Ideovo sme dej (aj keď sa nedá povedať, že by bol album úplne koncepčný) posadili do rozporu medzi morálne uvedomelým človekom a človekom s antimorálnymi hodnotami, takzvaným „homo commercial“. Tento názov je odvodený v podstate práve od jedného z najväčších neduhov tejto doby, a síce korupčného správania. Napriek tomu, že ten „normálny“ člen tejto dvojice to má v týchto podmienkach dnešného sveta veľmi ťažké, nevzdáva to, bojuje, a snaží sa jednoducho zachovať si svoju bezúhonnú osobnosť, ktorej verí. A inšpirácia? Nič nie je jednoduchšie. Stačí sa pozrieť z okna, čítať správy, vyjsť na ulicu, vybaviť niečo na úrad, hľadať si prácu, ísť si dať opraviť auto, ochorieť, organizovať koncert… žiť každodenný život.

Ako u vás prebieha proces tvorby? Kto prichádza s nápadmi, ako ich potom dotvárate? Najprv text alebo hudba?

Stephan: Toto je dosť individuálne. Osobne mi viac sedí, keď spravím hudbu a neskôr hľadám správne slová. Do kapely tvoríme obaja gitaristi. Mňa často dopĺňa Balki, hlavne textami. Stále mu niečo vadí, ale aj tak ho mám rád. 🙂

Balki: S množstvom prinesených nápadov je to tak zhruba na polovicu, ale ten proces tvroby je medzi nami rozdielny. Kým mne hudba aj text   „zkrsnú“ v hlave z čista jasna naraz, ako jeden celok a potom sa už len dotiahnu detaily, Stephan väčšinou začína hudbou a myšlienku a text doladíme spoločne. Ja som v tomto smere viac „sebecký“ a rád robím kompletnú skladbu sám, kým on je naopak viac zvyknutý na spoluprácu. Rozhodne však u nás nefunguje situácia, že by sme mali hotový text a teraz k nemu ideme skladať hudbu…

homocommercial_cover

Máte nejké muzikantské vzory, ktoré mali vplyv na vaše hudobné formovanie, ktoré vás stále inšpirujú?

Balki: Toto sa počas života určite trošku mení. Raz som čítal názor, že kapely, ktoré počúvaš od svojich 13-17 rokov, budú pre teba do konca života vždy tie „naj“. Neviem, či je to celkom pravda. Napríklad hudobné formovanie u mňa začalo už skutočne v skorom rannom veku, keď ešte o punku u nás počul skutočne len málokto. Každopádne neviem si predstaviť, ako by som vnímal muziku dnes, ak by som „nevyrastal“ na kapelách ako Blacksabbath, Accept, Tublatanka, Katapult, či neskôr napríklad Hex. Teda kapely, ktoré viacmenej s punk-rockom nemajú nič spoločné. Až oveľa neskôr sa ku mne dostali napríklad Bad Religion, z ktorých som si ja osobne zobral inšpirácie kopcovito.

Stephan: Ťažko hovoriť konkrétne, mne sa v podstate páči každá hudba, ktorá sa mi dostane pod kožu, ale počúvam výhradne gitarovú hudbu, či už pomalšiu, rýchlejšiu, tvrdú, či čisto akustickú. Asi je tých vzorov a inšpirácií viac.

Ako vnímte dnešnú slovenskú punk-rockovú scénu, nájde sa dnes na Slovensku dostatok fanúšikov tohto hudobného štýlu? Predsa len éra kapiel ako Zóna A, Slobodná Európa, Konflikt, Iné Kafé atď. už skončila.

Stephan: Fanúšikov možno aj áno, ale na koncerty chodí stále menej ľudí, možno je to odrazom dnešnej doby, nie toho, že by o scénu nebol záujem. Sám si viem stále menej nájsť cestu na koncert zo spleti všetkých povinností, ktoré musím denne absolvovať…

Balki: Hm, tak pokiaľ viem, Iné Kafé má vypredané haly, takže si rozhodne nemyslím, že ich éra nejako skončila. Ale to je zasa už úplne iná scéna. Treba vedieť rozlišovať medzi komerčnou a undergroundovou muzikou. Ak na UG kapelu dnes príde 100 ľudí, je to neuveriteľný úspech. Ak príde 100 ľudí na komerčnú skupinu, je to katastrofálny prepadák. Osobne sa v tej „podzemnej“ časti pohybujem už 15 rokov, a samozrejme vidím, že záujem rapídne klesá. Nielen v samotnej účasti fanúšikov na koncertoch, ale podľa mňa aj celkovo v množstve organizovaných akcií. Mladí ľudia dnes majú už úplne iné záujmy, a nie sú odchovaní na tej muzike ako prioritnom druhu zábavy, ako sme boli my. Starší harcovníci postupne z tej fanúšikovskej scény odchádzajú, čo je logické. No a tá stredná generácia počúva v dnešnej dobe úplne inú muziku…

vs_2013

Myslíte si, že je povinnosťou umelcov/hudobníkov upozorňovať, hlavne vo svojej tvorbe, na sociálne a politické problémy doby?

Balki: Tak toto zrejme znova vyplýva tak trošku z hudobného žánru. Dychovka určite nebude spievať o sociálnej a politickej kritike (aj keď iste by sa niečo vedelo pod rôznymi skrytými metaforami nájsť aj tam :), tieto veci sú skôr záležitosťou punku a jeho mnohorakých odnoží, inteligentného rapu povedzme, prípadne nejakého sofistikovanejšieho hard-rocku či bigbítu.

Stephan: U mňa bol hlavným zdrojom informácií vo formovaní svojho myslenia a správania sa práve punk, alebo skôr jeho texty, teraz ale nemám na mysli otrepané klišé ,,punk, sex, pivo“ :). Takže určite áno …

Balki: Niekto chce svojou muzikou len jednoducho zabávať ľudí a seba a teda spievať o uvoľnených veciach. Na skorumpovaných politikov a život pod úroveň sa posťažuje a ponadáva v krčme pri pive. My sme zvolili opačnú cestu. Svoje pocity zo sveta okolo (áno, vačšinou nasrané) ventilujeme pomocou našej tvorby, a tak trochu v kútiku duše (naivne) čakáme, že to možno aj nejakú zblúdilú dušu ovplyvní, trošku zmení je pohľad na život, a postupnými malými krôčikmi sa morálne hodnoty našej spoločnosti posunú k lepšiemu. Pri pive v krčme sa potom môžeme bezstarostne zabávať. 😉 Takže čo sa týka konkrétne Výhrady Svedomia, odpoveď je jednoznačne áno; naše veci musia mať názor a musí v nich byť  (ideálne konštruktívna) kritika. Plus povzbudenie a motivácia.

Kde všade si môžu záujemcovia vypočuť vašu tvorbu a sledovať vašu kapelu Výhrada Svedomia?

Balki: „Hlavným stanom“ je náš bandzone profil (bandzone.cz/vyhradasvedomia), kde je možné nájsť všetky aktuálne informácie o nás a taktiež si vypočuť aj všetky skladby z albumu homo commercial. Zároveň máme aj facebookové info na adrese facebook.com/vyhradasvedomiapunk. Od 1.12.2015 je dokonca celý homo commercial voľne na stiahnutie zdarma – link zasa nájdete na webe nášho labelu – zphmusic.sk, kde si môžu fanúšikovia okrem downloadu v prípade záujmu aj vo fyzickej podobe album zakúpiť a takto nás trošku podporiť.

Kde vás môžu ľudia najbližššie vidieť naživo? Plánujete nejaké koncerty/turné k novému albumu?

Balki: Najbližšie nás čaká predvianočná akcia na domácej pôde v klube MišMaš v Spišskej Novej Vsi, 23.12.2015, kde s nami vystúpia aj rožňavskí Zatmenie Mysle a bystrickí Cascabel, a na ktorú sa už skutočne veľmi tešíme. Turné určite nechystáme, ísť do niečoho väčšieho v prípade neznámej kapely by bola v dnešnej dobe finančná samovražda. Spoliehame sa na klasické samostatné klubové koncerty, ktoré veríme, že budú v roku 2016 pribúdať…

Odkaz pre fanúšikov?

Balki: Skúste si vypočuť náš album, zamyslite sa nad myšlienkami, dajte tomu šancu. Vnímajte muziku rovnako po stránke hudobnej, ako aj textovej. Ak sa vám zapáči, intervenujte za nás u vašej domácej kapely, či klubu, veľmi radi prídeme. A hlavne, podporujte koncerty a kapely všeobecne, nech nám scéna úplne neskolabuje práve kvôli peniazom a nezáujmu… Vopred ďakujeme!

Ďakujem za rozhovor

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.